ze strony isakowicz.pl
ze strony isakowicz.pl
ojciec & dyrektor ojciec & dyrektor
48
BLOG

Powstanie Orląt Lwowskich - dzień 17

ojciec & dyrektor ojciec & dyrektor Kultura Obserwuj notkę 0

We Lwowie trwają zacięte walki w wielu rejonach. Polecam wrócić do mapy Lwowa w notce z 13 listopada, w celu lepszego zobrazowania sobie toczonych walk.

Nową osobą w kalendarium jest por. Brzozowski. Nie byłem w stanie go odnaleźć. Co więcej jedno źródło podaje, że był to Ludwik Brzezowski, komendant pododcinka Wulka.

Kolejną osobą jest por. Adam Bieńkowski (1892-1942) - komendant pododcinka Szkoła Kadecka, więzień Pawiaka, zamordowany przez Niemców.

Ciekawym epizodem jest wzięcie do niewoli m.in. milicjantów żydowskich. Żydzi we Lwowie gremialnie byli przeciwni niepodległej Polsce. Ale nie przewidzieli, że Bandera będący formalnym współpracownikiem hitlerowskich Niemiec, w postulowanym przez siebie państwie, nie będzie widział żadnych mniejszości, w tym żydowskiej.  Naziści-banderowcy równie chętnie mordowali żydów jak i rdzennych Polaków. Jedną z głośniejszych pozycji opisujących pogrom we Lwowie, była publikacja z 2011 roku w interdyscyplinarnym akademickim czasopiśmie „Canadian Slavonic Papers”. Praca naukowa prof. Johna Paula Himki „The Lviv Pogrom of 1941: The Germans, Ukrainian Nationalists, and the Carnival Crowd” dotyczyła w całości wydarzeniom anty-żydowskiego pogromu z 1 lipca 1941.

Słynne zdjęcie pokazujące banderowców maltretujących żydów we Lwowie w 1941 można obejrzeć np. tu.Tam też więcej o propagandowej próbie obalenia zarzutów przez neonazistów Ukraińskich i przerzucania winy na Polaków.

Miarą sk...enia elit naszego państwa jest brak zdecydowanej reakcji na próby, czynione przez m.in. kanadyjskich banderowców, przypisania pogromów z 1941 Polakom.


Więcej w tej serii:

Gdzieś w drodze z Polski i do Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura