bezmetki bezmetki
36
BLOG

Przemilczane tragedie ukraińskich żołnierzy...

bezmetki bezmetki Społeczeństwo Obserwuj notkę 2

Kochamy defilady wojskowe, opowieści o przewagach polskich żołnierzy ale ilu z nas zdaje sobie sprawę z rzeczywistości wojskowych szpitali w następstwie każdej wojny.

To nie tylko odwiedzająycy rannych w błysku fleszów dygnitarze rozdający słowa, uśmiechy i blaszki na wstążkach- ale niewyobrażalne tragedie w większości  młodych mężczyzn  ze strzaskaną przyszłością.....

Ponad 1400 żołnierzy amerykańskich w Afganistanie i Iraku (a ilu polskich? - bzmtk) doznało urazów narządów płciowych.  A w Libanie po  pagerowym terroryźmie ?
Współcześnie notuje się  wysokie wskaźniki przeżywalności ofiar, ale oznacza to konieczność powtarzania operacji, ponownego kształtowania relacji i zastanawiania się, czy kiedykolwiek będą się oni cieszyć seksem lub mieć dzieci.
Weterani bojowi z urazami narządów płciowych znajdują niewielką pomoc w pokonywaniu wyzwań związanych z intymnością i ciążą. A koszty takiej opieki są wysokie.
https://www.dallasnews.com/business/health-care/2016/12/15/combat-veterans-with-genital-injuries-find-little-help-overcoming-intimacy-pregnancy-challenges/

Jeśli nominalnie bogate i nie dotknięte bezpośrednio wojną Stany nie zapewniają własnym inwalidom należytej pomocy, to jak taką opiekę może  może zapewnić zdewastowana długotrwałą wojną Ukraina. Tam również z konieczności przychodzi z ograniczoną pomocą charytatywna fundacja medyczna.
Ten temat porusza Jason Smart *1. w wywiadzie - The Silent Trauma of War: Soldiers Recovering From Genital Loss -  dla Kkyiv Post.   Poniżej skrót w moim opracowaniu.

------------------------


 Cicha trauma wojny: żołnierze odzyskujący sprawność po utracie narządów płciowych


Tysiące ukraińskich żołnierzy straciło narządy płciowe, o czym rzadko się mówi i pisze.

Fundacja Ukraine 1991 pomaga rannym żołnierzom z protezami męskich narządów, aby przywrócić ich funkcje seksualne.
Chociaż nie jest to często częścią publicznej debaty, wielu ukraińskich żołnierzy wraca do domu z wojny z poważnymi obrażeniami narządów płciowych - czasami w wyniku wybuchu miny, czasami w wyniku tortur lub wręcz kastracji doznanej podczas rosyjskiej niewoli.

Fundacja Ukraine 1991 przywraca jednak funkcje seksualne i reprodukcyjne żołnierzy - dając im szansę na odbycie stosunku płciowego, spłodzenie dzieci i prowadzenie normalnego życia, w przeciwieństwie do pozornie beznadziejnej depresji, prowadzącej nawet do samobójstwa, wśród wcześniejszych pokoleń żołnierzy, którzy doznali podobnych obrażeń.

Jason Smart z Kyiv Post przeprowadził wywiad z Olhą Taniushkiną, lekarzem i kierownikiem projektu, Giennadijem Bratsławskim, założycielem organizacji oraz Denisem Bohuszem, lekarzem wojskowym, neuropsychologiem i psychoterapeutą - na temat Fundacji Ukraina 1991 i wyzwań stojących przed wieloma weteranami rannymi w inwazji Rosji na Ukrainę.

W Ukrainie jest ponad 10 000 żołnierzy z obrażeniami poniżej powierzchni osłony. Są to urazy układu moczowo-płciowego, które wymagają skomplikowanej rekonstrukcyjnej chirurgii plastycznej lub protez narządów płciowych.
Jednak dokładne dane zostaną ujawnione dopiero po wojnie, a teraz, ze względów bezpieczeństwa, operuje się tylko przybliżonymi liczbami, które są szokujące, a każda liczba to życie, które lekarze próbują uratować.

Ukraińscy więźniowie w Rosji są nie tylko maltretowani, ale często poddawani różnego rodzaju torturom, co oczywiście wpływa na całe ciało, a nawet jeśli nie dochodzi do jawnej kastracji, przebywanie w niewoli często wpływa na zmiany funkcjonalne, które prowadzą do zaburzeń rozrodczych.

W ciągu pierwszego roku  projektu zoperowano  ponad 300 żołnierzy
, w tym pacjentów, którzy przeszli bardzo złożone interwencje rekonstrukcyjne w celu przywrócenia wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych, a niektórzy z nich otrzymali już protezy narządów płciowych.

Powrót do zdrowia psychicznego takich pacjentów jest złożonym procesem, a wielu mężczyzn potrzebuje wsparcia psychoterapeutycznego, aby się przystosować.

Istnieją trzy ważne czynniki: indywidualna praca samego pacjenta, przetwarzanie jego lęków i depresji. Niezwykle ważny jest komponent społeczny , zwłaszcza relacja z partnerką.

Do tego dochodzi profesjonalny czynnik psychologiczny - pomoc profesjonalnych psychologów i psychoterapeutów, czasem seksuologów. W tym kontekście ważna jest również psychoterapia i terapia poznawczo-behawioralna, fizjoterapia, EMDR*2., equino terapia itp.

Jak pomóc psychologicznie tym, którzy przeżyli? Jaka jest skuteczność i perspektywy powrotu do zdrowia - pełnego lub częściowego?

 Po pierwsze, ważne jest, aby zidentyfikować takich pacjentów. Jest to bardzo trudne, ponieważ tylko bardzo ograniczony krąg członków rodziny zwykle wie o ich traumie. Zazwyczaj żołnierze wstydzą się o tym mówić i przechodzą przez te straszne emocje samotnie.

Po drugie, każda osoba ma różne reakcje na taką traumę: od bardzo złych, z objawami samobójczymi, lękowymi i depresyjnymi, do neutralnych, kiedy dana osoba kompensuje sobie czymś ten problem.

Po trzecie, po zapoznaniu się z  projektem, osoby, które przeżyły traumę,  nabierają nadziei i oczekują powrotu do zdrowia.

Daje im to nadzieję na normalne życie, czasem z pełnym odzyskaniem funkcji seksualnych. A to znacznie poprawia stan psychiczny pacjenta.

 Ukraina nie miała doświadczenia w takich interwencjach chirurgicznych, więc założyciele Fundacji Ukraine 1991, profesor Gennadiy Bratslavsky (USA) i dr Alex Golubenko (USA) postanowili stworzyć projekt urologii rekonstrukcyjnej w 2023 roku.

Głównym celem projektu jest powrót żołnierzy do normalnego życia przez zastosowanie zaawansowanych metod urologii rekonstrukcyjnej, poprzez zaangażowanie międzynarodowych specjalistów.

Oprócz przeprowadzania wspólnych operacji, trwa również  szkolenie ukraińskich lekarzy i tworzenie warunków do ich praktyki w ukraińskich szpitalach, zapewniając niezbędny sprzęt, a także protezy prącia i jąder.

Na dzień dzisiejszy państwo ukraińskie nie zapewnia  implantów prącia i jąder, toteż Fundacja Ukraina 1991 gromadzi darowizny na zakup takich implantów, a także na zapewnienie innych materiałów niezbędnych do takich operacji.

Niezwykle ważne jest również, aby osoby, które przeżyły, otrzymały wykwalifikowane wsparcie psychologiczne, co jest również dużym kosztem finansowym, ale często warte uratowanego życia pacjentów, którzy są o krok od samobójstwa.

Jak można wesprzeć finansowo fundację?
Osoby zainteresowane darowizną mogą dokonać wpłaty na konto:
Nazwa odbiorcy: CO FOUNDATION UKRAINA 1991
Kod odbiorcy: 45620908
Konto odbiorcy: UA343052990000026008016236926
Nazwa banku: JSC CB „PRIVATBANK

---------------------------------

1.* Jason Jay Smart, Ph.D., jest doradcą politycznym, który mieszkał i pracował w Ukrainie, Mołdawii, Kirgistanie, Kazachstanie, Rosji i Ameryce Łacińskiej. Ze względu na swoją pracę z demokratyczną opozycją wobec prezydenta Władimira Putina, Smart został dożywotnio uznany przez Rosję za persona non grata w 2010 roku. Jego strony internetowe można znaleźć pod adresem www.JasonJaySmart.com / www.AmericanPoliticalServices.com / fb.com/jasonjaysmart / Twitter: @OfficeJJSmart

2.* Eye Movement Desensitization and Reprocessing (EMDR) to terapia psychoterapeutyczna, która ma na celu złagodzenie stresu związanego z traumatycznymi wspomnieniami.

https://www.kyivpost.com/post/38981

The Silent Trauma of War: Soldiers Recovering From Genital Loss
by Jason Jay Smart |

September 14, 2024,

Artykuł udostępniony dla celów edukacyjnych i polemiki
wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia
       


bezmetki
O mnie bezmetki

"Dożywotnio" usunięty z Neon24.pl za tłumaczenia i "widzimisie", wyrażające opinie niezgodne z zadaną tam pro-kremlowską poprawnością. Przyjrzałem się również z odrazą, na "ich blogach" ,  praktykom pdgrzewaczy "patriotyzmu"; równie sprzedajnym, jak Neon24, -   tylko z przeciwnym wektorem i "dla ubogich". "Lewoskrętny".

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo