Forum Rosja-Polska Forum Rosja-Polska
1047
BLOG

Sukcesy rosyjskiej dyplomacji po Helsinkach

Forum Rosja-Polska Forum Rosja-Polska Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 42

image

Po spotkaniu Trump – Putin w Helsinkach, rosyjska dyplomacja osiąga kolejne sukcesy:

1. Senat Stanów Zjednoczonych prawie jednomyślnie przyjął rezolucję zakazującą administracji wprowadzenia w życie propozycji Putina w sprawie współpracy między organami ścigania Rosji i Stanów Zjednoczonych.

2. Sześć(!) nowych sankcji wobec Rosji wprowadzono pod obrady Kongresu USA.

3. Zostało przyjęte bardzo twarde specjalne oświadczenie Departamentu Stanu w sprawie nieuznania przyłączenia Krymu do Rosji.

4. Ogłoszono o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej przez Pentagon w wysokości 200 mln USD.

Od czasu spotkania rosyjskiego i amerykańskiego prezydenta Władimira Putina i Donalda Trumpa w Helsinkach 16 lipca, amerykańscy ustawodawcy złożyli sześć ustaw zawierających sankcje gospodarcze i inne wobec Rosji. Ostatnia z nich, i najpoważniejsza, została przedstawiona w Kongresie w czwartek, 2 sierpnia.

Oto 5 lipcowych projektów ustaw:

1. Sankcje przeciwko Nord Stream 2 (Countering Russian Power Plays Act).

Autorem jest demokrata Jared Huffman, datą złożenia jest 16 lipca.

Przewiduje ona nakładanie sankcji na firmy i osoby zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream-2. Według Huffmana projekt tego rurociągu jest tworzony w celu utrwalenia statusu Rosji jako głównego gracza na europejskim rynku gazu, gdzie jest zagrożona "stabilność energetyczna amerykańskich sojuszników w Europie".

2. Sankcje wobec instytucji finansowych Rosji z powodu działań na Ukrainie (Punishing Continued Occupation of Ukraine Act)

Autor - członkowie Izby Reprezentantów demokrata Steve Cohen i republikanin Ted By, data złożenia projektu 18 lipca.

Autor projektu chce zobowiązać prezydenta do nałożenia sankcji na co najmniej trzy z siedmiu największych rosyjskich organizacji finansowych, jeśli Moskwa naruszy porozumienia z Mińska dotyczące rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Proponowana lista obejmuje Vnesheconombank, Sbierbank, VTB, Gazprombank, Bank of Moscow, Rosselkhozbank i Promsvyazbank.

3. Sankcje wobec amerykańskich firm informatycznych promujących cenzurę w Rosji (CPR for Russian Civil Society Act  )

Autor jest członkiem Izby Reprezentantów USA, demokrata Adriano Espaillat, datą złożenia wniosku jest 18 lipca.

Espaillat proponuje nakładanie sankcji na czołowe firmy IT w Stanach Zjednoczonych, dostarczając Rosji sprzęt, który pozwala władzom cenzurować i naciskać "działaczy społecznych". Ustawa zawiera także postanowienia dotyczące wprowadzenia kar pieniężnych przeciwko firmom i osobom fizycznym zaangażowanym w wysyłanie wojsk rosyjskich do Syrii i na Ukrainę. Inicjatywa przewiduje również rozszerzenie dialogu obywatelskiego między USA i Rosją.

4. Zestaw środków zapobiegających rosyjskiej ingerencji w wyborach (Secure America from Russian Interference Act of 2018)

Autorem jest demokrata Steny Hoyer i 37 innych kongresmanów, datą złożenia wniosku jest 19 lipca.

Proponuje się zobowiązać władze wykonawcze Stanów Zjednoczonych do podjęcia szeregu środków w celu wzmocnienia infrastruktury wyborczej w kraju. Ustawa zawiera także inicjatywy mające na celu identyfikację ukrytych kanałów finansowych, zgodnie z którymi Moskwa dystrybuuje środki na cele polityczne.

5. Ustawa zobowiązująca administrację USA do realizacji sankcji „Act Magnickiego” (A bill to <…> ensure appropriate congressional review and the continued applicability of sanctions under the Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability Act of 2012)

Autorzy - Senatorowie Benjamin Cardin i Elizabeth Warren demokraci oraz John McCain republikanin, data wprowadzenia – 25 lipca.

W projekcie ustawy proponuje się konsolidację gwarancji wykonania sankcji przeciwko Rosji z powodu śmierci prawnika Siergieja Magnickiego z Herminage Capital Management w 2012 roku.

Najpoważniejszy pakiet sankcji wobec Rosji to projekt wprowadzone w dniu 2 sierpnia i nazywany „The Defending American Security from Kremlin Aggression Act of 2018 (DASKAA)”, czyli „Ustawą o ochronie bezpieczeństwa USA przed agresją Kremla” (DASKAA).

Jej autorami są: demokrata zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Robert „Bob” Menendez i członek tej komisji, republikanin Lindsey Graham. Jako współautorzy dołączyli do nich republikanie - senatorowie John McCain i Cory Gardner. Pełny tekst projektu nie został jeszcze opublikowany, ale strona internetowa Grahama zawiera jego krótkie podsumowanie .

Ustawa zakłada:

- nałożenie na USA obowiązku popierania NATO,

- uniemożliwienie USA wyjścia z NATO bez zgody 2/3 senatorów,

- zbędne urządzenia wojskowe mają być przekazywane europejskim sojusznikom,

- autorzy projektu ustawy uważają za konieczne utworzenie departamentu gospodarki cyfrowej i cyberbezpieczeństwa w Departamencie Stanu (w lutym tego roku ówczesny Sekretarz Stanu Rex Tillerson wezwał już do utworzenia takiego oddziału, ale jak dotąd nie ma go). Senatorowie chcą również dać Ministerstwu Sprawiedliwości USA prawo do zamykania wszelkiej cyfrowej infrastruktury, która może być wykorzystywana do nielegalnych celów,

- tradycyjnie proponuje się wprowadzenie nowych sankcji przeciwko politykom, oligarchom, członkom ich rodzin oraz, ogólnie, wszystkim tym, którzy ułatwiają nielegalne działania, które są bezpośrednio lub pośrednio prowadzone według wskazówek Kremla,

- w części ekonomicznej projekt ustawy przewiduje szeroki zakres środków: zakaz operacji z nowym rosyjskim długiem publicznym, zakaz importu uranu z Rosji, sankcje za transakcje związane z inwestycjami w projekty energetyczne wspierane przez rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe; zniesienie zezwoleń dla osób ze Stanów Zjednoczonych na działalność związaną z niektórymi projektami wydobywczymi ropy naftowej w Rosji; sankcje sektorowe przeciwko rosyjskim strukturom, które mogą powodować szkodliwe działania w cyberprzestrzeni, ujawnianie danych na temat ostatecznych beneficjentów przedsiębiorstw, które kupują drogie nieruchomości mieszkalne itp.

Sankcje wspomniane w DASKAA są oceniane jako groźniejsze niż jakiekolwiek inne sankcje, które zostały dotychczas zastosowane wobec Rosji

W Rosji ten pakiet już otrzymał nazwę "sankcji z piekła rodem".

Jak podaje rosyjska prasa, Moskwa już przygotowuje "miażdżącą odpowiedź" na amerykańskie ustawy o sankcjach z piekła rodem.

Przewodniczący Komitetu Rosyjskiej Dumy Państwowej Anatolij Aksakow twierdzi, że wpływ nowych sankcji amerykańskich na rosyjski system finansowy będzie nieistotny: "Jest bardziej symboliczny i moralny niż ważny w sensie materialnym" – powiedziała szefowa Banku Centralnego Elwia Nabiullina, która uważa, że zakaz zakupu rosyjskich papierów dłużnych skompensują inwestorzy europejscy i zakaz nie spowoduje żadnych strat dla gospodarki rosyjskiej. Rubel może osłabnąć o około 5%, a kurs dolara nie przekroczy 65 rubli.

Ryzyka związane z nowymi sankcjami nie mają charakteru „destrukcyjnego”, ponieważ Rosja jest jednym z najniższych poziomów długu na świecie i ma 5 bln USD rezerw kosztem dochodów z eksportu węglowodorów, twierdzi ekonomista Denis Davydov. Jednak Rosja ma duży program rozwoju związany z nowymi, majowymi dekretami Putina, które wymagają znacznych dodatkowych środków budżetowych, a przekształcenie długu Rosji na toksyczne aktywa stanowić będzie umiarkowanie negatywny czynnik.

Taka jest kremlowska, uspokajająca naród propaganda oceniająca wszystko jako sukcesy dyplomatyczne Kremla.

image

Jednak źródło bliskie Kremlowi – jak podaje „Niezawisimaja Gazeta” - nie wyklucza, że Rosja może podjąć działania odwetowe "miażdżącymi" środkami wojskowymi i strategicznymi oraz dokonać przeglądu niektórych międzynarodowych zobowiązań.

"Jeśli niesprawdzone twierdzenia o wtrącaniu się Rosji w wybory w USA dają im prawo do wyrządzania szkód gospodarczych i zadawania ciosów dobru naszego narodu, nie jest zaskakujące, że Rosja może opracować środki, w tym wojskowe i strategiczne, które mogą spowodować nieodwracalne straty dla Amerykanów.  

