Radio WNET założone przez Krzysztofa Skowrońskiego, obecnego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obchodziło dwulecie działalności. Na żywo w Galerii Freta i na żywo w internecie można było wysłuchać okolicznościowej audycji w czasie której ogłoszono pomysł powstania stowarzyszenia dziennikarzy społecznościowych, powstanie spółdzielni Media Wnet, oraz rozdano legitymacje Akademii Radia Wnet. Wieczór swoimi występami uświetnili Ryszard Makowski, Zbigniew Jędrzejczak i Jakub Kornafel.
Pomysł powstania stowarzyszenia dziennikarzy mediów społecznościowych ogłosił Lech Rustecki. Zaproszenie do stowarzyszenia zostało skierowane nie tylko do autorów Wolnej Anteny i Republikanów Radia Wnet, ale też do innych dziennikarzy obywatelskich, informatyków i ludzi znających się na sprzęcie i technice internetowej. Na rzecz powstającego stowarzyszenia zbierane były w czasie spotkania cegiełki.
Punktem kulminacyjnym wieczoru było ogłoszenie powstania Spółdzielni Media Wnet. Krzysztof Skowroński powiedział: „Mam prawdziwą tremę. Dlatego, że chcę powiedzieć parę słów które są ważne i coś położyć na szali. Od 21 lat jestem dziennikarzem, zaczynałem w Radiu Zet, znam się na mediach, rozmawiam z politykami, wiem dużo na temat Polski, rozmaitych potrzeb Polski i Polaków, wiem trochę o świecie. Chwalę się, przepraszam. Cały ten życiowy wysiłek, wszystko to co w życiu zrobiłem, chcę położyć w miejscu i teraz powiem jaką ideę mamy i do czego chcemy państwa namówić. [...] Myślimy o polskich mediach, o informacji w Polsce, o pomocy rozmaitym medialnym przedsięwzięciom, ale nie tylko o mediach w Polsce. Myślimy też o mediach i Polakach którzy mieszkają w Australii, Stanach Zjednoczonych, na Białorusi, Ukrainie, wszędzie. Polaków jest 38 milionów tutaj, 18 milionów poza granicami. Mamy powody do radości, możemy zrobić rzeczy wielkie. I myślę, że dojrzeliśmy do tego, żeby w tych wielkich rzeczach pomagać i dlatego postanowiliśmy stworzyć spółdzielcze media Wnet. Media Wnet spółdzielcze, czyli zakładamy spółdzielnię.[...] W idei spółdzielni odnaleźliśmy I Rzeczpospolitą z jej fantastyczną demokracją, każdy człowiek ma jeden i swój własny głos. Niezależnie od tego jaki majątek posiada, czy jeden udział, czy tysiąc udziałów, każdy ma jeden głos, jest to republikańska instytucja, a po drugie znaleźliśmy drugą bardzo ważną ideę, ideę solidarności. Jest taki moment, że jeżeli nie będziemy solidarni, jeżeli nie potrafimy działać wspólnie, jeżeli ktoś nie zrezygnuje z egoizmu to będziemy w ślepym zaułku. Media w Polsce powoli zaczynają się zwijać, ich poziom jest coraz niższy, musimy dać światło nadziei i tworząc spółdzielnię Radia wnet mamy nadzieję, ze razem takie światło damy”.
Spotkanie prowadzili Katarzyna Adamiak-Sroczyńska i Krzysztof Skowroński.
Spółdzielcze MEDIA WNET
Manifest założycielski (zamieszczony na stronie Radia Wnet)
Wolność słowa ograniczana przez oligarchię koncernów medialnych, utrudnianie przez władze dostępu do informacji, trudności z pozyskaniem wpływów z reklam i brak dostępu do kapitału w czasie kryzysu wymagają działań niekonwencjonalnych i nowej formuły organizacji mediów.
Ocalenie wolności słowa wymaga solidarności ludzi dobrej woli. Struktura spółdzielni, łącząca prowadzenie działalności gospodarczej z zaspokajaniem potrzeb jej członków, najsilniej łączy nadawcę z odbiorcą i jednocześnie jest najlepszym wyrazem ducha republikańskiego i idei solidarności.
Spółdzielcy są świadomymi republikanami mającymi prawo i obowiązek realnego wpływu na losy medium, którego stali się współwłaścicielami. Ponieważ powołujemy Spółdzielcze MEDIA WNET w dobie rodzącego się kryzysu gospodarczego, przewidując trudności jakie może napotkać każdy działający na rynku mediów, świadomie rozszerzamy zakres możliwych działań spółdzielni deklarując jednocześnie, że najważniejsza dla nas jest obrona wolności słowa, wolności gospodarowania i wszelkich innych wolności obywatelskich, które są lub mogą być podważane bądź zagrożone w pierwszej połowie dwudziestego pierwszego wieku.
Spółdzielcze MEDIA WNET mają być też wzorem dla innych spółdzielni, mają pomagać w tworzeniu lub współtworzeniu niezależnych spółdzielczych mediów w kraju i za granicą.
Ideowymi fundamentami Spółdzielczych MEDIÓW WNET są wolność, odpowiedzialność i solidarność, zakorzenione w republikańskich i chrześcijańskich tradycjach Rzeczypospolitej oraz ruchu społecznego skupionego wokół pierwszej Solidarności.
Spotkanie Radia Wnet - wersja mocno skrócona w rytm żółtej łodzi podwodnej
Początek audycji na żywo. Lech Rustecki ogłasza pomysł powstania stowarzyszenia dziennikarzy obywatelskich
Akademia Radia Wnet
Spółdzielnia Media Wnet
Ryszard Makowski
Zbigniew Jędrzejczak
Jakub Kornafel
Wnet na miejscu się zjawili i relację przygotowali Margotte i Bernard
http://blogpress.pl/node/10170
Niezośna lekkość wolności słowa rezerwowa: http://www.wolnoscslowa.blogspot.com/
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka