Nowe pojemności w Emilianowie i Małaszewiczach to realizacje z programu Megainwestycje, które idą naprzód mimo pandemii koronawirusa.
Ograniczenie szarej strefy w handlu paliwami spowodowało wzrost zapotrzebowania na magazynowanie paliw. PERN oddał do eksploatacji nowe zbiorniki: w Małaszewiczach (woj. lubelskie) o pojemności 32 tys. m³ i w Emilianowie (woj. mazowieckie) dwa zbiorniki po 10 tys. m³. Będą służyły do obrotu paliwami oraz do magazynowania zapasów interwencyjnych.
Mimo trwającej epidemii i konieczności pracy w zaostrzonym reżimie sanitarnym, obie inwestycje ukończono przed czasem, podobnie jak uruchomiony w grudniu 2020 roku nowy zbiornik na paliwo w bazie w Boronowie, o którym pisaliśmy na blogu.
Nowe zbiorniki to część realizacji rozbudowy bazy magazynowej w ramach programu Megainwestycje. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³. Drugi etap to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Koluszkach i Boronowie, gdzie inwestycje już są ukończone, a także w Rejowcu i Dębogórzu.
Baza paliw w Emilianowie
Baza nr 5 w Emilianowie (woj. mazowieckie) działa od 1962 roku. Obecnie składa się z 30 zbiorników, w których magazynowane są: benzyna bezołowiowa, olej napędowy, opałowy, biokomponenty oraz dodatki uszlachetniające. Dzięki rozbudowie bazy o kolejne 2 zbiorniki całkowita pojemność magazynowa zwiększyła się o 20 tys. m³ do 143,5 tys. m³. Park zbiornikowy ma własną bocznicę kolejową połączoną z linią kolejową Radzymin-Tłuszcz. Kolejowy terminal rozładunkowy paliw umożliwia jednoczesny rozładunek aż 30 cystern kolejowych.
Baza paliw w Małaszewiczach
Baza nr 22 w Małaszewiczach (woj. lubelskie) składa się z 21 zbiorników paliwowych. Przechowuje się w nich benzynę bezołowiową, olej napędowy i olej opałowy. Rozbudowa bazy o kolejny zbiornik na olej napędowy zwiększyła całkowitej pojemności magazynowej o 32 tys. m³ do 116,5 tys. m³ .
Nowe zbiorniki są bezpieczne dla środowiska. Są wykonane z blachy stalowej, mają bryłę w kształcie walca o osi pionowej z dachami stałymi w kształcie kopuł. Każdy zbiornik został posadowiony na oddzielnym żelbetowym fundamencie pierścieniowym, stanowiącym oparcie dla płaszcza stalowego zewnętrznego (osłony zbiornika) i wewnętrznego (zbiornika właściwego). Na fundamencie wykonano warstwę z mieszanki mineralno-asfaltowej piaskowo-żwirowej.
Każdy zbiornik jest otoczony ścianą osłonową, znajdującą się w odległości 2 m od płaszcza oraz wyposażony w monitorowane podwójne dno. Dno zbiornika jest podzielone na trzy sekcje. W każdej sekcji zastosowano czujniki podciśnieniowe do wykrywania potencjalnych wycieków.
Pod fundamentami i całymi zbiornikami znajduje się geomembrana. W skład systemu zabezpieczeń wchodzi także monitoring szczelności płaszcza zbiornika, kontrolujący stężenie par węglowodorów w przestrzeni między płaszczowej. Informacje dotyczące szczelności zbiornika przekazywane są na bieżąco do sterowni głównej. System zabezpieczeń środowiska naturalnego zamyka układ kanalizacji deszczowo-przemysłowej z możliwością odprowadzenia ścieków zawierających substancje ropopochodne.
Inne tematy w dziale Gospodarka