Boom edukacyjny w naszym kraju nie odpowiedział na potrzeby rynku pracy i nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy. Tylko w ostatnim roku niedopasowanie struktury absolwentów do potrzeb rynku pracy oznaczało bezpośrednią stratę dla gospodarki w wysokości 12 mld zł – piszą eksperci Fundacji im. Leszka Pagi w raporcie pn.: "Polskie szkolnictwo wyższe a potrzeby rynku pracy".
W ciągu ostatniego ćwierćwiecza liczba studentów w naszym kraju zwiększyła się ponad czterokrotnie. Niestety, ilość nie szła w parze z jakością. Wiele uczelni stało się fabrykami niewiele wartych dyplomów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, jednak na szczególną uwagę zasługuje obecny system publicznego finansowania uczelni w Polsce. „Brak odpowiednich bodźców finansowych, centralne planowanie systemu finansowania uczelni publicznych i jego oderwanie od realiów rynkowych to główne zarzuty”, czytamy w podsumowaniu raportu.
Jedną z przyczyn niedopasowania wykształcenia absolwentów do potrzeb rynku pracy jest obecny system publicznego finansowania uczelni w Polsce. Brak odpowiednich bodźców finansowych do podnoszenia jakości kształcenia oraz oderwanie od realiów rynkowych uniemożliwiają uczelniom odpowiednie przygotowanie studentów do wymogów dzisiejszej gospodarki.
Negatywne skutki tej sytuacji są coraz bardziej odczuwalne. Młodzi ludzie pracują niezgodnie ze swoimi kwalifikacjami, coraz więcej osób z wyższym wykształceniem zasila szeregi bezrobotnych, wielu z nich decyduje się także na emigrację.
Jak oszacowali autorzy raportu, tylko w ostatnim roku niedopasowanie struktury absolwentów do potrzeb rynku pracy oznaczało bezpośrednią stratę dla państwa w wysokości 12 mld zł.
Autorzy raportu proponują m.in. wprowadzenie proefektywnościowych kryteriów przyznawania dotacji budżetowej. Udoskonalony schemat finansowania powinien premiować uczelnie i kierunki, które właściwie odpowiadają na potrzeby gospodarki.
Raport "Polskie szkolnictwo wyższe a potrzeby rynku pracy" przygotowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi jest dostępny TU.
Inne tematy w dziale Gospodarka