Nie zdziwiłbym się, gdyby wkrótce Rosja dokonała przeglądu niektórych międzynarodowych zobowiązań wobec zmian w sytuacji międzynarodowej Należy zawsze pamiętać, że konkretne zobowiązania zostały podjęte w pewnym międzynarodowym i prawnym kontekście.

Stany Zjednoczone pokazują to całemu światu dziś, wyrzekając się codziennych zobowiązań międzynarodowych, w tym w zakresie kontroli nad nierozprzestrzenianiem broni jądrowej (postępowanie z Iranem), a także w taryfowym i pozataryfowym protekcjonizmie w handlu."

Nowy pakiet środków sankcyjnych zainspirowany został szczytem Trump – Putin w Helsinkach, który dla każdego Rosjanina jest ogromnym sukcesem dyplomatycznym Kremla..

Przyjęcie nowych sankcji przez Kongres USA jest przewidywane na początek listopada 2018.

Ot, takie mamy kolejne sukcesy rosyjskiej dyplomacji zapoczątkowane w Helsinkach..

Rosjanie są zadowoleni i już są gotowi już teraz wybrać Putina na kolejną kadencję prezydencką. Zachwyceni są też ewidentnymi sukcesami rosyjskiej dyplomacji spływającymi na nich rano, w dzień i w nocy z ich telewizora.

Putinowska Rosja dokonująca agresji w stosunku do Gruzji i okupując Osetię Południową i Abchazję, w stosunku do Ukrainy dokonując okupacji Krymu i Donbasu, wzbudza ich zachwyt – znowu stając się wielkim imperium, jak za czasów ZSRR.

No i sukcesy dyplomatyczne Kremla też wzbudzają zachwyt Rosjan. Ich stopa życiowa jest i będzie świetna i żadne sankcje nie imają się Rosjan, dopóki naród w głębi Rosji może mówić: „Хлеб да каша - пища наша”.

image

APPENDIX:

Opinia prosto z Moskwy na temat treści zawartych w tekście:

„Иногда кажется, что внешнюю политику Москва отдала на аутсорсинг резидентам «Comedy Club»”.


Autor: Zbigwie


"Империализм - зло и глупость. Он вредит интересам народа России. (...) "На Украине произошло народное восстание против коррумпированной и воровской власти. Ядром этого восстания были Киев и западные области страны, но его поддержала (молчаливо) и большая часть юго-востока, иначе бы сейчас Янукович не проводил странных пресс-конференций в Ростове-на-Дону. На эту тему есть политическое заявление партии, которую я возглавляю. У народа есть право на восстание в условиях, когда другие политические методы борьбы исчерпаны. Не буду долго рассусоливать. Два примера о том, что такое "власть Януковича": а) сын Януковича, бывший стоматологом, стремительно превратился в долларового миллиардера. Что может ещё лучше иллюстрировать чудовищную коррупцию? б) Премьер-министр Азаров, из-за которого во многом и начался «Майдан", долго втирал всем про ужасный Запад, иностранное влияние и "гей-ропу", а сам после отставки, быстро свалил жить в Австрию, где у его семьи поместье и банковские счета. Что может лучше иллюстрировать чудовищное лицемерие? Хоть ты из Донецка, хоть ты из Львова - нормальный человек понимает, что такую власть надо менять. Вор Янукович решил, что тех, кто им недоволен, надо бить по голове. А потом решил, что в них надо стрелять. Вот и оказался в Ростове. (...) "Oczywiście, że są między naszymi krajami i drażliwe tematy ale o nich jest głośno i trwa taki jakby wyścig, kto komu bardziej dokopie. Uważam, że dużo lepsza jest rozmowa na zasadzie - owszem, to i tamto się wydarzyło ale i wydarzyło się też to i to. Po prostu na samych konfliktach pokoju się nie zbuduje, trzeba pokazywać też i to, że możemy razem coś pozytywnego zdziałać, że są sprawy które potrafią nas łączyć, że między nami była nie tylko nienawiść i krzywdy. Mamy momenty w historii które Rosjan i Polaków zbliżają, mamy i takie które dzielą. O tych drugich mówi się dużo, o tych pierwszych prawie nic. Stawia się pomnik najeźdźcom z Armii Czerwonej, a nie honoruje się rosyjskich żołnierzy sojuszniczych, ginących w obronie niepodległej Polski i niepodległej białej Rosji. " PSZCZELARZ http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/283223,kaukaskie-termopile-6tej-kompanii-6#comment_4049311 **************************************************** *******************************************************

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (42)

Inne tematy w dziale Polityka