Jak dość powszechnie wiadomo w 15.02.1951 roku nastąpiła wymiana terytoriów pomiędzy RP i ZSRR, o powierzchni 480 km.kwadratowych po każdej ze stron. Wymiana nastąpiła na skutek propozycji "nie do odrzucenia" ZSRR, złożonej w związku z realizowaną budową na zachodniej Ukrainie nowego zagłębia węglowego w rejonie miast Sokal, Nowowołyńsk, Czerwonograd (do 1951 w RP jako Krystynopol). Na odstępowanym przez Polske terenie (największe miasto Bełz), znajdują się pokłady węgla kamiennego, stanowiące część złóż występujących po obu stronach granicy polsko-radzieckiej(dzisiaj polsko-ukraińskiej). Ponieważ po stronie radzieckiej znajdowała się zbyt mała część w/w złóż, aby uczynić budowę zagłębia węglowego sensowną, należało przesunąć granicę polsko-radziecką na zachód, włączając część złoża do ZSRR. Po stronie polskiej istnieje dzisiaj lubelskie zagłębie węglowe, z centralnym ośrodkiem w Łęcznej koło Lublina. Stąd w tym mieście klub Górnik Łęczna.
W zamian od ZSRR otrzymaliśmy tereny z największym miastem Ustrzyki Dolne, stanowiące dziś północno-wschodnią część, jak by to nazwać, "występu bieszczadzkiego".
Wraz z wymianą terytoriów nastąpiło przesiedlenie obywateli obu państw.
W czasie negocjacji zakończonych podpisaniem porozumienia o polsko-radzieckiej granicy z 27.07.1944 roku prowadzonych przez delegację PKWN w Moskwie ze Stalinem, przedstawiciele PKWN postulowali przyłączenie całego obszaru z linią kolejową z Przemyśla do Zagórza do Polski. Stalin się na to nie zgodził. Widocznie jednak temat choć drobny został mu w pamięci, gdyż w 1951 roku, zaproponowano Polsce, odkupienie tego obszaru.
Niedawno doczytałem w internecie (Wikipedia,i inne), iż ZSRR zaproponował Polsce dodatkowo odsprzedanie, jednocześnie z realizacją umowy o wymianie w/w terytoriów, obszaru przez który przebiega po stronie radzieckiej(dziś ukraińskiej) linia kolejowa Przemyśl-Niżankowice-Dobromil-Chyrów-Ustrzyki Dolne-Zagórz, a który nie był objęty umową o wymianie. Chodziło właśnie o dwa tytułowe miasta Chyrów, Dobromil, oraz dużą wieś Niżankowice, tj obszar około 150 km. kwadratowych. Jednak ZSRR zażądał zapłaty złotem w przypadku przyjęcia propozycji. Polska tej oferty nie przyjęła. Ciekawe jaką dokładnie cenę w złocie Sowieci ustalili za te tereny, ile liczyli sobie np. za kilometr kwadratowy ?.
W okresie PRL pociągi z Przemyśla do Ustrzyk Dolnych i Zagórza przejeżdżały przez terytorium ZSRR.Tak przynajmniej słyszałem, że taki pociąg kursował przekraczając granicę państwa. Podobno w czasie przejazdu przez terytorium ZSRR drzwi i okna były zamknięte, a pilnowali tego radzieccy pogranicznicy jadący na tym odcinku pociagiem.
Taka drobna, ciekawa sprawa.
Inne tematy w dziale Kultura