W lteraturze popularnej z zakresu fizyki i kosmologii jest Rovelli mistrzem niezrównanym w dwóch miejscach: klarownym przedstawianiu zawiłych problemów frontowych badań fizyki współczesnej, oraz w literackiej narracji o tym jak powstaje odkrycie i jakie jest jego znaczenie w dziejach myśli.
foto: Oficyna Naukowa
W książeczce [2]- lekcja nr.1 poświęcona jest "najpiękniejszej z teorii", czyli Ogólnej Teorii Względności Alberta Einsteina.Na pięciu stroniczkach małego formatu, Carlo Rovelli przedstawił istotę OTW ,nic nie pomijając i nic nie spłycając,ani nie wulgaryzując.
Tych 5 stroniczek uważam za perełkę światowej literaury popularno-naukowej [ pozycja przetłumaczoa na 50 języków!]. Podobny poziom artyzmu osiągał George Gamow w serii tomików"Tompkins...." , a u nas Arkadiusz Piekara w ksiąźce: "Fizyka stwarza nową epokę".
Foto: empik
Książka pt."Rzeczywistość..."[1] jest innym rodzajem literatury popularno-naukowej.reprezentuje inny styl narracji o fizyce: przedstawia konsekwecje teoriopoznawcze fizyki współczesnej, jest w istocie pracą z zakresu filozofii fizyki i wymaga od czytelnika skupienia uwagi na fenomenie człowieka.
Rovelli wie doskonale , że fizyka nie narodziła się z matematyki [bo jest siostrą matematyki],lecz wyszła z filozofii, religii i poezji,wobec czego jej rdzeniem jest filozoficzy namysł i medytacja nad tajemnicami Ziemi i wszechświata.
Tak fizykę u nas rozumieli[ i tak o niej pisali] :Marian Smoluchowski,Władysław Natanson i Czesław Białobrzeski.
Carlo Rovelli, jako fizyk-teoretyk ma bardzo poważny dorobek naukowy.W 1988 r. wspólnie z Lee Smolinem i Abhay Ashtekarem przedstawili teorię pętlowej kwantowej grawitacji [LQG,Loop Quantum Gravity] uzupełnioną później (1995) przez Penrosea model przestrzeni w postaci "spin networks".Teoria ta umożliwiła rozwinięcie hipotezy kwantowej struktury przestrzeni[spin foam/pianka spinowa/ pianka wirowania]. Niestety weryfikacja tej hipotezy wymaga energii niedostępych dla aktualnej technologii.
Foto; wikipedia
W latach 1994-2010 Carlo Roveli pracował nad formalizmem QM elimiując z powodzeniem czas z równań i jakby przy okazji - przedstawił projekt tzw.relacyjnej interpretacji mechaniki kwantoowej, opierający się na fakcie,że:
"on the idea that the quantum state of a system must always be interpreted relative to another physical system ..."
Niestety, piękna praca Rovelliego "Quantum Gravity, Cambridge University Press, 2004"nie została do tej pory prztłumaczona na język polski, ponieważ PWN udaje z powodzeniem,że jest wydawnictwem naukowym.
Literatura
[1] C.Rovelli,Rzeczywistość-nie jest tym, czym się wydaje,Wydaw.JK,Łódź,2017,s.288,cena 37,90 zł.
[2] C.Rovelli, Siedem krótkich lekcji fizyki,Oficyna Naukowa,Warszawa,2017,s.59,cena 26 zł.
[3] https://www.salon24.pl/u/autodafe/635718,carlo-rovelli-o-cennosci-filozofii-dla-fizyk
No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie