O referendum w Warszawie, duchu republikanizmu i przekory, pomniku ofiar tragedii smoleńskiej w Warszawie, ale też mankamentach obecnych władz miasta rozmawialiśmy z prof. Zdzisławem Krasnodębskim, wykładowcą Uniwersytetu w Bremie, również publicystą i autorem licznych książek, w tym ostatniej „Zwycięzca po przejściach”.
Niezadowoleni obywatele mogą odwołać swojego prezydenta czy burmistrza. To co dzieje się w Warszawie będzie przykładem dla innych miast, w których burmistrzowie, prezydenci będą wiedzieli, że muszą liczyć się ze swoimi wyborcami, mieszkańcami, ich potrzebami, i krytyką, że to oni są dla mieszkańców swoich miast, a nie odwrotnie.
Oceniając rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz prof. Krasnodębski powiedział: Niespełnione obietnice, brak nadzoru, lekceważenie obywateli, nieliczenie się z nastrojami, koszmar komunikacyjny, rozrost kadry urzędniczej. Wiele inwestycji jest za drogich, Most Północny, który przerasta możliwości, by ułożyć tak asfalt, by był trwały. Najbardziej Warszawiaków zirytowała arogancja i poczucie, że ta władza jest dana raz na zawsze.
Dla mnie jest niezwykle istotne lekceważenie woli części Polaków, żeby powstał tutaj pomnik smoleński, czy sposób traktowania przez straż miejską demonstrujących ludzi, składających znicze, które były natychmiast uprzątane.
Dzisiaj się okazało, że Platforma nie jest obywatelska, że to ona tę obywatelskość tłumi, traktuje prawo instrumentalnie, także prawo do udziału, czy rozpisania referendum. Ten sam impuls, który mógł kiedyś skłaniać do głosowania na Platformę, dziś powinien skłaniać do tego, żeby przeciwko władzy oderwanej od rzeczywistości i od ludzi protestować.
Margotte i Bernard
Notka: http://www.blogpress.pl/node/17644
Rozmowy przedreferendalne: http://www.blogpress.pl/referendum
Filmy: http://www.youtube.com/playlist?list=PLjbVL_XsAuV-Xs4NrGpNva86QHcZPgrwT
Niezośna lekkość wolności słowa rezerwowa: http://www.wolnoscslowa.blogspot.com/
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka