Bernard Bernard
522
BLOG

Juliusz Rawicz – znajdź różnice w trzech biogramach

Bernard Bernard Polityka Obserwuj notkę 1

1 lipca zmarł Juliusz Rawicz współtwórca GWzety, akcjonariusz Agora Holding sp. z o.o. (obok Heleny Łuczywo, Wandy Rapaczyńskiej, Seweryna Blumsztajna i Piotra Niemczyckiego), która to sp. z o.o. posiada 100% akcji uprzywilejowanych serii A w Agorze SA. Niewątpliwie więc człowiek wpływowy i majętny.

Przeglądając tego dnia internet zatrzymałem się chwilę na informacji na Onecie, zajrzałem na gazeta.pl i last but not least do Wikipedii.

Onet

Juliusz Rawicz urodził się w 1936 r. W latach 1959-73 pracował w "Życiu Warszawy". Na początku lat 70. współtworzył i redagował "Życie i Nowoczesność", popularny dodatek do dziennika.

Rawicz, na polecenie władz PZPR, został zwolniony z pracy z tzw. wilczym biletem. Później pracował także w "Żołnierzu Polskim" oraz "Przeglądzie Technicznym". Ponownie został zwolniony z pracy w czasie stanu wojennego. Było to związane z odmową wzięcia udziału w "weryfikacji" dziennikarzy.

W 1989 roku znalazł się wśród założycieli "Gazety Wyborczej". Do 2007 roku pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego tej gazety.

Wikipedia

Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował między innymi w „Życiu Warszawy” (1959–1973), gdzie był jednym z twórców „Życia i Nowoczesności”. Na polecenie władz PZPR zwolniony z pracy z tzw. wilczym biletem. Pracował także w „Żołnierzu Polskim” i „Przeglądzie Technicznym”. Zwolniony z pracy w czasie stanu wojennego z powodu odmowy wzięcia udziału w „weryfikacji” dziennikarzy. Współpracował wówczas z opozycją demokratyczną, głównie z wydawnictwami drugiego obiegu (m.in. jako redaktor „Spectatora” i „Gazety Niecodziennej”). W 1989 znalazł się wśród założycieli „Gazety Wyborczej”, do 2007 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

gazeta.pl

Rawicz urodził się w 1936 r. W latach 1959-73 pracował w "Życiu Warszawy". Na początku lat 70. współtworzył i redagował "Życie i Nowoczesność", popularny dodatek do dziennika.

Na polecenie najwyższych władz PZPR wraz z innymi redaktorami dodatku został zwolniony, dostając wilczy bilet. Potem pracował m.in. w "Przeglądzie Technicznym". Działał w podziemiu. Współtworzył "Spectactora" i "Gazetę Niecodzienną". Pracował w podziemnych wydawnictwach książkowych.

Dla niecierpliwych

Zwracam uwagę na występowanie lub brak występowania słów „potem” i „później” (z kontekstu wynika, że miało to miejsce już po otrzymaniu wilczego biletu), oraz występowanie, lub brak występowania nazw redakcji w których pracował, a zwłaszcza jednej.

Dla jeszcze bardziej niecierpliwych

„Żołnierz Polski” (za Wiki, przy czym niech nikt nie łączy z przedwojennym czasopismem) Reaktywowane 24 sierpnia 1945, jako tygodnik ilustrowany Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego oraz Zarządu Głównego Ligi Przyjaciół Żołnierza, a później Ligi Obrony Kraju.

Błędy w biogramie? A może gazeta.pl czegoś się wstydzi w CV Juliusza Rawicza?

Również: http://blogpress.pl/node/17068

Bernard
O mnie Bernard

Niezośna lekkość wolności słowa rezerwowa: http://www.wolnoscslowa.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka