Kolejna rocznica II Wojny Światowej przyniosła dwie ciekawe dyskusje na temat bezpieczeństwa naszego kraju.
Pierwszą była szeroko komentowana -choć powierzchowna- analiza Georga Friedmana (Stratfor) na temat konieczności stworzenia nowej strategii bezpieczeństwa przez Rzeczpospolitą. Drugą debata wokół książki znanego publicysty Piotra Zychowicza o wymownym tytule „Pakt Ribbentrop-Beck”.
Osią wypowiedzi Friedmana jest twierdzenie, że przyszłość stawia przed Warszawą trzy scenariusze:
-
w pierwszym musi ona zrobić wszystko by NATO i UE funkcjonowały a Niemcy pozostawały ich członkiem (to jednak nie zależy wyłącznie od Warszawy),
-
w drugim musi się związać z Niemcami lub Rosją ścisłym sojuszem (co grozi marginalizacją),
-
w trzecim, który typuje szef Stratforu, gwarantem bezpieczeństwa Polski jest zewnętrzne mocarstwo (pod warunkiem, że będzie ona posiadała armię dostatecznie silną, by w chwili zagrożenia dać swojemu partnerowi czas na reakcję militarną. To de facto prztyczek w nos „profesjonalizacji” polskiej armii składającej się z trzech dywizji lądowych i przystawek).
Zychowicz buduje natomiast swój wywód na słowach znanego historyka Golo Manna, który pisał, że z obserwacji trzech ostatnich stuleci można wyciągnąć wniosek, iż w geopolityce Europy Środkowej występują tylko trzy powtarzające się scenariusze:
-
Polska z Rosją przeciwko Niemcom,
-
Niemcy z Polską przeciwko Rosji (Zychowicz piętnuje naszą narodową niechęć do tego rozwiązania. Umieszczając wspomniany wariant w kontekście 1939 roku nie wyklucza pierwotnego związania się Rzeczpospolitej z III Rzeszą i pokonania ZSRS a następnie sprzymierzenie się z Aliantami i zadanie Hitlerowi ciosu w plecy, co powtórzyłoby sytuację z I Wojny Światowej),
-
Niemcy i Rosja przeciwko Polsce (stanowi największe niebezpieczeństwo włącznie z utratą państwowości).
To symptomatyczne, że w obu wspomnianych dyskusjach nie ma miejsca na polityczne plany Radosława Sikorskiego, które przytoczył m.in. podczas swojej wizyty w Tallinie: „Grupa Wyszehradzka, Trójkąt Weimarski oraz Partnerstwo Wschodnie to dla Polski obiecujące fora współpracy regionalnej.” Rodzą one pewne nadzieje i oczekiwania. Domagają się dyskusji.
Autor tekstu: Piotr A. Maciążek
Uwaga! Przedruk tekstu został opublikowany na Forum Rosja-Polska za zgodą autora./Zbigwie/
"Империализм - зло и глупость. Он вредит интересам народа России. (...)
"На Украине произошло народное восстание против коррумпированной и воровской власти. Ядром этого восстания были Киев и западные области страны, но его поддержала (молчаливо) и большая часть юго-востока, иначе бы сейчас Янукович не проводил странных пресс-конференций в Ростове-на-Дону. На эту тему есть политическое заявление партии, которую я возглавляю. У народа есть право на восстание в условиях, когда другие политические методы борьбы исчерпаны. Не буду долго рассусоливать. Два примера о том, что такое "власть Януковича": а) сын Януковича, бывший стоматологом, стремительно превратился в долларового миллиардера. Что может ещё лучше иллюстрировать чудовищную коррупцию? б) Премьер-министр Азаров, из-за которого во многом и начался «Майдан", долго втирал всем про ужасный Запад, иностранное влияние и "гей-ропу", а сам после отставки, быстро свалил жить в Австрию, где у его семьи поместье и банковские счета. Что может лучше иллюстрировать чудовищное лицемерие? Хоть ты из Донецка, хоть ты из Львова - нормальный человек понимает, что такую власть надо менять. Вор Янукович решил, что тех, кто им недоволен, надо бить по голове. А потом решил, что в них надо стрелять. Вот и оказался в Ростове. (...)
"Oczywiście, że są między naszymi krajami i drażliwe tematy ale o nich jest głośno i trwa taki jakby wyścig, kto komu bardziej dokopie. Uważam, że dużo lepsza jest rozmowa na zasadzie - owszem, to i tamto się wydarzyło ale i wydarzyło się też to i to. Po prostu na samych konfliktach pokoju się nie zbuduje, trzeba pokazywać też i to, że możemy razem coś pozytywnego zdziałać, że są sprawy które potrafią nas łączyć, że między nami była nie tylko nienawiść i krzywdy. Mamy momenty w historii które Rosjan i Polaków zbliżają, mamy i takie które dzielą. O tych drugich mówi się dużo, o tych pierwszych prawie nic. Stawia się pomnik najeźdźcom z Armii Czerwonej, a nie honoruje się rosyjskich żołnierzy sojuszniczych, ginących w obronie niepodległej Polski i niepodległej białej Rosji. " PSZCZELARZ http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/283223,kaukaskie-termopile-6tej-kompanii-6#comment_4049311 **************************************************** *******************************************************
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka