Zbiornik na ropę naftową. Fot. PAP
Zbiornik na ropę naftową. Fot. PAP
Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne
279
BLOG

Mimo pandemii PERN kontynuuje program Megainwestycje

Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

PERN w czasie pandemii zabezpiecza krwioobieg paliwowy państwa i prowadzi kluczowe inwestycje, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Program Megainwestycje PERN wynika z przyjętej przez Radę Ministrów „Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, jest też ujęty w strategii PERN r. Projekt jest kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Oznacza realizację inwestycji, których celem jest zwiększenie niezależności energetycznej Polski: nowe zbiorniki do magazynowania ropy naftowej i paliw oraz budowę nowych rurociągów. 

PERN jest strategiczną, 100-procentową spółką Skarbu Państwa. PERN posiada aktualnie ponad 4,1 mln m³ pojemności magazynowej na ropę naftową i ponad 2 mln m³pojemności na paliwa. Spółka zarządza siecią 1843 km rurociągów ropy naftowej i 636 km rurociągów paliwowych.   

Mimo wybuchu epidemii COVID-19, PERN kontynuuje plan inwestycyjny przyjęty na lata 2018-2022, którego wartość to ok. 3 miliardy złotych. Wprawdzie z uwagi na sytuację epidemiczną, czy sytuację wykonawców firma weryfikuje swoje założenia, to nie przewiduje zmian, jeśli chodzi o realizację strategicznych projektów w ramach Programu Megainwestycji. To kluczowe projekty i w najbliższych latach będą stanowić o rozwoju.  

Program Megainwestycje PERN obejmuje: 

- budowę pięciu zbiorników na ropę naftową w Terminalu Naftowym Gdańsk (trzy – każdy o pojemności 100 tys. m3, dwa o pojemności 45 tys. m3 każdy – cztery zbiorniki już ukończone)

- rozbudowę parku zbiornikowego w Bazie Gdańsk – ukończona (2 zbiorniki po 100 tys. m3)

- rozbudowę baz paliw (I etap 128 tys. m3, II etap, obecnie realizowany - 222 tys. m3, III etap – przygotowywany projekt)

- rozbudowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia

- budowę II nitki rurociągu pomorskiego (Gdańsk-Płock)

Dodatkowo PERN poprawia jakość obsługi klientów, m. in. poprzez budowę instalacji dozowania biokomponentów, modernizację frontów autocysternowych, modernizację frontów kolejowych, modernizację systemów automatyki baz paliw i ropy. Więcej o tym napisaliśmy tu: Magazyny i bazy paliw PERN. 

Mimo, że epidemia bezpośrednio wpływa na sytuację podmiotów uczestniczących w projekcie, w tym organów administracji publicznej czy wykonawców, to „dokładamy wszelkich starań, by optymalizować terminy finalizacji naszych projektów” – zapewnia spółka. 

Aby ten proces ułatwić, PERN wprowadził pakiet antykryzysowy dla wykonawców robót budowlanych. Umożliwia on m. in. szybsze rozliczanie wykonanych prac, łatwiejszą procedurę aktualizacji harmonogramów rzeczowo-finansowych, przejęcie przez PERN przedpłat za maszyny i urządzenia potrzebne do wykonania umowy.

Jak oceniają analitycy Banku Pekao S.A. w raporcie opublikowanym pod koniec sierpnia 2020 r., spółki Skarbu Państwa mają potencjał, aby odegrać szczególną rolę w czasie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19. Firmy państwowe działają stabilizująco na funkcjonowanie strategicznych obszarów gospodarki i mogą przyczynić się do szybszego wychodzenia z recesji – uważają eksperci. Duże inwestycje prowadzone przez podmioty z udziałem Skarbu Państwa napędzają gospodarkę, utrzymują i tworzą miejsca pracy, zapewniają stabilne przychody do budżetu państwa. 

BG 


Blog poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Partnerem bloga jest PERN S.A. Zapraszamy również na stronę sekcji Bezpieczeństwo energetyczne.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka