Benon 1 Benon 1
285
BLOG

O absurdalności rzekomej kwoty 300 mld $ żydowskich roszczeń

Benon 1 Benon 1 Polityka Obserwuj notkę 0

W 2018 roku część polskiej opinii publicznej zelektryzowała informacja, że Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (World Jewish Restitution Organization – WJRO) podobno wysuwa wobec Polski roszczenia w wysokości 300 mld dolarów za mienie utracone przez Żydów w czasie Holokaustu. Informację o wysokości roszczeń podał w lutym 2018 roku „Super Express”, a w maju tamtego roku potwierdził ją redaktor Stanisław Michalkiewicz na łamach „Najwyższego Czasu”. [1, 2]

Porównanie kwoty 300 mld dolarów rzekomych roszczeń wobec Polski z wartością majątku żydowskiego w międzywojennych Niemczech nasuwa przypuszczenia, że rozmiary żądań, które ma stawiać Rzeczypospolitej WJRO są absurdalnie duże. Wątpliwości powinni mieć także ci obywatele Polski, którzy godzą się na tak zwaną restytucję mienia żydowskiego włącznie z mieniem bezspadkowym.

W podręczniku „Essentials of Holocaust Education”, pod redakcją Samuela Tottena oraz Stephena Feinberga – amerykańskich nauczycieli wiedzy o Holokauście, podano, że według raportu sporządzonego w 1938 roku całkowita wartość majątku w międzywojennych Niemczech należącego przed wywłaszczeniami do Żydów wynosiła około 8,5 mld reichsmarek (RM). Książka ta zawiera również informację, że w 1933 roku Niemcy zamieszkiwało około 525 tys. Żydów. [3]

Zatem majątek przypadający przed hitlerowskimi wywłaszczeniami na jednego niemieckiego Żyda wynosił około 16 190,48 RM.

Kurs dolara w 1938 roku wynosił około 2,49 RM. [4, 5] Wobec tego po przeliczeniu na dolary o wartości z 1938 roku majątek przypadający w okresie międzywojennym na jednego niemieckiego Żyda wynosił mniej więcej 6 502,20 dolara.

Jeden dolar w 1938 roku stanowił równowartość 17,81 dolara w 2018 roku. [6] Więc majątek przypadający w okresie międzywojennym na jednego niemieckiego Żyda wynosił około 115 804,18 dolara o wartości z 2018 roku.

W końcu lat trzydziestych XX wieku w Polsce mieszkało około 3,3 mln Żydów. [7] Gdyby roboczo założyć, że w tamtym czasie „statystyczny” polski Żyd dorównywał bogactwem „statystycznemu” Żydowi niemieckiemu, to wynikłoby z tego, że majątek polskich Żydów wynosił w przededniu wybuchu II Wojny Światowej mniej więcej 382,2 mld dolarów o wartości z 2018 roku. Ponieważ kwota 382,2 mld dolarów została obliczona na podstawie założenia zaczynającego się od słowa „gdyby”, niech nazywa się kwotą gdybaną.

Kwota 300 mld dolarów jest zbliżona rzędem wielkości do kwoty gdybanej. A to oznacza, że jeżeli są kierowane pod adresem Polski roszczenia w wysokości 300 mld dolarów, to są one absurdalne. Wypada wyliczyć i omówić najważniejsze przesłanki przemawiające za absurdalnością tej kwoty.

Przesłanka pierwsza – przyjęte roboczo założenie o jednakowej zamożności per capita Żydów polskich i niemieckich jest fałszywe. Ktoś być może zwróci uwagę, że kwota 300 mld dolarów roszczeń jest o około 22% niższa od kwoty gdybanej. Tak jest, ale w okresie międzywojennym majątek „statystycznego” Żyda polskiego był zapewne o znacznie więcej niż 22% mniejszy niż „statystycznego” Żyda niemieckiego. Przemawia za tym fakt, że w latach trzydziestych XX wieku PKB per capita Polski było o około 50-60% niższe niż PKB per capita Niemiec. [8]

Przesłanka druga – w latach 1939-1945 znaczna część majątku narodowego Polski, w tym majątku polskich Żydów, uległa zniszczeniu w następstwie działań wojennych. Można w jakimś stopniu rozumieć – co nie znaczy akceptować – roszczenia Żydów pod adresem Polski do majątku żydowskiego, który przetrwał II Wojnę Światową. Jednak kwota 300 mld dolarów sugeruje, że WJRO może mieć pretensje wobec Polski do części majątku żydowskiego zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Takie pretensje należy uznać za kuriozalne pamiętając, że Polska nie była w II Wojnie Światowej stroną napastniczą i że faktyczne reparacje otrzymane przez Polskę były szczątkowe.

Przesłanka trzecia – około 90% polskich Żydów zostało z woli Państwa Niemieckiego zgładzonych podczas Holokaustu. [7] Wielu z nich nie pozostawiło po sobie spadkobierców, bo ewentualni spadkobiercy podzielili los spadkodawców. Państwo Polskie miało ustawowe i moralne prawo do przejęcia tak zwanego mienia bezspadkowego po ofiarach Szoah i zrobiło to (piszę o tym szerzej tutaj). Suma 300 mld dolarów może wskazywać, że WJRO wliczyła do roszczeń mienie bezspadkowe po Żydach polskich. Jeżeliby tak było, to biorąc pod uwagę przesłankę pierwszą trzeba by uznać, że mocno zawyżyła jego wartość.

Ponadto informacji o przyczynach skąd wzięła się tak absurdalnie wysoka kwota roszczeń być może dostarczyłaby odpowiedź na pytanie, jak WJRO uwzględniła w swoich kalkulacjach kwestię zmiany granic Polski po II Wojnie Światowej.

Należy również liczyć się z tym, że kluczowym powodem wysuwania tak wygórowanych żądań mogą nie być kwestie merytoryczne lecz taktyka negocjacji, w których WJRO odgrywa rolę złego policjanta. My Polacy, zwłaszcza w XIX i XX wieku, mieliśmy okazję nabyć doświadczenia w kontaktach z instytucjami typu policyjnego. Wiemy zatem, że w rozmowach z dobrym policjantem trzeba zachować przynajmniej taką samą ostrożność jak w relacjach ze złym.

Warto tę wiedzę pamiętać by nie dać się złapać w pułapki zastawiane na nas od dłuższego czasu przez pewne grupy Narodu Wybranego przy wsparciu naszego najważniejszego sojusznika.

Bibliografia:

[1] https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/tego-chca-zydzi-od-polski-lasy-fabryki-kamienice-nawet-bilion-z-aa-WXED-ADzu-Uy3J.html

[2] http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4219

[3] Totten S., Feinberg S. (red.), Essentials of Holocaust Education. Fundamental Issues and Approaches, Routledge, New York, London, 2016, s. 40

[4] Mały Rocznik Statystyczny R. 10 (1939), Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 1939, s. 237, tabl. 46

https://polona.pl/item/maly-rocznik-statystyczny-r-10-1939,ODg2MTg4MTQ/

[5] http://marcuse.faculty.history.ucsb.edu/projects/currency.htm

[6] https://www.usinflationcalculator.com/

[7] https://www.yadvashem.org/holocaust/faqs.html

[8] Maddison Project Database 2020

https://www.rug.nl/ggdc/historicaldevelopment/maddison/data/mpd2020.xlsx


Benon 1
O mnie Benon 1

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka