W dniu wczorajszym napisałem notkę: „Bardzo rozsądne propozycje programowe SLD” w której pozytywnie odniosłem się do propozycji programowych SLD. Jedna z tych propozycji dotyczyła powrotu do ponownego podziału administracyjnego Polski na 49 województw. Oceniłem że to jest korzystny pomysł, który mógłby pozwolić na bardziej równomierny rozwój kraju, poprzez zwiększenie rozwoju średnich miast, które w wyniku reformy J. Buzka zostały zdegradowane w różnych wymiarach.
Moja notka spowodowała że Ufka postanowiła napisać notkę mocno krytykującą pomysł podziału Polski na 49 województw pod tytułem: „Równomierny rozwój urzędników”. Autorka w ostatnim akapicie była uprzejma napisać: „Nie miałam zamiaru o tym pisać, ale jak zobaczyłam ten tekst awojt.salon24.pl/555054,bardzo-rozsadne-propozycje-programowe-sld na Salonie to mnie szlag trafił. Bo jak widać populizm jest dobry na wszystko. Jednego wyborcę już Miller przekonał.”
W związku z tym, pozwoliłem sobie napisać odpowiedź do notki Ufki. Nie jestem zwolennikiem SLD z oczywistych powodów, politycznych i ideologicznych. Jestem blogerem i komentatorem politycznym. Jeżeli trzecia siła polityczna w kraju formułuje swój program dla wyborców, w związku z tym pozwoliłem sobie na komentarz w tym zakresie. Zgodnie z moją najlepsza wiedzą polityczną i socjologiczną uznałem program SLD za rozsądny. Rozumiem że autorka posiada inne zdanie w tym zakresie.
Zwracam uwagę autorki że niektóre elementy programu SLD znajdują się w programie PiS. Na przykład rezygnacja z NFZ i finansowane służby zdrowia z budżetu państwa lub powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i likwidacja gimnazjów. Nie widzę żadnych powodów dla których tych propozycji SLD i PiS nie miałbym nazwać rozsądnymi, skoro tak uważam. Jeżeli chodzi o ustalenie minimalnej składki godzinowej, to pierwszy krok w tym kierunku zrobił minister pracy i spraw socjalnych, który zaproponował stawkę 10 zł za godzinę. SLD proponuje 11 zł, więc różnica jest niewielka. Uważam, że ustalenie stawki godzinowej, tak jak proponuje SLD, PSL i jak sądzę PO, jest bardzo rozsądnym pomysłem, ponieważ ograniczy niewolnicze stosunki pracy w Polsce.
Kadencyjność władz pochodzących z wyborów, wszystko jedno jakich, to fundament demokracji. Skoro prezydent Polski może być wybrany tylko na dwie kadencje, to nie rozumiem dlaczego prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie nie mieliby być wybierani, również tylko na dwie kadencje. Również nie rozumiem dlaczego rozwiązań prawnych w tym zakresie nie mogę nazwać rozsądnymi. Sądzę, że pozostałe partie polityczne w Polsce również poprą ten pomysł. Jest jasne dla mnie że autorka, może posiadać inne zdanie w tym zakresie.
Podział administracyjny polski na 49 województw został wprowadzony w 1974 roku. Główny powód tej decyzji, była chęć zapewnienia rozwoju miastom o liczbie ludności poniżej pół miliona osób. Drugim głównym powodem, tej decyzji było, zmniejszenia szczebli decyzyjnych władzy. Ośrodkami władzy były gminy i województwa, szczebel pośredni, powiaty zostały zlikwidowane. Ten podział bardzo dobrze służył Polsce i jej mieszkańcom przez bardzo długie lata. Aż do momentu nieszczęsnych reform wprowadzonych przez rząd J. Buzka. Społeczeństwo polskie, po kolejnych wyborach, w ramach podziękowania rządowi J. Buzka za bezsensowne reformy, wysłało partyjną koalicję tworząca rząd J. Buzka w polityczny niebyt. Do dzisiaj jednak, nie mogę pojąć, dlaczego J. Buzek może liczyć na poparcie wyborców. Jest to dla mnie duża zagadka, jeżeli sobie uświadomimy że, dzięki reformie OFE, Polacy będą mieli niższe emerytury o jakieś 20-30%.
Ufka stwierdziła że ponowny podział na 49 województw przyczyni się do kolejnego rozrostu biurokracji. Nie podzielam tego poglądu. Ponieważ, wprowadzając ponowny podział na 49 województw należy zlikwidować powiaty, jako zbędny szczebel administracyjny pomiędzy gminą a województwem. Więc z tego powodu, na pewno ubędzie sporo urzędników. Ponadto zdecydowanie należy zlikwidować urzędy marszałkowskie, które istnieją, tak naprawdę, nie wiadomo po co. Jest to zupełnie zbędna struktura, której braku istnienia nikt nie zauważy, oprócz urzędników w niej zatrudnionych. Likwidacja urzędów marszałkowskich spowoduje kolejne ograniczenia administracji i wydatków na nią związanych. Więc w moim przekonaniu, wbrew temu co pisze Ufka, wprowadzenie 49 województw, doprowadzi do ograniczenia biurokracji i wydatków na biurokrację.
Rozumiem że blogerzy mogą mieć różne punkty widzenia na nowy pomysł SLD. W mojej opinii warto zapytać Polaków w referendum, co sądzą, o pomyśle do ponownego podziału Polski na 49 województw. Poza tym, warto dodać, ze również PiS wspomina o konieczności bardziej równomiernego rozwoju kraju, w sensie zwiększenia środków na rozwój w średnich miastach. Ufka o tym fakcie wspomniała. Wprawdzie PiS nie wspominał o zwiększeniu liczby województw, ale myślenie o tym problemie jest zbieżne z SLD. Więc nie jest wykluczone, że jeżeli wyborcy w sondażach będą popierali pomysł ponownego podziału, to PiS również opowie się za tym podziałem.
Ufka napisała: „O innych pomysłach nie chce się już pisać.” To zdanie mocno mnie zdziwiło, ponieważ znam Ufkę jako blogerkę mocno krytykującą różne wymiary życia politycznego, społecznego i gospodarczego w Polsce. Podzielam w wielu punktach krytyczną diagnozę autorki obecnej rzeczywistości. Tylko nie rozumiem, dlaczego Ufka odrzuca różne pomysły partii politycznych, które mają na celu zmianę tej rzeczywistości. Przecież widać wyraźnie że głównym źródłem polskich problemów jest zła struktura różnych systemów funkcjonujących w Polsce. Jeżeli, nastąpi zmiana władzy na koalicję PiS i Polska Razem, to mimo tego, ten zły system, dalej będzie źródłem problemów.
Jednym z najlepszych pomysłów PiS w ramach walki z korupcją, było wprowadzenie do systemu nowej struktury o nazwie CBA. Pomimo tego osiągnięcia, system dalej generuje korupcję, ponieważ zmiany strukturalne było zbyt małe. Nie sądzę, żeby zmiana ekipy władzy na inną, mocno ograniczyła korupcję, ponieważ jej poziom jest bardziej związany z niefunkcjonalnym systemem antykorupcyjnym, a nie tym, że są bardziej i mniej uczciwi urzędnicy. Reasumując: jeżeli krytykujemy polską rzeczywistość, to nie możemy oczekiwać, że będzie ona zmieniona na lepsze, bez wprowadzenia zmian strukturalnych i systemowych. W związku z tym wszelkie propozycje rozmaitych partii politycznych prowadzące do zmiany systemu i struktury polskiej rzeczywistości są warte dyskusji.
Inne tematy w dziale Polityka