Fot. PERN
Fot. PERN
Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne
804
BLOG

PERN inwestuje w bezpieczeństwo energetyczne Polski

Bezpieczeństwo energetyczne Bezpieczeństwo energetyczne Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

Światowe rynki ropy dalekie są od stabilizacji, a ubiegłoroczny kryzys z zanieczyszczoną rosyjską ropą pokazuje, że gwarancja pewności dostaw ciągle jest dla Polski kluczowym celem. PERN, spółka odpowiedzialna m.in. za dostawy ropy naftowej i stworzenie odpowiedniej logistyki do jej przesyłu, zainwestuje w tym roku miliard złotych w rozwiązania mające zapewnić Polsce pełne bezpieczeństwo energetyczne.

W tym roku PERN dokończy rozbudowę Bazy Gdańsk, odda też cztery zbiorniki w Terminalu Naftowym zlokalizowane nad Bałtykiem. Spółka będzie kontynuowała budowę magazynów paliw i ruszy z budową rurociągu Boronów-Trzebinia – zapowiedział zarząd spółki. „Infrastruktura, którą dziś budujemy tworzy podwaliny pod trwałe bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju w zakresie ropy i paliw. Sytuacja z zanieczyszczoną ropą, która trafiła w I połowie roku do rurociągu „Przyjaźń”, potwierdziła, że tego typu sytuacje nie są jedynie teorią, ale mogą zdarzyć się faktycznie” - mówi Igor Wasilewski, prezes PERN.

Wydatki na rozbudowę Terminala Naftowego w Gdańsku, zwiększenie pojemności magazynów paliw i budowę rurociągu Boronów-Trzebinia wyniosą w tym roku ok. 550 mln zł. Na te inwestycje oraz na remonty istniejącej infrastruktury PERN zarezerwował w swoim budżecie na ten rok ponad miliard złotych. Łączne plany inwestycyjne na najbliższe lata przekroczą 3 mld zł.

Zapotrzebowanie na nowe magazyny paliw wzrosło przede wszystkim ze względu na uszczelnienie szarej strefy, które miało miejsce w ostatnich latach w Polsce.

Celem rozbudowy infrastruktury jest zwiększenie pojemności magazynowych i tym samym wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. 2020 jest kolejnym rokiem inwestycji. Przypomnijmy w 2019 r. spółka budowała nowe zbiorniki na ropę w Terminalu Naftowym Gdańsku i w Bazie Gdańsk. Zostaną one oddane do użytku w tym roku.

W ubiegłym roku zakończono także przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych do budowy rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na trasie Płock-Gdańsk. Nowe połączenie razem z nowymi zbiornikami na ropę w Gdańsku mają umożliwić pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej, co jest jednym z głównych zadań PERN.

PERN realizuje także II etap budowy zbiorników na paliwa: już teraz powstaje zbiornik o pojemności 32 tys. m³ w bazie paliw w Koluszkach. Zostały zawarte umowy z wykonawcami zbiorników w bazach w Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Wykonawcy przejmują już place budów tych obiektów. W przypadku dwóch zbiorników dla bazy w Dębogórzu właśnie wybrano wykonawcę. PERN planuje zakończenie tego etapu rozbudowy pojemności w połowie 2021 roku.

Spółka zapewnia, że inwestuje w poprawę jakości obsługi klientów w tym: modernizację obsługi autocystern i cystern kolejowych, automatykę, a także w działania mające na celu zmniejszenie szkodliwości środowiska - chodzi głownie o redukcję oparów paliwa do atmosfery.

Przypomnijmy, że w 2019 roku miał miejsce poważny kryzys w dostawach ropy ze Wschodu. Na początku 2019 r. PERN zamknął zasuwy w rurociągu „Przyjaźń”, aby nie dopuścić do uszkodzenia polskiej infrastruktury zanieczyszczoną ropą z Rosji. Wstrzymanie dostaw nie wpłynęło jednak na pracę naszych rafinerii. Zgromadzone zapasy ropy i coraz bardziej zróżnicowane źródła dostaw pozwoliły Polsce dać sobie radę z tym kryzysem. Dostawy pozostały niezakłócone i ani przemysł ani kierowcy nie odczuli jego skutków.

Więcej na ten temat: Zanieczyszczona rosyjska ropa w rurociągu "Przyjaźń"

PERN S.A. to polski operator sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce i w Niemczech. Spółka zajmuje się również magazynowaniem ropy naftowej oraz transportem, przeładunkiem i składowaniem paliw. Coraz większą rolę w Grupie PERN odgrywa Naftoport, dzięki któremu do Polski napływa ropa z innych niż rosyjski kierunków. Stuprocentowym właścicielem PERN jest Skarb Państwa. Jednym z najważniejszych zadań spółki jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski. Mówił o tym wielokrotnie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Właśnie w tym celu firma rozbudowuje infrastrukturę.

Zarząd spółki podkreśla, że prowadzone obecnie inwestycje są ważne także dla zwykłych klientów, gdyż gwarantują one pewność dostaw dobrej jakości paliw na stacjach benzynowych.

W ostatnich dniach PERN zdecydował, by wschodnia część rurociągu „Przyjaźń” uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej spółki oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski. Firma rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy tego projektu.


Polecamy: Polska jest zainteresowana dostarczaniem ropy naftowej na Białoruś


BG



Blog poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu Polski. Partnerem bloga jest PERN S.A. Zapraszamy również na stronę sekcji Bezpieczeństwo energetyczne.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Gospodarka