19 stycznia br. w paryskiej siedzibie UNESCO zostanie otwarty the International Year of Light and Light-based Technologies (IYL),czyli krótko ujmując: Międzynarodowy Rok Światła !
Inicjatorem tej ważnej edukacyjnie i kulturowo imprezy, jest Europejskie Towarzystwo Fizyczne [European Physical Society , EPS]. Twórczy wkład w imprezę IYL wniesie ponad 100 partnerów EPS z 85 krajów świata. Oczekuję ,że popularyzacja wiedzy współczesnej o tajemniczym zjawisku natury zwanym światłem (lub promieniowaniem) będzie zintensyfikowana i na wysokim poziomie, owocując licznymi i oryginalnymi pracami przedstawiającymi najnowszy front badań nauki o świetle ,oraz jej technicznych zastosowań pod nazwa –fotonika.
Foto : wikipedia
Momentami węzłowymi IYL będą obchody [konferencje, sympozja, wystawy] następujących rocznic:
- 1000 lat od ukazania się pracy z optyki Ibn al-Haythama [965-1038], fizyka muzułmańskiego. Ibn al-Haytham urodził się w Al.-Basfrze, badania prowadził w Egipcie. Zajmował się teorią światła, załamywaniem i rozszczepianiem się promieni świetlnych. Jego najważniejsze dzieło Al-Manzir ,prezentuje matematyczne podstawy optyki.
- 200 lat od opracowania teorii falowej natury światła przez Augustina Jean Fresnela[1788-1827]. Odkrył i wyjaśnił polaryzację kołową i eliptyczną światła, oraz zjawisko skręcenia płaszczyzny polaryzacji. Opracował teorię dwójłomności kryształów i aberracji rocznej światła gwiazd. Badał eksperymentalnie wpływ ruchu Ziemi na zjawiska optyczne, tworząc tym samym postawy elektrodynamiki poruszających się ciał i szczególnej teorii względności.
- 150 lat od hipotezy J.C.Maxwella[1831-1879] o elektromagnetycznej naturze światła. Z równań J.C.Maxwella wyprowadza się równanie fali elektromagnetycznej oraz wyznacza się prędkość takiej fali ,która okazuje się być równa prędkości światła w próżni.
- 100 lat od ogłoszenia przez A.Einsteina [1879-1955] ogólnej teorii względności ,w której prędkość światła odgrywa ważną rolę w opisie własności czasoprzestrzeni. W modelu GR światło porusza się nie po liniach prostych lecz po geodetykach, z powodu krzywizny czasoprzestrzeni.
Z pewnością i krajowy partner EPS-u ,czyli Polskie Towarzystwo Fizyczne wystąpi z ciekawymi prelekcjami ilustrowanymi intrygującymi eksperymentami z zakresu fotoniki nie tylko w Warszawie ,lecz także w regionalnych ośrodkach akademickich.
Można oczekiwać ,że również salonowi twórcy alternatywnych modeli struktury światła, wykorzystają IYL do prezentacji swoich idei.
No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie