Organizacja Narodów Zjednoczonych, podczas 62. Zgromadzenia Ogólnego, w grudniu 2007 roku, ogłosiła rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii (MRA2009). Deklaracja została zaproponowana przez Włochy, a inicjatorką MRA2009 jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
W Polsce organizacją obchodów MRA2009 zajmuje się Komitet Astronomii PAN, Polskie Towarzystwo Astronomiczne i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, które powołały Zespół Koordynacyjny do spraw MRA2009, kierowany przez prof. Stanisława Bajtlika z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, w Warszawie.
Rok 2009 ma dla astronomii szczególne znaczenie. W tym roku przypada 400. rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba. Jego obserwacje stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu Kosmosu.
W roku 2009 przypadają również inne rocznice,np.:
- 90 lat istnienia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (
IAU)
- 40 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu (
Apollo 11)
Również w tym roku będzie miało miejsce najdłużej trwające zaćmienie Słońca w tym wieku.
O powyższym przypomina specjalny zespół koordynujący przy Miedzynarodowej Unii Astronomicznej.
Zastanawiające, dlaczego MUA pominęłą lub zapomniała :
- - 90 rocznicę historycznego eksperymentu weryfikującego przewidywanie Ogólnej Teorii Względności Alberta Einsteina, wystąpienia zjawiska ugięcia promieni świetlnych w pobliżu Słońca .
Uważam,że powrót do tego słynnego ekperymentu kierowanego przez jednego z najwybitniejszych astrofizyków czasów współczesnych Sir Arthura Eddingtona, lub może nawet powtórzenie go (bo jest okazja- najdłużej trwające zaćmienie Słońca) miało by doniosłe znaczenie dla wzbudzenia zainteresowania młodzieży relatywistyczną wizją Wszechświata i rolą grawitacji w jego narodzinach i rozwoju (soczewkowanie grawitacyjne). Na ten temat przygotuję osobny tekst i to będzie mój «wkład» w MRA2009 w blogosferze.
Ogólnoświatowe projekty i inicjatywy związane z Międzynarodowym Rokiem
Astronomii min . zawierają takie pomysły i inicjatywy jak np.:
- *Galileoscope- produkcja i dystrybucja bardzo tanich teleskopów dla każdego
- *Cykl szkoleń dla nauczycieli
- *Cykl wystaw najpiękniejszych zdjęć kosmosu
- *Dziedzictwo światowej astronomii(odnowa,ochrona i popularyzacja budowli i obszarów związanych ze starożytną astronomią.
Apeluję do Salonowiczy, by zgłaszali – pod niniejszym wpisem – sugestie,propozycje,projekty prac oraz działań mających za zadanie popularyzację astronomii w lokalnym lub krajowym środowisku (medialnym,oświatowym,naukowym), tak by hasło MRA2009 :»Odkryj swój Wszechświat» stało się rzeczywistością.
Można stworzyć okresową domenę na salonie24 ze zdjęciami,materiałami video,bibligrafią itp.będącymi własnością salonowiczów
Projekty te (autoryzowane lub anonimowe) z pełną dokumentacją, przekażę Zespołowi Koordynacyjnemu do spraw MRA2009 przy CA im.M.Kopernika PAN w Warszawie.
No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura