Dział:Technologie,Temat:Nauka
Angielska nazwa owego sztucznego fizyka brzmi : " the AI Physicist".Jest to więc matematyczny automat typu AI(Artificial Intelligence -Sztuczna Inteligencja ),który potrafi wykryć prawa fizyki działające w modelach realnego wszechświata ,opracowanych przez Tailina WU i MaxaTegmarka [1].
Max Tegmark, to świetny,szwedzko-amerykański astrofizyk i kosmolog . Jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology i dyrektorem naukowym Instytutu Fundamentalnych Problemów,a także współzałożycielem Future of Life Institute (Instytutu Przyszłości Życia). Jest dostępne polskie tłumaczenie kapitalnej jego teorii Matematyczny wszechświat [2].Natomiast Tailina WU,to amerykański fizyk informatyczny. Obydwaj - pracownicy naukowi MIT-Massachusetts Institute of Technology.
W pracy [1]dostępnej w arXiv.,autorzy wyposażyli the "AI Physicist" (sztucznego fizyka ) w algorytm postępowania badawczego wzorowany na strukturze twórczości naukowej fizyka osobowego.Jak wiadomo twórczość ta zasadza się na czterech strategiach,odczytanych z bogatych dziejów fizyki:
-tworzenie wielu teorii z których każda opisuje tylko określony wycinek rzeczywistości,
-stosuj tylko możliwie najbardziej prostą teorię,
- unifikuj/łącz teorie przetestowane empirycznie,
- przenoś dawne teorie do nowych problemów.
Środowiskiem fizycznym do testowania "AI Physicist", były wybrane teorie fizyczne w mechanice,elektrodynamice i optyce o wzrastającej złożoności.Czyli nie rzeczywista przyroda,lecz jej model/teoria z pełną eliminacją czynników komplikujących.
Modele wszechświatów, w których "AI Physicist" odkrywał prawa fizyki, nie były więc identyczne z rzeczywistymi ,gdyż nie miały tła zakłócającego strukturę praw i tym samym nie symulowały rzeczywistych procesów umysłowych Galileusza lub Newtona wykorzystujących procedurę idealizacji danych zmysłowych.
Okazało się że "AI Physicist" pracował szybciej niż standardowa sieć neuronowa (feedforward) o porównywalnej złożoności i popełniał średnie kwadratowe błędy przewidywania skutków działajacych przyczyn,około miliarda razy mniejsze.
Nie mniej jednak perspektywa badania naukowego przyrody przez roboty, stała się bardziej realna, chociaż wielu obserwatorów tego wydarzenia pyta : dokąd ona może zaprowadzić cywilizację ludzką?Nie podzielam tego ukrytego niepokoju.
Autentyczna twórczość, czyli narodziny czegoś ,nieznanego wcześniej, absolutnie nowego,nie podlega algorytmizacji, niczym nie jest zdeterminowana i bardzo często towarzyszą jej procesy alogiczne.AI-Physicist nie tylko nie jest osobą,nie jest nawet kopią osoby.W osobie-ze stanowiska ontologii-jest tajemnica,czyli nieokreśloność.W AI wszystko jest definiowalne. Szybkość, niezawodność i rezultatywność automatów AI podnniesie jakość i efektywność badań naukowych przyrody, lecz twórcą nauki może być tylko geniusz ludzki.
Literatura
[1[ Tailin Wu,Max Tegmark,Toward an AI Physicist for Unsupervised Learning, arXiv:1810.10525v2 , 5 listopada 2018
[2' Max Tegmark,Nasz matematyczny wszechświat, Wyd. Prószyński i S-ka,Warszawa,2015
No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie