Przyczytuję się dyskusjom wokół systemu pierwiastkowego pogłębiając przy tym swoją wiedzę z dziedziny królowej nauk. Ostatecznie matematyczne wykształcenie pozyskałem w PRL-u i całkiem możliwe, że było to wykształcenie niewłaściwe – zatem dobrze jest poczytać, co aktualnie w matematyce piszczy. Przyczytując się tak zauważyłem, że najzdolniejszymi matematykami okazują się w 4RP politycy i dziennikarze. Być może jest to spowodowane przemianami w ustalaniu autorytetów na podobnej zasadzie, jak uczynienie autorytetem w dziedzinie kardiochirurgii prokuratora generalnego. A może to tylko fakt, że politycy i dziennikarze znają się na wszystkim…
Wracając jednak do meritum – dzięki szerokim dyskusjom wokół pierwiastkowego systemu głosowania powoli zmieniam swoje zdanie. Przestaję być sceptykiem zmieniając się w entuzjastę. Oczywiście nie cały od razu… ale gdy już cały będę w pierwiastkach zadam pytanie: skoro jest to tak korzystny dla Polski system, dlaczego nie mielibyśmy wprowadzić go w wyborach do parlamentu…?
Że pomysł niedorzeczny…? Ależ oczywiście, że tak…! I dlatego warto poważnie nad nim zastanowić się…! Ostatecznie „przystawki” nie takie niedorzeczności wpisują w realia 4RP… Popatrzmy zatem na scenę polityczną po wyborach pierwiastkowych… Oprzyjmy się w tych naszych popatrzeniach na pierwszym lepszym sondażu – choćby na sondażu umieszczonym na stronach WP… Mniej więcej wygląda on tak (wyliczenia własne, zatem pełne błędów) w %:
PiS – 30,9
PO – 29,8
SLD – 14,3
SO – 7,1
PSL – 4,8
SdPL. – 4,8
D.pl – 2,4
PK – 2,4
UPR – 2,4
LPR – 1,2
Widzimy, że jedynie cztery partie mogłyby kontynuować psucie Rzeczypospolitej w Sejmie RP. Jeśli jednak przyjmiemy system pierwiastkowy to otrzymamy zgoła inny wynik w %:
PiS – 20,2
PO – 19,8
SLD – 13,7
SO – 9,7
PSL – 7,9
SdPL – 7,9
D.pl – 5,6
PK – 5.6
UPR – 5,6
LPR – 4,0
Jakie wnioski…?
1. Do psucia Rzeczypospolitej zostaną dopuszczone mniejsze zjawiska polityczne…
2. Większe zjawiska polityczne będą zmuszone zawierać bardziej folklorystyczne koalicje…
Czy system pierwiastkowy ma szanse zostać wprowadzonym w 4RP…! Niestety – tak… a to za sprawą koalicjantów… PiS ma jeszcze trochę stanowisk do obsadzenia, zatem „przystawki” mają narzędzia w skutecznym wyegzekwowaniu takiego systemu…
A czy „przystawki” zechcą…? Moim zdaniem – powinny zechcieć… Powinny dlatego, że:
- Samoobrona w systemie pierwiastkowym otrzyma o 2,6% więcej władzy…
- LPR jeśli trochę jeszcze wysili się - przekroczy próg wyborczy…
- najważniejsze: SLD będzie miała o 0,6% mniej władzy…
Zastanawiam się tylko, kiedy „przystawki” zauważą, jak wielką szansę dostają przy okazji dyskusji o negocjacjach z Unia Europejską...
Byc może ktoś już opracował podobne zestawienie... jeśli tak - za plagiat przepraszam... popełniony został nieświadomie...
Inne tematy w dziale Polityka