barbie barbie
759
BLOG

Dwa, a może trzy "plemiona"?

barbie barbie Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Napisałem tą notkę ponad tydzień temu "do szuflady", jednak lektura blogów (a w szczególności Pani Brygidy Naruniec) zdopingowała mnie do jej opublikowania. Uważam, że wiele milionów Obywateli RP, których poglądy polityczne są inne po prostu obrażono odmawiając zaliczenia nas do grona "uczciwych Polaków".

Wyniki wyborów 2023 - kolumny tabelki :

|Nazwa komitetu| |liczba głosów| |% głosów| |% mandatów| (mandaty d’Hondt) [mandaty prop.]

Komitet Wyborczy PiS 7 640 854 35,38% 42,17% (194) [169]

Koalicyjny Komitet Wyborczy KO 6 628 402 30,70% 34.3% (157) [148]

Koalicyjny Komitet Trzecia Droga 3 110 670 14,40% 14,13% (65) [70]

Komitet Wyborczy Nowa Lewica 1 859 018 8,61% 5,65% (26) [40]

Komitet Wyborczy Konfederacja 1 547 364 7,16% 3,91% (18) [33]

Uprawnionych było  28 896 086, głosów ważnych oddano 21 026 899 – nie głosowało 7 869 187 uprawnionych.

Króciutka, lecz pozbawiona emocji zimna analiza wskazuje, że w Polsce mamy do czynienia z podziałem na TRZY, a nie na DWA plemiona:

      Największa jednorodna partia jaką jest obecnie PiS dysponuje więc rzeczywistym poparciem ponad 7,5 miliona Obywateli. Aktywnych zwolenników PiS charakteryzuje zamknięcie się we własnej bańce – tylko oni mogą być określani jako „prawdziwi Polacy”, „patrioci” – wystarczy choćby przeglądnąć wpisy zaciekłych zwolenników PiS na „Salonie24”, wszyscy nie podzielający ich aktualnych poglądów (a zmieniają się one pod dyktando władz PiS) określani są w najlepszym przypadku jako „targowica” lub „agentura niemiecka”. Należy jednak podkreślić wyjątkowo wysoką lojalność i zdyscyplinowanie wyborców PiS, co skutkuje jej bardzo stabilnymi wynikami wyborczymi.  

      W rezultacie PiS stracił tak zwaną zdolność koalicyjną i podjęcie przez tą partię współpracy z ugrupowaniami o podobnych poglądach np. z Konfederacją jest co najmniej wątpliwe. W rezultacie PiS został największym ugrupowaniem parlamentarnym, ale nie był (pomimo sprzyjającej, lecz kontrowersyjnej decyzji lojalnego Prezydenta RP Andrzeja Dudy) w stanie utworzyć rządu, który mógłby uzyskać w Sejmie votum zaufania.

      Drugie plemię zjednoczyło i nadal jednoczy hasło „odsunąć PiS o władzy” (często używane w mało eleganckiej formie). Jest to „koalicja składająca się z dwóch koalicji”. W wyborach 2023 roku poparło ją ponad 9,7 miliona Obywateli. Nie było to spowodowane jedynie polityką PiS – lecz także bezwzględną realizacją „zabetonowania” organów Państwa, a w szczególności władzy sądowniczej (Rada Sądownictwa, Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy…), przejmowaniem władzy w spółkach skarbu państwa (praktyczna likwidacja służby cywilnej i wprowadzenie w jej miejsce „kryterium Collegium Humanum”), agresywną (i należy wprost powiedzieć głupią) propagandą w głównych kanałach TVP (i nie tylko). Jeśli do tego dodać publicznie ogłaszane i prawie natychmiast porzucane plany Premiera Mateusza Morawieckiego (milion samochodów elektrycznych, budowa polskich promów na słynnej stępce itp.), szastanie państwowymi pieniędzmi (Ostrołęka, spór o Turów) to trudno się dziwić, że „niewdzięczny suweren z Jagodna” (kolejny epitet używany przez zwolenników PiS) nie dał się przekupić rozdawnictwem pieniędzy – po prosto dla tej grupy nie było ono tak bardzo atrakcyjne. W rezultacie wraz z „Nową Lewicą” plemię „Anty PiS” uzyskało 11,6 mln głosów i jako koalicja bezwzględną większość w Sejmie.

Te dwa „plemiona” poparło łącznie 19,2 mln wyborców. 

      Na czele tych „plemion” stoją charyzmatyczni przywódcy. Co się dzieje, gdy któryś z nich choćby na pewien czas porzuci swe przywództwo przekonaliśmy się gdy Pan Donald Tusk przeszedł do działalności w strukturach Unii Europejskiej. Dopiero jego powrót na polską scenę polityczną umożliwił odbudowę wiodącej partii tego „plemienia” – nawet pomimo silnych ruchów separatystycznych (tzw. „Trzecie Drogi”).

     To przywódcy „plemion” mają decydujący głos w tworzeniu list wyborczych oraz w przydzielaniu innych „nomenklaturowych” stanowisk. Z oczywistych przyczyn następuje konsolidacja wokół przywódcy oraz niestety skutkuje to preferowaniem znanego z minionego okresu PRL systemu „nomenklaturowego” i w konsekwencji postaw określanych potocznie jako „Bierny, Mierny, ale Wierny – BMW”. Wpływa to na obniżenie poziomu kadr zarządzających państwem – z posłami na Sejm włącznie. Łatwo się o tym przekonać śledząc transmisje posiedzeń sejmowych. Działalność polityczna wielu naszych „przedstawicieli” często ogranicza się do wygłaszania niewybrednych epitetów wobec przywódcy (lub członków) konkurencyjnego „plemienia”.

    Pozostałe prawie 8 mln Obywateli Polski po prostu „olało” wybory. To trzecie plemię, którego liczebność jest w pełni porównywalna z pierwszym (PiS) i drugim (koalicyjna KO) plemieniem nie uzyskało więc swej reprezentacji w Sejmie RP. Warto też zwrócić uwagę, na znaczne straty jakie w wyniku stosowania metody d`Hondta do przeliczania głosów na mandaty poniosły mniejsze ugrupowania (Nowa Lewica i Konfederacja). Znaczną część oddanych na te ugrupowania głosy zgodnie z metodą d`Hondta przekazano największym partiom czyli PiS i KO (patrz tabelka). Sprzyja to co prawda poczuciu stabilności sceny politycznej, ale także „zabetonowaniu” sztucznie utworzonego systemu plemiennego.

    Wielu Obywateli, którym nie odpowiada dołączenie się do jednego z dwóch wiodących „plemion” po prostu rezygnuje z działalności politycznej (z udziałem w wyborach włącznie) nie widzi bowiem najmniejszych szans na szerszą prezentację swych poglądów i zdobyciem zwolenników. Sprzyja temu obowiązujący Kodeks Wyborczy, w którym pozostawiono jedynie furtkę umożliwiającą Obywatelom zgłaszanie kandydatur w wyborach samorządowych.  

barbie
O mnie barbie

Nazywam się Tomasz Barbaszewski. Na Świat przyszedłem 77 lat temu wraz z nadejściem wiosny - była to wtedy niedziela. Potem było 25 lat z fizyką (doktorat z teoretycznej), a później drugie tyle z Xeniksem,  Uniksem i Linuksem. Dziś jestem emerytem oraz bardzo dużym wdowcem! Nigdy nie korzystałem z MS Windows (tylko popróbowałem) - poważnie! Poza tym - czwórka dzieci, już szóstka! wnucząt, dwa koty (schroniskowe dachowce), mnóstwo wspaniałych wspomnień i dużo czasu na czytanie i myślenie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (60)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo