Relacje między matematyką , a światem fizycznym są bardzo tajemnicze.Napisano tysiące prac ,w których tę Tajemnicę usiłuje się sprowadzić do problemów,lub zagadnień,dla których można znaleźć rozwiązania.
Jednym z rozwiązań ,którego popularność wykazuje stałą tendencję do wzrastającej akceptowalności jest pogląd , że świat dany w doświadczeniu zmysłowym jest iluzją, nie jest prawdziwym ontycznie bytem.
Tym,co ma istnieć naprawdę są byty matematyczne: liczby,funkcje,równania,lub ogólnie: struktury formalne.. i to one tworzą świat istniejący obiektywnie, poza działaniem czasu i przestrzeni.
Dostęp do tego świata mamy pośredni,poprzez doświadczenie zmysłowe rzeczy i procesów fizycznych Rzeczy i procesy tworzą zbiory substancjonalnych reprezentacji struktur i obiektów matematycznych.
Natomiast bezpośredni dostęp do świata idei matematyki jest na drodze specyficznej wyobraźni [poeci lub artyści mają inny rodzaj wyobraźni],oraz wyrafinowanego myślenia abstrakcjami i symbolami [1].
Dowodem prawdziwości powyższego poglądu,może być bezdyskusyjny fakt z dziejów fizyki nowożytnej [ i współczesnej] odkrywania/przewidywania przez matematykę , nieznanych fizyce i fizykom obiektów fizycznych i zjawisk, lub procesów.
W roku 1929 , wybitny już wówczas matematyk i fizyk teoretyczny Hermann Weyl, uzyskał rozwiązanie znanego równania Diraca opisującego dynamikę relatywistycznych cząstek o spinie ½ ,czyli fermionów,z którego to rozwiązania wynikało , że musi istnieć bardzo dziwna cząstka.
Hermann Weyl(1885-1955), foto: wikipedia
Oto jej charakterystyka uzyskana przez Weyla w toku wyłącznie badań formalnych wspomnianego wyżej rozwiązania [2].
Cząstka jest pozbawiona masy [bezmasowa],
-porusza się z prędkością światła,
-posiada ładunek elektryczny ujemny i dodatni,
- właściwa jest dla niej symetria chiralna, to znaczy rzut jej wewnętrznego momentu pędu [spinu] na kierunek ruchu jest zarówno dodatni jak i ujemny
Słowem, jest bardzo podobna do fotonu,a najbardziej niezwykłe odkrycie Weyla było to ,że kompozycja dwóch takich cząstek , powinna dawać dobrze znaną cząstkę- elektron,ale oczywiście nie-naturalny elektron , bo bez masy!
Całość szczegółowej charakterystyki owej dziwnej cząstki [nazwanej później fermionem Weyla] dostarczyła matematyka,Weyl wszystkie jej parametry odczytał, analizując odgadnięte przez siebie rozwiązanie równania Diraca.
Przez następnych 85 lat, nikt nie wykrył doświadczalnie fermionu Weyla, chociaż wielu poszukiwało z wielkim poświęceniem i samozaparciem. Podstawą ich pracy było przekonanie , że taki teoretyk i myśliciel o naturze wszechrzeczy – mylić się nie może.
I to przekonanie zostało nagrodzone.
Fermiony Weyla odkrył zespół pod kierunkiem prof.Zahid Hasana w Princeton Universityi przedstawił opis tego odkrycia [3] latem w roku 2015. Do dzisiaj, odkrycie powtórzono w trzech innych laboratoriach na różnych kontynentach,potwierdzając przewidywane przez Weyla własności tej cząstki z wyjątkiem jednej,o której Weyl prawdopodobnie nawet nie myślał.
Oto już dzisiaj fizycy-doświadczalnicy wiedzą , że :
Fermiony Weyla nie istnieją i nie mogą istnieć w próżni!
Fermiony Weyla pojawiają się tylko w kryształach przy spełnieniu pewnych warunków fizycznych , jakim jest poddany kryształ.
Mamy więc do czynienia z kwantem fali wzbudzonej w krysztale,który pędzi przed siebie z prędkością „c” , niosąc jednocześnie ładunek elektryczny i jego energia nie podlega dyssypacji [ nie można go zahamować]. Jest to quasi-cząstka, pewien proces dynamiczny, jako własność kryształu.
Co może stać się z elektroniką, gdy zaczniemy wykorzystywać ów prąd elektryczny płynący w kryształach z prędkością światła w próżni?!
Zespół z Princetown University wykrył fermiony Weyla w krysztale arsenku tantalu schłodzonym do temperatury bliskiej zera absolutnego,ale już znaleziono je w innych kryształach,w wyższych temperaturach.
Kryształy z fermionami Weyla, nazwane semi-metalami Weyla[lub topologicznymi metalami],mają dziwne własności,np.już dysponujemy materiałami Weyla o ujemnych współczynnikach załamania wiązek elektronów.Układ złożony z warstw semi-metali Weyla skupia wiązki elektronów , czyli może działać jak bardzo silna soczewka[ superlense] np. w skaningowym mikroskopie tunelowym [4].
Matematyczna hipoteza Weyla o istnieniu tajemniczego fermionu, doprowadziła nas do odkrycia kolejnego fenomenu ontycznego materii w formie doskonałej symetrii,czyli w kryształach.
W doświadczeniu religijnym,w poezji,sztuce,w filozofii,w wielkiej literaturze mitycznej, idea kryształu ma ogromny wymiar symbolizmu, oraz mistycyzmu.W wielkich mitach,podaniach,legendach dawni ludzie w kryształach widzieli inne światy i zaświaty... Przez kryształy spływały do Ziemi, magiczne moce i energie...
Fizyka kryształów,fizyka materii ustrukturyzowanej wewnętrznie,materii z zaklętym w niej pięknem , odsłania przed nami nowe tajemnice przyrody.
Nawiazując do idei Franka Wilczka [5] metafizycznej „siatki”, jako osnowy rozpiętej w głębinach kosmosu[nie mylić z matrixem]skłaniam się do zastąpienia „siatki”, kosmicznym kryształem semimetalu.
Żyjemy w krysztale,w którym dominuje super-symetria,a lokalne fluktuacje powodują pojawienie wzbudzeń energii ,które rozprzestrzeniają w całym krysztale dając początek strukturom astronomicznym[zimne globy,gwiazdy,galaktyki],
Wszystko pędzi przed siebie w tym krysztale,ale jego obecności globalnie nie odczuwamy,gdyż jest to kryształ nad-naturalny: nie stawia oporu,nie występuje w nim tarcie,nie odczuwamy „wiatru”w tym kondensacie działającym na nas ,lecz nie dotykalnym..
Fizyki nad-natury jeszcze nie ma. Fermiony Majorany,fermiony Weyla, neutrina Pontecorvo, to zwiastuny tej fizyki, którą zrodziła matematyka.
O niej to, Heinrich Hertz [ten od niewidzialnego świata, bez którego dzisiaj nie moglibyśmy żyć] napisał takie słowa,godne naszej medytacji:
„Trudno oprzeć się wrażeniu, że te wzory matematyczne żyją niezależnym życiem i posiadają własną inteligencję, że są mądrzejsze od nas samych, mądrzejsze nawet od swoich odkrywców,że dowiadujemy się za ich pomocą więcej,niż pierwotnie w nich zapisano „.
Literatura
[1]P.Wigner, Symmetries and Reflections ,London,1979
[2] Hermann Weyl, 1885–1985, Centenary lectures delivered by C. N. Yang, R. Penrose, A. Borel, ed. K. Chandrasekharan,Springer-Verlag , Zürich, 1986
[3]Su-Yang Xu and all, Discovery of a Weyl Fermion semimetal and topological Fermi arcs,Science,16.07.2015,AAA9297,10.1126
[4]R. D. Y. Hills, A. Kusmartseva, F. V. Kusmartsev Current-voltage characteristics of Weyl semimetal semiconducting devices, Veselago lenses, and hyperbolic Dirac phase,Phys. Rev. B 95, 214103, 2017
[5] F.Wilczek, Lekkość bytu,Warszawa,Prószyński I S-ka,2011.str.85-124
No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie