Bernard Bernard
2769
BLOG

Kongres „Polska Wielki Projekt” w oczach „mainstreamowych” gazet

Bernard Bernard Polityka Obserwuj notkę 43

Kongres był wydarzeniem bez precedensu. Wielodniowe spotkania, tematy paneli dotyczące kluczowych zagadnień dla naprawy sytuacji w Polsce, większości ważnych dziedzin życia, a szczególnie tych które najpilniej potrzebują zmian. Prelegenci z tytułami naukowymi (choć nie tylko), profesorowie, doktorzy. W najważniejszym dniu kongresu – tłumy w Arkadach Kubickiego. Jak szacuje Filip Staniłko – kongres gościł w sumie ok. 2500 osób. Organizatorem był Instytut Sobieskiego – think-tank wspierający Prawo i Sprawiedliwość (brak komentarzy w mediach na co tym razem na co idą pieniądze partyjne). Warto dodać, że kongres był planowany na zeszły rok, lecz z oczywistych względów nie mógł się wówczas odbyć. Ma być imprezą cykliczną – najpewniej coroczną. Co z tego trafiło do mediów? O tym za chwilę.

PWP02
Fot. Ckwadrat

Najpierw odrobinę statystyki. Kongres trwał 5 dni (od środy do niedzieli, przy czym w dniach roboczych były to spotkania popołudniowe). 10 bloków tematycznych (które często składały się z jeszcze mniejszych podbloków) i wreszcie poszczególne wystąpienia, wykłady prelegentów których było ponad 50.

Warto wymienić chociaż tytuły bloków tematycznych: 1. Polska – wyzwania strategiczne 2. Infrastruktura. Na czym rozpędzić rozwój Polski? 3. Rządy i sądy w Polsce 4. Polska racja stanu 6. Jakie młodych Polaków chowanie? 7. Nauka i innowacje, czyli jak budować przewagę 8. Media publiczne, prywatne i społeczne 9. Nowoczesność – projekt tradycyjny (o postępie i roli inteligencji w polskiej tradycji intelektualnej 10. Jak konserwatyści mogą kształtować polskie miasta?

Wśród prelegentów zdecydowana większość posiadała przynajmniej doktorat. Panelistami byli: dr hab. Krzysztof Szczerski, Jan Staniłko, dr Witold Waszczykowski, dr Marek Cichocki, prof. Włodzimierz Marciniak, Radosław Pyffel, prof. Krzysztof Żmijewski, dr Bolesław Jankowski, Grzegorz Pytel, Tomasz Chmal, Jakub Majewski, dr hab. Jacek Wesołowski, prof. Tomasz Komornicki, Antoni Z. Kamiński, mec. Jan Stefanowicz, dr Jarosław Flis, Paweł Soloch, dr Radosław Sojak, prof. Marek Zubik, dr hab. Fryderyk Zoll, dr Marcin Romanowski, dr Jan Winczorek, dr Stanisław Burdziej, prof. Zdzisław Krasnodębski prof. Jadwiga Staniszkis prof. Ryszard Legutko dr hab. Krzysztof Szczerski, Janusz Kapusta, prof. Aleksander Nalaskowski, dr Krzysztof Malicki, Jan Filip Staniłko, dr Jerzy K. Thieme, dr Krzysztof Pawłowski, prof. Tomasz Dietl, prof. Andrzej Jeleński, dr Marek Dietl, dr hab. K. Jasiecki, Krzysztof Domarecki, dr hab. A. Surdej, Robert Kroplewski, Igor Janke, Piotr Legutko, prof. Piotr Gliński, Maciej Gnyszka, dr Dariusz Gawin, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, dr Tomasz Żukowski, dr Wawrzyniec Rymkiewicz, dr Czesław Bielecki, dr Adam Radzimski, dr Michał Beim, prof. J. Sosnowska.

Tymczasem w mediach tzw. głównego nurtu o samym kongresie niewiele, a jeśli już to tylko o samej sobocie, a właściwie o pierwszym bloku poświęconym polskiej racji stanu i o wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego dla mediów w czasie briefingu. No to zajrzyjmy do głównego nurtu. Papierowego (bo telewizji w weekend jakoś uniknąłem w związku z czym trudno mi powiedzieć jak tam to wyglądało, choć mogę się domyśleć...). Do gazet z poniedziałku, które powinny zawierać podsumowanie kongresu

Dziennik Gazeta Prawna

Jest na „jedynce” o polskiej wódce, na drugiej stronie o tym jak Polacy chodzą a właściwie nie chodzą do restauracji, na trzeciej o nieruchomościach itd. O kongresie w którym uczestniczyło kilka tysięcy osób, w którym wypowiadali się naukowcy, organizowanym przez think-tank największej opozycyjnej partii politycznej – ani słowa. Zero. Nul.

Rzeczpospolita

Przeglądam i szukam w tej hmm, jak zapewniał na kongresie Igor Janke, konserwatywnej gazecie informacji podsumowujących konserwatywny, prawicowy kongres. Szukam, szukam... I... jest!!! Już na piątej stronie znajduje się mikro notatka PAP. Ośmio- (słownie) zdaniowa. Znaleźć ją można jednak bez pomocy lupy, wystarczą zwykłe okulary. Nic to, że jednym z prelegentów był dziennikarz Rzeczpospolitej (akurat w roli właściciela Salonu24) Igor Janke, który w swoim wystąpieniu na kongresie nazwę tygodnika wydawanego przez Rzeczpospolitą wymienił kilka razy. Tymczasem w tym samym poniedziałkowym numerze Rzepy na siódmej stronie wywiad na pół strony z Adamem Lipińskim, wiceprezesem PiS. O czym? Głównie o „kibolach” i zamykaniu stadionów... Kongresem pani Subotić jakoś zainteresowana nie była. Nie mieścił się widać w „main-narracji’...

Polska the Times

Na pierwszej stronie zajawka tekstu o tym jak „Jarosław Kaczyński tworzy mową inteligencję”. Na czwartej stronie tekst prawie na pół strony z podtytułem „Analiza...” Witolda Głowackiego. Analizator Głowacki napisał, że kongres „od środy do soboty trwał na Zamku Królewskim”. Hmm kongres „trwał” od środy do niedzieli, w różnych miejscach Warszawy, akurat na Zamku Królewskim, a właściwie w Arkadach Kubickiego „trwał” tylko w sobotę... Taki mały szczegół, ale pokazuje ile „analizator” PtT wie o tym o czym pisze... Dalej jest tylko ciekawiej. Tekst, a właściwie „analiza” oczywiście niepochlebna dla całego kongresu. Choć z całych pięciu dni analizator PtT zauważył właściwie tylko sobotni 20 minutowy briefing Kaczyńskiego i pierwszy sobotni panel poświęcony racji stanu - bo wymienił wyłącznie jego prelegentów (na marginesie wspomniał analizator o wręczeniu Honorowej Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, choć komu to już analizator nie wspomniał). Analizator przywołał również „dornowskich” „wykształciuchów” – niestety bez zrozumienia znaczenia cytowanego zwrotu. Upraszcza analizator swą analizę pewnie w trosce o poziom percepcji czytelników. No i oczywiście Głowackiemu hasło kongresu kojarzy się z endecją a sam zwrot „wielki projekt” z ONR i „Obozem Wielkiej Polski”. Cóż faszyzm u bram. Dobrze, że w swej analizie analizator Głowacki nie poszedł dalej bo Wielki Projekt, Wielka Polska, to może i Wielkopolska i trzeba by było nie tylko stadion w Poznaniu zamknąć (o pseudokibacach analizator Głowacki też nie omieszkała wspomnieć w analizie kongresu) , ale może i wszystkich Poznaniaków, a Wielki Piątek – i trzeba znieść Wielkanoc. Tematyki kongresu, liczby prelegentów już analizator Głowacki nie zauważył. Toż to chyba analizator widmowy, ten Głowacki.

Gazeta Wyborcza

Tu na szóstej stronie tekst niemal na jedną czwartą strony pod wymownym tytułem będącym we fragmencie („dyktat mocy’) wypowiedzią Jadwigi Staniszkis „Atak na władzę w dyktacie mocy”. Błysnęli tu swą analizą Wojciech Szacki i Agata Kondzińska. Analizatorzy GW w porównaniu do analizatora PtT wiedzą przynajmniej że kongres trwał 5 dni, choć zdaje im się, że cały czas były to Arkady Kubickiego. Choć wymieniani są tylko niektórzy uczestnicy to oprócz prelegentów z pierwszego sobotniego panelu (Jadwiga Staniszkis, Zdzisław Krasndębski, Ryszard Legutko) gazetowyborczy dziennikarze wymieniają również Czesława Bieleckiego (więc wiedzą, ze było też coś w niedzielę) i Barbarę Fedyszak-Radziejowską i Tomasza Żukowskiego (wiedzą więc że kongres nie obejmował tylko pierwszego panelu). I fragmenty wypowiedzi tych osób są cytowane. O tym, że dyskutowano i o gospodarce i o edukacji, transporcie, innowacjach, mediach sądach i wielu innych tematach, o tym, że w trakcie kongresu wypowiadało się kilkudziesięciu prelegentów w tym wielu profesorów i doktorów czytelnicy Gazety Wyborczej od gazetowyborczych dziennikarzy się już nie dowiedzą. Jeszcze doznaliby jakiegoś dysonansu poznawczego? Przed tym gazetowyborczy dziennikarze swych gazetowyborczych czytelników muszą chronić. Miejsca kongresowi GW poświęciła tyle ile przemarszowi parady Szumana. Ot zachowane stosowne proporcje. Gdyby PO zorganizowała taki kongres (nie zorganizuje, bo jedyny akceptowalny tytuł kongresu musiałby brzmieć– „jak haratnąć w gałę” nie jest ostatnio nośny a i wśród piłkarzy profesorów jak na lekarstwo) zapewne gazetowyborczy dziennikarze poświęciliby specjany dodatek. Dwustustronicowy. Z przedmową czołowego intelektualisty GW od „p* w czapkę” swych dziennikarzy czyli Adama Michnika. Ponieważ doszedłem do Michnika więc stosując zmodyfikowane prawo Godwina niniejszym muszę zakończyć swoją notkę

Kongres Polska Wielki Projekt (1) - debata o polskiej racji stanu
Kongres Polska Wielki Projekt (2) - O roli polskiej inteligencji
Kongres Polska Wielki Projekt (3) - Przedsiębiorczość, innowacyjność; MediaKongres Polska Wielki Projekt - briefing prasowy Jarosława Kaczyńskiego
Wojciech Kilar laureatem honorowej nagrody im. Lecha Kaczyńskiego (relacja)

Bernard
O mnie Bernard

Niezośna lekkość wolności słowa rezerwowa: http://www.wolnoscslowa.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (43)

Inne tematy w dziale Polityka