Lobby banderowskie we władzach PiS lub w ośrodku prezydenckim znów dało znać o sobie. Z tablicy ku czci poległych w obronie Polaków przed UPA & SS Galizen wmurowanej uroczyście 9 listopada 2017 została usunięta Bircza 1945-1946. A dokładniej ktoś 10 listopada usunął starą, a wmurował nową tablicę.
O problemie poinformowały Kresy.pl zaś zdjęcia są z fb Ewarysta. Znów chłopcy Macierewicza, którzy twierdzą, że potrafią postawić się Moskwie i Berlinowi, na skrzywienie brwi banderowców padają na kolana.
Jak informuje ks. T. Isakowicz-Zaleski organizacje kresowe nie są w stanie uzyskać odpowiedzi od MON kto i dlaczego podjął taką decyzję. Zaś media głównego nurtu nie raczyły poinformować o tej haniebnej zamianie.
Bircza to miejscowość między Przemyślem, a Sanokiem, która miała na tyle szczęścia, że w efekcie 4 rozbioru Polski (pakt Ribbentrop-Mołotow, a potem linia Curzona) przypadła jednak Polsce. W 1945-46 stacjonowało tam główne dowództwo oraz m.in. batalion 28. pułku piechoty 9. Drezdeńskiej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Blog Historia zapomniana, mniej znana podaje pełniejszy opis ataków na Birczę.
Wiki podaje 3 ataki: 22 października 1945, 29 listopada 1945 i 7 stycznia 1946.
Propaganda Ukraińska, w tym propagandzista z zakazem wjazdu do Polski podnosiła, że w Birczy walczono z "czekistami". Wg polskich historyków są to propagandowe brednie.
Kresy.pl poprosiły o opinię historyków dr. hab. Andrzeja Zapałowskiego i Leszka Żebrowskiego o odniesienie się do zarzutów Wjatrowycza. Obaj eksperci nie pozostawili na wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN suchej nitki.
Zarówno Zapałowski jak i Żebrowski wskazują, że na terenach zagrożonych przez OUN-UPA w okolicach Birczy panował nieformalny rozejm pomiędzy polskim podziemiem a oddziałami Wojska Polskiego, które dopiero w 1952 zmieniło nazwę na LWP. Co więcej, żołnierze AK i BCh masowo wstępowali do oddziałów milicji po to, by móc dalej bronić swoich miejscowości przed OUN-UPA. W związku z tym nie dochodziło do walk między siłami formalnie podległymi komunistom a polskim podziemiem.
Ewa Siemaszko, Jedna z najlepszych badaczek specjalizujących się w tym temacie, ma inne zdanie nt. obecności wojsk sowieckich:
Bircza była napadana wielokrotnie, miały miejsce trzy ważne walki z UPA, które uratowały miasto. Po stronie polskiej ataki banderowskie odpierali żołnierze frontowi z 17 DP, 9 DP i 12 DP oraz milicjanci - byli akowcy, którzy specjalnie wstąpili do MO, by bronić ludności. Żołnierze wcześniej walczyli z Niemcami, byli wśród nich kresowianie (np. żołnierz 27. WDP AK, Stefan Dominik Demczuk "Ryś", przedwojenny zawodowy żołnierz, podoficer, w "Dwudziestej Siódmej" był w zwiadzie konnym I/19 pułku Zgrupowania "Osnowa"). Generalnie zarzut, że walczący z UPA w Birczy to komuniści, nie ma podstaw. Nie było tam NKWD, jak podaje na podstawie kłamliwych źródeł ukraińskich Wikipedia. Dzięki desperackiej skutecznej obronie UPA nie dała rady spalić miasta i wyrżnąć ludności. Spośród ludności cywilnej w Birczy z rąk UPA zginęło 44 Polaków znanych z nazwiska, straty obrony (żołnierze i milicjanci) to siedemdziesiąt kilka osób.
W końcu doszło do upamiętnieniu bohaterskich obrońców z Kresów, co cieszy. Niestety przykre, a nawet żenujące, jest podmienianie nowo zamontowanych tablic w Warszawie i to tylko dlatego, że jakiemuś zwolennikowi Bandery w Kijowie napisy na tych tablicach się nie podobają. Jest to uderzenie w polską suwerenności. Tym bardziej, że stało się to w dniach, w których słowa "niepodległość" i "patriotyzm" odmieniane są przez wszystkie przypadki
Edit:
TV Trwam podała: http://www.radiomaryja.pl/informacje/warszawa-tablicy-grobie-nieznanego-zolnierza-znikneli-obroncy-birczy/
Inne tematy w dziale Polityka