Mój wujek przeszedł cały szlak bojowy Armii Andersa - poprzez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, Włochy z Monte Cassino, aż osiadł w Anglii. Po wielu latach powrócił jednak na starość do Polski. Zapamiętałem wiersz, który recytował mi, gdy byłem chłopcem:
Kto powiedział, że Moskale
Są to bracia nas, Lechitów,
Temu pierwszy w łeb wypalę
Przed klasztorem Karmelitów.
I pytał: - A wiesz gdzie leży ten klasztor Karmelitów? Spoglądałem na niego zdziwiony i nic nie odpowiadałem. - Na górze Karmel, w Hajfie! I opowiadał mi o klasztorze Karmelitów z pomnikiem poległych żołnierzy Napoleona w kształcie piramidy w przyklasztornym ogrodzie.
Teraz po wielu latach wiem, że tekst stanowi wyjątek z „Poloneza Kościuszki” Rajnolda Suchodolskiego „zarezanego”w Powstaniu Listopadowym jak podczas rzezi Pragi przez żołnierzy Suworowa w 1794. A mój wujek celowo zamienił kościół na klasztor. Tak mu pasowało, aby opowiadać o Hajfie, w której zapewne jakiś czas stacjonował będąc w Armii Andersa.
Hajfa - trzecie co do wielkości miasto Izraela - to główny port Izraela, wykorzystujący naturalny zalew w charakterze portu. Hajfa to główne wyjście Izraela na morze.
Rozmieszczony na paśmie wzgórz, części góry Karmel, o której wspomina Biblia i która dumnie wznosi się nad morzem Śródziemnym. Nazwa Hajfa po raz pierwszy pojawiła się ok. III wieku prawdopodobnie jako skrót hebrajskiego wyrażenia „HOF YAFE”, czyli „wybrzeże piękna”.
Hajfa - trzecie co do wielkości miasto Izraela - to główny port Izraela, wykorzystujący naturalny zalew w charakterze portu. Hajfa to główne wyjście Izraela na morze.
Rozmieszczony na paśmie wzgórz, części góry Karmel, o której wspomina Biblia i która dumnie wznosi się nad morzem Śródziemnym. Nazwa Hajfa po raz pierwszy pojawiła się ok. III wieku prawdopodobnie jako skrót hebrajskiego wyrażenia „HOF YAFE”, czyli „wybrzeże piękna”.
Hajfa. Widok na port i Zatokę Hajfy.
Dzisiaj Hajfa słynie nie tylko ze swej piękności, ale przede wszystkim ze znanej na świecie wyższej uczelni.
Chlubą Hajfy i Izraela jest Technion – Izraelski Instytut Technologii, jedna z najstarszych i najlepsza w Izraelu wyższa uczelnia techniczna, zaliczana także do najlepszych uczelni naszej planety.
Idea powstania wyższej uczelni żydowskiej na terenie Palestyny powstała jeszcze w XIX wieku w gronie intelektualistów i przemysłowców myślących o utworzeniu swojego państwa. Cesarz Niemiec kajzer Wilhelm II von Hohenzollern, który odwiedził będącą we władaniu tureckim Hajfę w 1898 roku, popierał ideę utworzenia Technionu i nawet uważał, że językiem wykładowym uczelni powinien być niemiecki. W 1901 roku na V Kongresie Syjonistycznym w Bazylei mówiono już o konieczności utworzenia Uniwersytetu na przyszłych ziemiach państwa żydowskiego ze zwróceniem uwagi na wiodącą rolę technologii w ówczesnym świecie.
W Berlinie w 1901 roku powstaje „Towarzystwo Pomocy” (praktycznie idei Technionu), które pozyskuje przychylność rządu Niemiec utrzymującego dobre stosunki z Turcją. Zbierane są środki finansowe w Niemczech, Polsce, Czechosłowacji.
Kamień węgielny pod budowę Technionu wmurowano sto lat temu, w 1912 roku, a pierwszy budynek uczelni zbudowano w 1913 roku w centrum Hajfy. Turcy panujący wtedy w Palestynie przeciągali jednak uruchomienie tej uczelni aż do Pierwszej Wojny Światowej i dopiero pod rządami Wielkiej Brytanii ruszyła sprawa Technionu w Palestynie.
Niemiecka pomoc dla Technionu powiększała się nadal – powstał niemiecki Komitet Pomocy. Dostawy wyposażenia laboratoriów, sprzętu i urządzeń technicznych szły z Niemiec.
Albert Einstein odwiedzając Haifę w lutym 1923 r posadził dwie palmy na ziemi już należącej do Technionu i zgodził się stanąć na czele niemieckiego Komitetu Pomocy Technionowi. Einstein twierdził, że „Izrael może wygrać bitwę o swoje przeżycie tylko dzięki opanowaniu specjalistycznej wiedzy w zakresie technologii”.
W 1924 roku, po wielu latach intensywnych wysiłków i przezwyciężeniu licznych trudności organizacyjnych i finansowych, Technion otworzył swoje drzwi dla pierwszych studentów. Następuje oficjalne otwarcie Technionu i pojawia się pierwszych 16-tu studentów, którzy podjęli studia w zakresie dwu specjalności: architektury i budownictwo lądowego.
W latach 1924 - 1931 w Palestynie osiedliło się około 80 000 Żydów - wśród nich około 60 000 pochodziło z Polski. W latach szerzenia się niemieckiego nazizmu w Europie 1933 - 1941 do Izraela przejechało ponad 250 tysięcy Żydów. Liczni z nich podjęli naukę w Technionie lub też niektórzy z nich zostali wykładowcami. Wyższa uczelnia techniczna w Hajfie powiększała się, a jakość nauczania polepszała. W 40-tych latach pojawiły się nowe wydziały: mechaniczny, elektrotechniczny oraz techniki lotniczej i kosmicznej.
W maju 1948 roku, na dzień przed wygaśnięciem brytyjskiego pełnomocnictwa dotyczącego Palestyny proklamowano powstanie państwa Izrael. Rządzący zdają sobie w pełni sprawę ze znaczenia słów Einsteina o znaczeniu nauki i technologii dla przetrwania państwa i dbają o rozwój Technionu.
W 1953 roku Technion przenosi się z dawnego budynku w centrum Hajfy (teraz jest tam Narodowe Muzeum Nauki i Technologii) do nowego miasteczka uniwersyteckiego na zboczach Karmelu. Powstają nowe wydziały.
Dzisiaj Izraelski Instytut Technologii zajmuje powierzchnię 300 hektarów. W kompleks campusu uniwersyteckiego wchodzi ponad setka budynków, w tej liczbie kompleks sportowy, ośrodek zdrowia, internaty, oddziały poczty i banku, sklepy i tak dalej. Studenci uczą się na 20 wydziałach - z medycyną włącznie - w 36 specjalnościach oraz 30 nowoczesnych centrach naukowo – badawczych. Wśród tych specjalności są te najnowocześniejsze takie jak biotechnologia, nano-nauki i nanotechnologie, technika kosmiczna, bioinformatyka, molekularna biochemia.
Miasteczko studenckie i budynki Technionu leżą na zboczach góry Karmel, skąd rozpościera się piękny widok na Dolną Galileę i Zatokę Hajfy.
Należy pamiętać, że Izrael należy do ścisłej światowej czołówki krajów wysokich technologii (High Tech). Osiągnięto to oczywiście głównie dzięki Technionowi. Ten nowoczesny Uniwersytet Techniczny jest jednym ze światowych centrów High Tech.
W dwu ostatnich dziesięcioleciach 76% absolwentów Technionu otrzymało pracę w przemyśle wysokich technologii Izraela. Są oni odpowiedzialni za tworzenie około 51% izraelskiego eksportu związanego z przemysłem. Spośród absolwentów 25% zajmuje stanowiska generalnych dyrektorów, 10% pełni inne funkcje kierownicze. Spośród 129 izraelskich firm, których akcje są w obrocie na giełdzie NASDAQ, aż 59 utworzyli lub nimi kierują absolwenci Technionu.
Entuzjaści, którzy doprowadzili do założenia Technionu, w najbardziej śmiałych swoich marzeniach nie byli w stanie przypuszczać, że kiedyś ta wyższa uczelnia będzie zaliczana do grupy najlepszych na świecie, a dzięki niej państwo żydowskie stanie się jednym ze światowych centrum najnowszych technologii. W ich czasach dla każdego było to utopią. Ta utopia spełniła się w naszych czasach.
Technion to przecież jeden ze światowych liderów w zakresie badań naukowych, jak i jakości nauczania studentów i ilości dyscyplin naukowych. Na liście szanghajskiej Technion zajmuje 15-te miejsce spośród 500 wyższych uczelni świata w dziedzinie nauk komputerowych, a 42 miejsce w zakresie inżynierii materiałowej i technologii.
Z Technionem związani są trzej pracujący tam izraelscy nobliści: Dan Shechtman, Aaron Ciechanover oraz Avram Hershko.
Prof. Aaron Ciechanover to wybitny autorytet w dziedzinie biochemii i chemii komórki oraz noblista w dziedzinie chemii – nagrodę Nobla otrzymał w 2004 roku wspólnie z Avramem Herschko za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach i odkrycie tzw. „markera śmierci” uszkodzonych białek, co ma znaczenie w leczeniu chorób nowotworowych. Polskę - kraj swoich przodków – rodziców i dziadków, odwiedził w 2007 roku. Podczas wizyty w Ciechanowie mówił: - Jestem dumny z tego, że zachowałem nazwisko moich dziadków. Dzięki temu czuję większą więź z Polską. W listopadzie 2011 roku prof. Ciechanover otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.
Prof. Dan Shechtman odkrył w 1982 roku nową, szczególną formę ciała stałego, w której atomy układają się w pozornie regularną, jednak nie w powtarzającą się strukturę, co uniemożliwia wyróżnienie ich komórek elementarnych. Wcześniej istnienie podobnych struktur było uważane za niemożliwe. W nauce, kryształami nazywają substancje, mające regularną symetryczną budowę. Odpowiednie kryształy mogą posiadać tylko określoną formę. Szechtman zaś znalazł substancje, które, z punktu widzenia tradycyjnej nauki, nie mogły istnieć.
Professor Dan Shechtman explains his science in this video.
Prof. Shechtman wykazał, że – oprócz ciał stałych krystalicznych o strukturze regularnej i powtarzalnej, cechującej się symetrią, opisywaną przez układy krystalograficzne, oraz ciał stałych amorficznych, o strukturze nieuporządkowanej, pozbawionej regularności oraz powtarzalności w rozmieszczeniu atomów – istnieją ciała stałe, w których strukturze występuje regularność w rozmieszczeniu tworzących ją atomów, ale brak jej powtarzalności. Taka struktura charakteryzuje się symetrią pięciokrotną, która nie istniała w dotychczasowej krystalografii. Wykryte przez Shechtmana formy o takiej strukturze nazwane zostały kwazikryształami.
Artykuł Shechtmana na temat kwazikryształów (który początkowo został odrzucony) wywołał rozłam w światowym środowisku chemików, a podwójny noblista Linus Pauling nigdy nie zaakceptował istnienia kwazikryształów. Jak mawiał, „Denni Shechtman mówi bzdury” … „nie ma czegoś takiego jak kwazikryształy, a jedynie są kwazinaukowcy”.
Było potrzebne prawie trzy dziesięciolecia, żeby świat naukowy przekonał się o słuszności prof. Shechtmana. „Odkrycie Shechtmana zmusiło naukowców w krańców końców przejrzeć swoje spojrzenia na samą przyrodę materii”, - podkreślono w Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk przy wręczani prof. Shechtmanowi nagrody Nobla w dziedzinie chemii w listopadzie 2011 roku.
W swoim wywiadzie, danym w ścianach Technionu, profesor Shechtman powiedział:„Jeżeli wy, jako uczeni wierzycie we własne wyniki, wtedy walczcie o nie - walczcie o prawdę. Wysłuchujcie innych, ale przedstawiajcie swoje własne przekonywania... To w wielu przypadkach prowadzi do doskonałych rezultatów...”.
Znaczenie praktyczne odkrycia Shechtmana polega na stworzeniu nadzwyczaj trwałych materiałów, z których mogą powstawać ostrza, metalowe narzędzia chirurgiczne, a nawet silniki Diesla i wiele innych. Te produkty ponadto nie są narażone na korozję.
Technion od dawna pełni ważną rolę w rozwoju Izraela dzięki wielkiemu potencjałowi naukowo – technicznemu i wdrażaniu wyników swoich badań i nowoczesnych technologii z najwyższej światowej półki do produkcji.
Wszystkie te czynniki doprowadziły do wielomiliardowych inwestycji w naukę i jej przemysłowe wdrożenia w Izraelu. Założono setki nowych firm, potrafiących zdobyć światową pozycję lidera w najróżniejszych dziedzinach wysokich technologii. W Izraelu tworzy i rozwija się już własna, nie krzemowa a raczej "NANODOLINA", rozpościerająca się na przestrzeni 200 kilometrów od Technionu w Hajfie aż do Beer-Szewy. Na tym obszarze rosną całe miasta, ulice których zabudowane są budynkami firm naukowo - badawczych i produkcyjnych, w których pracują setki wysoko kwalifikowanych specjalistów. Należy pamiętać, że Izrael zajmuje drugie miejsce w świecie (po USA) w ilości firm z obszaru wysokich technologii – jest ich tam ponad 3500.
Dużo o Technionie można dowiedzieć się na stronach The American Technion Society oraz oglądając filmy: Technion Breakthroughs: Making Lives Better And Safer for People Around the World.
Tacy światowi potentaci jak Microsoft, IBM, Intel, Hewlett-Packard i wiele innych, od dawna mają swoje centra w Hajfie i okolicach, bliżej Technionu, bliżej jego naukowców i studentów.
Niełatwo jest zostać studentem Technionu, jeszcze trudniej jest studiować, ale dyplom Technionu to ogromna satysfakcja – otwiera ten dyplom drzwi do każdej firmy w każdym kraju świata.
Izrael potwierdza swój status globalnego technologicznego i innowacyjnego mocarstwa, będącego jednym z najbardziej pociągających centrów dla funduszy kapitałowych typu „venture” (wysokiego ryzyka), inwestujących w dziedzinie High Technology. Izrael zajmuje pierwsze miejsce w świecie wg wartości inwestycji typu „venture” na jednego obywatela.
Według danych specjalistycznego czasopisma o zasięgu światowym „Red Herring”, Izrael jest liderem w rankingu najbardziej perspektywicznych europejskich firm produkcyjnych w zakresie wysokich technologii. Spośród pierwszej setki tych firm, aż 20 to firmy izraelskie. Izrael eksportuje produkcję swoich przedsiębiorstw High Technology na kwotę ponad 26 miliardów dolarów rocznie i stanowi to ponad 50% całości izraelskiego eksportu.
Nic dziwnego, że Technion jest oczkiem w głowie rządu izraelskiego. Nanotechnologia stanowi o rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu Izraela nie wyłączając przemysłu militarnego: Elbit Systems, Rafael Advanced Defense Systems - w rozwoju których ma także swój udział Technion. Na wydziale inżynierii lotniczej i kosmicznej opracowano wiele najnowocześniejszych bezzałogowych aparatów latających takich jak:
"Stealth UAV" ma zasięg do 1850 kilometrów bez tankowania.
„Dragonfly UAV” ma 9-cio calowe skrzydła i minikamerę.
W Technionie utworzono kilka lat temu Instytut Nanotechnologii im.Russela Berrie (RBNI- Russell Berrie Nanotechnology Institute), który stworzył nowoczesną infrastrukturę dla Technionu i przyspieszył znacznie rozwój nanonauk w Izraelu włącznie z badaniami kosmicznymi, nanolektroniką, nanooptyką, nanomateriałami i nanocząstkami, nanomechaniką, nanobiotechnologią, nanomedycyną. Zisapel Nanoelectronics Center wchodzący w skład RBNI jest wyposażony w laboratoria z clean roomami na najwyższym poziomie światowym.
W Technionie uznaje się pierwszoplanową ważność nanonauk i nanotechnologii dla przyszłości całej ludzkości. Uczeni Technionu dostrzegają już teraz wiodącą rolę nanonauk i nanotechnologii w przyszłej budowie cywilizacjo planetarnej na Ziemi! A najważniejsze jest, że osiągnięcia uczonych są wdrażane do praktyki przemysłowej Izraela.
Rosja, która ciągle ma zamiar modernizować się, aby w przyszłości wyrwać się z zaklętego kręgu kraju surowcowego, stworzyła u siebie program „SKOŁKOWO” ukierunkowany na rozwój nanotechnologii.
Pierwszy Nanotechnolog Putina - generalny dyrektor „Rusnano” ("Российская корпорация нанотехнологий" – RUSNANO –„Russian Corporation of Nanotechnologies”) wybrał się kiedyś nawet z oficjalną wizytą do kraju swoich przodków i do Technionu, ponieważ jak powiedział dziennikarzom: „Rosja widzi w Izraelu strategicznego partnera w stanowieniu i rozwoju swoich nanotechnologii. / Россия видит в Израиле стратегического партнера в становлении и развитии своих нанотехнологий.”
Znaczące są też te jego słowa w trakcie wizyty delegacji RUSNANO w Technionie:„Izrael to jeden ze światowych liderów High Tech, istnieje tu duża ilość innowatorów, innowacyjnych kolektywów, w tej liczbie pracujących w dziedzinie nanotechnologii. Jeżeli jeszcze uwzględniać, że prawie połowa ludzi w tych laboratoriach, w tych firmach mówi po rosyjsku, to obiektywnie Izrael jest dla nas strategicznym partnerem / Израиль – один из мировых лидеров хай-тека, здесь большое количество инноваторов, инновационных коллективов, в том числе работающих в области нанотехнологий. Если еще учитывать, что почти половина людей в этих лабораториях, в этих компаниях говорят по-русски, то объективно Израиль для нас стратегический партнер”.
Dyrektor Generalny RUSNANO w Izraelskim Uniwersytecie TECHNION przed największym, doskonałym mikroskopem na świecie o nazwie TYTAN, który pozwala zobaczyć jak wyglądają oddzielne atomy bez defektów i przy wysokiej rozdzielczości.
Według jego słów celem RUSNANO jest stworzenie ekonomicznych instrumentów dla pracy z Izraelem w zakresie niewielkich projektów w dziedzinie nanotechnologii, związanych z rozwojem Rosji. Podobno rozpatruje się utworzenie z izraelską firmą Catalyst Investments wspólnego z RUSNANO funduszu ponad 50 mln USD dla realizacji inwestycyjnych projektów izraelskich firm w Rosji. Pierwszy Nanotechnolog Putina widzib rozwój innowacji w Rosji tak jak jego szefowie - na drodza ich "flancowania" do Skołkowa.
Technion jest gotów do współpracy z Rosją, ale największa uwaga zarządzających Technionem zwrócona jest na USA. I na tym polu odniósł Technion w końcu 2011 swój wielki triumf. Cornell University z Nowego Jorku oraz Instytut Technologii Technion z Hajfy wygrali wspólnie (50/50) prestiżowy konkurs - wybudują i utworzą wspólnie nowoczesną uczelnię z całym naukowym kompleksem w Nowym Jorku na Wyspie Roosevelta, który ma w zamierzeniu rywalizować z Krzemową Doliną w Kalifornii. Burmistrz Michael Bloomberg obiecał już darmowe grunty oraz 100 mln dolarów. Przedsięwzięcie stało się możliwe dzięki anonimowemu darczyńcy, który ofiarował na ten cel 350 mln dolarów.
Zgodnie z zamiarami mera Nowego Jorku, nowy uniwersytecki campus będzie jednym z największych na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. I będzie odległy od Manhattanu tylko dwie minuty jazdy nowojorskim metrem.
Popatrzcie jeszcze raz jak ma wyglądać the NYC Tech Campus:
Nowy uniwersytet ma stać się wszechświatowym centrum High Tech. Ma kształtować miasto Nowy Jork przez nadchodzące 100 lat. I przygotowywać do budowy cywilizacji planetarnej!
Cały Technion jest dumny, że jest współautorem tego poważnego amerykańskiego przedsięwzięcia XXI wieku, które ma uczynić z Nowego Jorku - według mera Bloomberga - dom dla najbardziej utalentowanej siły roboczej świata! Zadowolony mer twierdzi:"Cel Nowego Jorku stać się światowym liderem w dziedzinie innowacji technologicznych jest teraz w zasięgu ręki."
Technion jest przekonany, że partnerstwo Cornell – Technion zakończy się wielkim sukcesem. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem będą czekać na innowacje i nowe przedsiębiorstwa przemysłowe, które zostaną wywołane wdrożeniami wynikającymi z przymierza między tymi dwiema prężnymi uczelniami.
NYC Tech Campus zacznie działać tymczasowo już w tym roku poza terenem Wyspy Roosevelta, a pierwszy etap jego pełnej działalności zostanie zakończony nie później niż w 2017 roku.
A my? - Czy jakaś polska uczelnia jest w stanie współpracować z Technionem?
- Nic o tym nie wiem. I nie udało mi się nigdzie znaleźć jakiejkolwiek wzmianki o realnej współpracy polskiej uczelni wyższej z Technionem.
Chociaż w Polsce też już się myśli o nanotechnologiach. Być może dotrzemy do jakiegoś sukcesu jeśli uda się w Polsce opracować i wdrożyć do produkcji jakikolwiek przyrządy elektroniczne np. tranzystory związane z osiągnięciami polskich uczonych dotyczących grafenu. Ważne też są ekrany dotykowe, ogniwa słoneczne na grafenie i cała masa innych zastosowań przemysłowych i kosmicznych, aż do „drabiny Jakuba” włącznie. Całe szczęście, że 4 listopada 2011 została w Polsce utworzona spółka celowa NANOCARBON, która zajmie się tymi sprawami. Powołując tę spółkę zastosowano CROWDSOURCING, co stwarza lepsze możliwości osiągnięcia efektów końcowych, czyli wdrożeń produkcyjnych. A stawką w zastosowaniach grafenu są miliardy nie złotówek, a miliardy euro! Mamy też w Polsce i inne jaskółki świadczące o docenianiu znaczenia nanotechnologii dla naszego rozwoju. Wymienię tylko dwie: POLSKIECENTRUM NANOTECHNOLOGII oraz CENTRUM NANOTECHNOLOGII POLITECHNIKI GDANSKIEJ.
Skoro jednak generalnie oszczędzamy na nauce, a nasze dwa najlepsze Uniwersytety plasują się gdzieś w czwartej setce światowej - co nie przeszkadza im fetować co roku imponującego sukcesu, jakim jest status najlepszej uczelni w Polsce i żyć w przekonaniu o swojej nieprawdopodobnej wręcz wspaniałości - nie powinniśmy się dziwić.
Możemy za to gratulować Izraelowi, który wie, jak ważna jest nowoczesna nauka dla przetrwania i rozwoju własnego państwa.
TECHNION to prawie dwa w jednym, to Massachusetts Institute of Technology + Harvard University.
Technion is a sort of MIT and Harvard rolled into one!
Zbigwie
"Империализм - зло и глупость. Он вредит интересам народа России. (...)
"На Украине произошло народное восстание против коррумпированной и воровской власти. Ядром этого восстания были Киев и западные области страны, но его поддержала (молчаливо) и большая часть юго-востока, иначе бы сейчас Янукович не проводил странных пресс-конференций в Ростове-на-Дону. На эту тему есть политическое заявление партии, которую я возглавляю. У народа есть право на восстание в условиях, когда другие политические методы борьбы исчерпаны. Не буду долго рассусоливать. Два примера о том, что такое "власть Януковича": а) сын Януковича, бывший стоматологом, стремительно превратился в долларового миллиардера. Что может ещё лучше иллюстрировать чудовищную коррупцию? б) Премьер-министр Азаров, из-за которого во многом и начался «Майдан", долго втирал всем про ужасный Запад, иностранное влияние и "гей-ропу", а сам после отставки, быстро свалил жить в Австрию, где у его семьи поместье и банковские счета. Что может лучше иллюстрировать чудовищное лицемерие? Хоть ты из Донецка, хоть ты из Львова - нормальный человек понимает, что такую власть надо менять. Вор Янукович решил, что тех, кто им недоволен, надо бить по голове. А потом решил, что в них надо стрелять. Вот и оказался в Ростове. (...)
"Oczywiście, że są między naszymi krajami i drażliwe tematy ale o nich jest głośno i trwa taki jakby wyścig, kto komu bardziej dokopie. Uważam, że dużo lepsza jest rozmowa na zasadzie - owszem, to i tamto się wydarzyło ale i wydarzyło się też to i to. Po prostu na samych konfliktach pokoju się nie zbuduje, trzeba pokazywać też i to, że możemy razem coś pozytywnego zdziałać, że są sprawy które potrafią nas łączyć, że między nami była nie tylko nienawiść i krzywdy. Mamy momenty w historii które Rosjan i Polaków zbliżają, mamy i takie które dzielą. O tych drugich mówi się dużo, o tych pierwszych prawie nic. Stawia się pomnik najeźdźcom z Armii Czerwonej, a nie honoruje się rosyjskich żołnierzy sojuszniczych, ginących w obronie niepodległej Polski i niepodległej białej Rosji. " PSZCZELARZ http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/283223,kaukaskie-termopile-6tej-kompanii-6#comment_4049311 **************************************************** *******************************************************
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie