Forum Rosja-Polska Forum Rosja-Polska
1165
BLOG

Wojny Gruzinów z Azerami nie było

Forum Rosja-Polska Forum Rosja-Polska Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Około 60 km na lekko południowy wschód od stolicy Gruzji  Tbilisi rozciąga się półpustynne, górskie pogranicze gruzińsko-azerskie. Znajduje się tam jeden z najcenniejszych zabytków architektury gruzińskiej: kompleks klasztorów „Dawid Garedżi” wykuty w skałach oraz wzniesiony z kamienia. Kompleks rozpościera się na ponad 25 kilometrach pogranicza i zawiera 20 klasztorów założonych w okresie VI –XII wieku, dziesiątki kościołów, setki kaplic  i komnat skalnych.

Monastyr Dawid Garedżi. .

Cała granica Gruzji z Azerbejdżanem ma 480 km. Niestety, od czasów rozpadu Związku Sowieckiego jej przebieg nie jest wytyczony dokładnie na długości 180 km, a niektóre obiekty zespołu Dawid Garedżi znajdują się po stronie granicy uznawanej za azerską od 1921 roku, według map ówczesnego Związku Sowieckiego, a w gruncie rzeczy nieuzgodnionej pomiędzy rządami obydwu krajów.

Tym niemniej dostęp do wszystkich budowli kompleksu mieli ditychczas gruzińsscy pielgrzymi oraz turyści, nawet do tych leżących na południowych stokach masywu górskiego, uznawanych za azerskie.

Tymczasem niedawno azerscy pogranicznicy wystawili w części klasztornego kompleksu swój posterunek i ogłosili teren jako swój i przestali tam wpuszczać Gruzinów.

Na rosyjskich stronach Internetu zaczęły pojawiać się sensacyjne informacje:

14.05 13:53 MSZ Gruzji potwierdza, że na spornym terytorium granicy Gruzji i Azerbejdżanu, gruziński klasztorny kompleks Dawid Garedżi zajęli azerscy  pogranicznicy.

14.05 14:46    Azerowie nie wpuszczają pielgrzymów i turystów do jednego z gruzińskich klasztorów kompleksu Dawid Garedżi. Przedstawiciele gruzińskiej społeczności protestują przeciwko działaniom azerskich pograniczników, którzy od 6 maja nie dopuszczają turystów do klasztoru Udabno wchodzącego w skład kompleksu Dawid Garedżi na granicy między obu państwami.

15.05 11:35    Gruzja prowadzi rozmowy z Azerbajdżanem o przekazaniu jej klasztoru Udabno.

16.05 11:00    Między Gruzją, a Azerbajdżanem narasta spór wokół monastyru Dawid Garedżi. Część monastyru już ponad tydzień jest zajęta przez azerskich pograniczników.

17.05 13:16   Gruzja podejmie akcję w obronie monastyru przed Azerbajdżanem. Marsz protestacyjny w obronie monastyru Dawid Garedżi odbędzie się 20 maja w Tbilisi. Utworzono grupę „Obrona Dawid Garedżi”, która mobilizuje obywateli do udziału w tej akcji.

18.05 12:57    Gruzja i Azerbejdżan mogą rozpocząć wojnę z powodu monastyru Dawid Garedżi. Spór terytorialny zaostrza się i nie widać jego końca. Azerowie zajęli 2% spornego terytorium kompleksu klasztorów. Gruzini winią za to prezydenta Saakashvili, a także za utratę 20% terytorium Gruzji w Abchazji i Osetii Południowej. Gruzini nie chcą wojny z Azerami.

18.05 13:30    Gruzińscy mnisi oznajmili, że azerscy pogranicznicy opuścili terytorium monastyru Udabno i powrócili na swoje pozycje sprzed 6 maja i nie pojawiają się na spornym odcinku granicy.

18.05 18:17     Spór między Gruzją, a Azerbejdżanem zaostrza się. Sprawa kompleksu Dawid Garedżi jest bardzo bolesna dla Gruzji. Utraty choćby najmniejszej części jego terytorium grozi poważną utratą notowań prezydenta Saakashvili.

Tymczasem oficjalne władze gruzińskie dążą do rozwiązania tego konfliktu dotyczącego nieuzgodnionego odcinka granicy na drodze rozmów z Baku. Nie przyjmują jednak do wiadomości twierdzeń azerskich, że te sporne tereny podarował kiedyś Azerbejdżanowi współpracownik Stalina – Sergo Ordżonikidze. Zdziwieni są też azerskimi wypowiedziami o albańskim pochodzeniu zespołu Dawid Garedżi z okresu średniowiecza.

Władze Gruzji dążą do wymiany terenów wokół Dawid Garedżi na ziemie sporne związane ze zmianą koryta rzeki Alazani po powodzi.

Rzeka Alazani zmieniła koryto. 

Zdrajczyni Gruzji -  rzeka Alazani, po której biegnie granica zmieniła koryto po powodzi w 2011 r i w ten sposób 150 hektarów gruntów przekazała Azerbejdżanowi.

I zapewne dojdzie do wymiany terenów lub do ustanowienia otwartego dostępu do obszaru związanego z kompleksem monastyrów Dawid Garedżi.

20.05 11:57   Informacyjno – analityczny portal „Gruzja” donosi: Prezydenci Gruzji Micheil Saakashvili i Azerbejdżanu Ilham Alijew omówili problem Dawid Garedżi na szczycie NATO w Chicago. Prace rozpocznie w przyśpieszonym tempie komisja wytyczająca granice. A prezydenci rozmawiali o partnerskich i przyjaznych stosunkach między swoimi krajami.

Wojny o kompleks monastyrów Dawid Garedżi nie będzie! Być może prezydenci rozmawiali nawet o utworzeniu Federacji Gruzji i Azerbejdżanu?

Zbigwie

"Империализм - зло и глупость. Он вредит интересам народа России. (...) "На Украине произошло народное восстание против коррумпированной и воровской власти. Ядром этого восстания были Киев и западные области страны, но его поддержала (молчаливо) и большая часть юго-востока, иначе бы сейчас Янукович не проводил странных пресс-конференций в Ростове-на-Дону. На эту тему есть политическое заявление партии, которую я возглавляю. У народа есть право на восстание в условиях, когда другие политические методы борьбы исчерпаны. Не буду долго рассусоливать. Два примера о том, что такое "власть Януковича": а) сын Януковича, бывший стоматологом, стремительно превратился в долларового миллиардера. Что может ещё лучше иллюстрировать чудовищную коррупцию? б) Премьер-министр Азаров, из-за которого во многом и начался «Майдан", долго втирал всем про ужасный Запад, иностранное влияние и "гей-ропу", а сам после отставки, быстро свалил жить в Австрию, где у его семьи поместье и банковские счета. Что может лучше иллюстрировать чудовищное лицемерие? Хоть ты из Донецка, хоть ты из Львова - нормальный человек понимает, что такую власть надо менять. Вор Янукович решил, что тех, кто им недоволен, надо бить по голове. А потом решил, что в них надо стрелять. Вот и оказался в Ростове. (...) "Oczywiście, że są między naszymi krajami i drażliwe tematy ale o nich jest głośno i trwa taki jakby wyścig, kto komu bardziej dokopie. Uważam, że dużo lepsza jest rozmowa na zasadzie - owszem, to i tamto się wydarzyło ale i wydarzyło się też to i to. Po prostu na samych konfliktach pokoju się nie zbuduje, trzeba pokazywać też i to, że możemy razem coś pozytywnego zdziałać, że są sprawy które potrafią nas łączyć, że między nami była nie tylko nienawiść i krzywdy. Mamy momenty w historii które Rosjan i Polaków zbliżają, mamy i takie które dzielą. O tych drugich mówi się dużo, o tych pierwszych prawie nic. Stawia się pomnik najeźdźcom z Armii Czerwonej, a nie honoruje się rosyjskich żołnierzy sojuszniczych, ginących w obronie niepodległej Polski i niepodległej białej Rosji. " PSZCZELARZ http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/283223,kaukaskie-termopile-6tej-kompanii-6#comment_4049311 **************************************************** *******************************************************

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Kultura