Dzisiejszy Dziennik Polski informuje, że Accelor Mittal wyłącza wielki piec i stalownię w Nowej Hucie w Krakowie. Jest to początek zamykania tej huty w Polsce.
Decyzja ta poprzedzona została szczegółową analizą rynku, która potwierdziła osłabienie popytu na stal. Jest ona także podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji.
M.in. handel uprawnieniami CO2 i ich niska pula dla Polski spowodowała podwyżkę ceny prądu, której wg obietnic PiS miało nie być. W grudniu 2018 roku, gdy opinia publiczna zauważyła podwyżki ceny prądu poseł Robert Winnicki zwrócił na koszty unijnej polityki klimatycznej.
– Polityka klimatyczna UE uderza bezpośrednio w produkcję energii z węgla. Opcje są dwie: albo likwidować węgiel jako źródło energii elektrycznej albo wypowiedzieć pakiet klimatyczny – tłumaczył poseł Robert Winnicki.
PiS "uspokajał". Poseł Wojciech Zubowski zaznaczył, że nowe rozwiązania spowodują korzystniejsze warunki dla odbiorców prądu.
– Jak to jest, że państwo pobieracie wysokie opłaty, a mimo tego z 85% ciepła, które są w Polsce dostarczane, tylko 20 % spełnia kryteria efektywności energetycznej. Jak to jest w takim razie z waszym dbaniem o środowisko i o efektywność energetyczną? My to zmienimy – niższym kosztem i lepiej – zadeklarował Wojciech Zubowski.
Wielki piec nowohuckiego kombinatu został wyremontowany w 2016 roku. Naprawa kosztowała 175 mln zł. W czasach Huty im. Lenina było pięć wielkich pieców, ale do dziś przetrwały tylko dwa. Od kilku lat w produkcji używany jest tylko jeden. I właśnie on był naprawiany blisko trzy lata temu, a teraz został wyłączony.
Oznacza to, że Hindusi pogodzili się z gigantyczną stratą zamykając krakowską hutę. Koncern chwilowo nie zamierza zwalniać 1200 pracowników. Na razie zostaną zwolnieni hutnicy zakontraktowani przez firmy zewnętrzne.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie.
Od 2004 r., kiedy ArcelorMittal rozpoczął działalność w Polsce, firma zainwestowała w modernizację swoich instalacji 6 mld zł, z czego połowa przypadła na hutę w Krakowie.
Unijny pakiet klimatyczny w 2007 podpisał co prawda rząd Tuska wraz z prezydentem Kaczyńskim ale negocjacje trwały jeszcze za rządu premiera Kaczyńskiego. Co więcej w jednym z wywiadów prezydent Kaczyński oświadczył, że podpisał się pod unijną polityką klimatyczną jako gest dla kanclerz Merkel.
Ale czy ja w UE nie byłem solidarny? Przecież zgodziłem się na przykład na politykę klimatyczną z punktu widzenia Polski ryzykowną. To był mój gest w stosunku do pani kanclerz Angeli Merkel. Niestety nie zawsze mogliśmy liczyć na podobne gesty pod naszym adresem
Tragiczną sytuację Polski próbował ratować minister Szyszko, który m.in. na szczycie klimatycznym COP23 w Bonn (listopad 2017) ogłosił: „zmniejszanie koncentracji dwutlenku węgla poprzez jego pochłanianie przez lasy i glebę to polska propozycja w związku z realizacją Porozumienia paryskiego”. 9 stycznia 2018 został usunięty ze stanowiska. Prof. Mirosław Piotrowski twierdzi, że PiS zrobił to na żądanie Francji. Macron domagał się by na szczycie COP24 w Katowicach (2018) Polska nie lobbowała za tym pomysłem.
Francja ma bardzo mocne przełożenie na rząd 3RP. Jednym z powodów jest zarządzanie liniami/światłowodami wojska i służb, przez francuski państwowy Orange. W umowie "prywatyzacyjnej" nie została określona data przekazania łącz pod zarząd polskiej firmy.I o ile się orientuję nie zostało to do dziś wykonane.
Swoją droga to nie ma polskiej firmy telekomunikacyjnej, bo PKP Energetyka została sprzedana przez PO Amerykanom (de facto amerykańskim służbom), a próbę odzyskania zablokowała namiestnik Mosbaher.
W 2007 prounijny POPiS nie przewidział konsekwencji unijnej polityki klimatycznej. W 2019 mamy dużą szansę na upadek przemysłu w Polsce.
Inne tematy w dziale Gospodarka