znak ewakuacyjny
znak ewakuacyjny
adaptico adaptico
30
BLOG

Znaki BHP - rodzaje i ich znaczenie

adaptico adaptico Technologie Obserwuj notkę 2
Dzięki znakom BHP osoby przebywające na terenie zakładu pracy są bardziej świadome istniejących zagrożeń oraz wiedzą, jak postępować w sytuacjach niebezpiecznych (np. podczas pożaru). Pracodawca powinien mieć świadomość, że oznakowanie związane z ochroną zdrowia i życia jest regulowane prawnie, a jego brak skutkuje zazwyczaj karą finansową. Jakie znaki graficzne BHP stosowane są w zakładach pracy i obiektach użyteczności publicznej?

Rodzaje znaków BHP

Oznakowanie związane z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy zostało podzielone na odrębne kategorie. Wygląd znaków BHP powinien być zgodny z polskimi normami, przy czym znaki należące do jednej grupy mają taki sam kształt i kolorystykę. Wyróżniamy tutaj:

  • znaki informacyjne,
  • znaki ostrzegawcze,
  • znaki nakazu,
  • znaki zakazu,
  • znaki ochrony przeciwpożarowej,
  • znaki ewakuacyjne.

Znaki informacyjne

Znaki z tej grupy informują o miejscach (np. punkt opatrunkowy) lub narzędziach (np. telefon awaryjny, nosze, apteczka pierwszej pomocy), które są istotne w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Informacyjne znaki graficzne BHP przyjmują postać zielonego kwadratu z białym piktogramem.

Znaki ostrzegawcze

Znaki przypisane do tej kategorii ostrzegają o zagrożeniach, które występują w danym pomieszczeniu lub miejscu. Może to być na przykład materiał wybuchowy, materiał radioaktywny, hałas, niska temperatura, skażenie biologiczne itp. Znaki ostrzegawcze przedstawia się w formie żółtego trójkąta z czarnym obramowaniem i czarnym piktogramem w środku.

Znaki nakazu

Te znaki informują, jak należy zachować się w danym miejscu lub pomieszczeniu. W zależności od występujących zagrożeń może to być na przykład nakaz stosowania środków ochrony słuchu lub oczu, nakaz stosowania środków ochrony rąk lub stóp, nakaz podłączenia uziemienia. Znaki graficzne BHP z tej grupy przyjmują postać niebieskiego koła z białym piktogramem.

Znaki zakazu

Znaki z powyższej kategorii zakazują określonego zachowania w danej strefie czy pomieszczeniu (np. zakaz palenia papierosów, zakaz przechodzenia, zakaz poruszania się urządzeniami do transportu poziomego). Mogą również informować o występujących zagrożeniach, np. niezdatnej do picia wodzie lub gorącej powierzchni. Znaki zakazu przedstawiane są w formie biało-czerwonego koła (białe tło z czerwoną obwódką i przekreślone czerwonym paskiem) z czarnym piktogramem w środku.

Znaki ochrony przeciwpożarowej

Znaki graficzne BHP z tej kategorii mają ułatwiać przeprowadzenie akcji gaśniczej i ratunkowej. Informują na przykład o umiejscowieniu drabiny pożarowej, hydrantu, butli gaśniczej czy koca przeciwpożarowego. Nie sposób ich przegapić, ponieważ oznacza się je czerwonym kwadratem z białym (wcześniej żółtawym) piktogramem w środku.

Znaki ewakuacyjne

Znaki z tej grupy stają się niezwykle ważne w sytuacji, gdy trzeba szybko opuścić budynek ze względu na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia (np. z uwagi na rozprzestrzeniający się pożar). Znaki te powinny wskazywać kierunek drogi ewakuacyjnej, a także obiekty i miejsca, które ułatwiają sprawne wyjście na zewnątrz (np. okno ratunkowe, drzwi ewakuacyjne, punkt zborny). Znaki ewakuacyjne przedstawiane są w formie zielonego kwadratu/prostokąta z białym lub żółtym piktogramem w środku.

Znaki graficzne BHP - co warto wiedzieć?

Znaki BHP powinny być czytelne w każdych warunkach oświetleniowych. Dlatego w razie braku stałego oświetlenia należy zastosować tablice fluorescencyjne, odblaskowe lub podświetlane. Oznakowanie zostało tak zaprojektowane, aby nikt nie miał problemu ze zrozumieniem znaczenia piktogramu. W przypadku, gdy rysunek nie jest intuicyjny, znaki graficzne BHP można uzupełnić o informację opisową (np. UWAGA! Wiszące przedmioty lub zakaz pracy z ranami otwartymi). Oprócz znaków szczegółowych występują również znaki ogólne, które nie wskazują na konkretne niebezpieczeństwo czy określone zachowanie. Jeżeli w zakładzie pracy występują rzadkie i specyficzne zagrożenia, można również wykonać znaki BHP na zamówienie.

Opracowano na podstawie publikacji pt. „Rodzaje znaków BHP”, https://adaptico.pl/blog/rodzaje-znakow-bhp [dok.el.], Data publikacji: 12.04.2024, Data odczytu: 24.11.2024


adaptico
O mnie adaptico

Specjalista z branży BHP

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Technologie