Oto jego finalne stwierdzenia:
„Utrzymując więc , że prawdziwa inteligencja wymaga świadomości ,w sposób niejawny sugeruję, że również inteligencji nie można symulować za pomocą algorytmu, czyli przy użyciu współczesnych komputerów. Twierdzę stanowczo ,że w działaniu świadomości musi być czynnik istotnie niealgorytmiczny”(str.447).
Jednocześnie Penrose wystąpił z hipotezą ,że muszą istnieć „odpowiednie procesy fizyczne w mózgu, które powodują pojawienie się świadomości ,ale procesów tych nie można nawet symulować za pomocą obliczeń:( poz.[2],str.107).

Sir Roger Penrose ( 1931 - ),foto:wiki.eng
Penrose jest doskonałym fizykiem, ma własne, oryginalne podejście do problemów rozumienia kwantowej mechaniki, nic wiec dziwnego że do rozwikłania tajemnic świadomości i procesów myślenia, oraz inteligencji poszukał pomocy właśnie w tej imponującej [ obok teorii względności] teorii fizyki współczesnej.
W rozdziałach 2,3,7 następnej pracy [2] Penrose przedstawił hipotezę, według której świadomość powstaje jako skutek obiektywnej redukcji[ kolapsu] funkcji falowej związanej z tzw. mikrotubulami tworzącymi elastyczny szkielet komórki eukariotycznej w sieci neuronowej mózgu.
Kwantowy model świadomości Penrose’a- Hameroffa [Stuart Hameroff to neurolog i anestezjolog, który w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych ub.w. rozpoczął współpracę z Penrose nad zagadką świadomości] o akronimie „ORCH-OR” wywołał i wywołuje kontrowersje i ostre spory ,jednak na początku bieżącego roku Hameroff i Penrose ogłosili, że odkrycie wibracji kwantowej w mikrotubulach przez Anirban Bandyopadhyay z National Institute for Materials Science w Japonii potwierdza hipotezę ORCH-OR.
Obok drogi do kwantowej świadomości polegającej na badaniu natury procesów w korze mózgowej [kwantowe czy klasyczne?]przez fizyków i neurofizjologów, pojawiła się druga, równoległa, w obrębie kognitywistyki.
Kognitywistyka (cognitive science), to pogranicze informatyki, psychologii i filozofii.
I właśnie jesteśmy świadkami narodzin, oraz dynamicznego rozwoju: kwantowej kognitywistyki !
Centralnym jej problemem jest poszukiwanie odpowiedzi na pytania:
Czy procesy poznania mogą być opisane językiem matematyki mechaniki kwantowej?
Na czym polegają różnice między kwantowym modelowaniem tych procesów, a klasycznym ?Czy to pierwsze wykrywa własności świadomości niedostępne temu drugiemu ?
Kwantowa kognitywistyka nie zakłada ,że w mózgu człowieka występują mikro-procesy kwantowe, ją interesuje możliwość opisu zjawisk poznawczych człowieka w ramach języka i praw mechaniki kwantowej. Stąd stosowanie w tej kognitywistyce probabilistyki kwantowej, a odejście od probabilistyki klasycznej. Również klasyczną teorię informacji zastępuje się teorią kwantowej informacji.
Wyniki badawcze takiego podejścia są bardzo zachęcające.

prof.dr Jerome Busemeyer (foto:Indiana University,Bloomington)
Zespół z Indiana University [Bloomington], Department of Psychological&Brain Sciences kierowany przez dr Jerome Busemeyer po kilku latach badań z zastosowaniem formalizmu mechaniki kwantowej przedstawił racjonalne modele ludzkich osądów i decyzji [a także pamięci i uczenia się],które w ramach klasycznej statystyki stosowanej przez psychologię uznane były za irracjonalne, lub z pogranicza zaburzeń psychicznych.
Dwie różne drogi do kwantowej teorii świadomości, przedstawione przeze mnie syntetycznie, dowodzą że fenomen świadomości może być przedmiotem badań ze strony nauki, a ich rezultaty mogą być oświetlone krytyczną myślą-też naukową. Teoria ORCH-OR zaproponowana przez Penrose i Hameroffa jest dosyć konsekwentnym fizykalizmem. Jej fundament [ kwantowa grawitacja] jeszcze nie został uformowany, a wysiłki R.Penrose’a w tym zakresie są godne podziwu, lecz nie satysfakcjonujące. Hipoteza „ORCH-OR” mówi więc ( moim zdaniem )tylko o paralelizmie psycho-fizycznym [idei bardzo starej],a jej nowość polega na hipotezach o kwantowych – nie klasycznych – fenomenach, jako siedliskach świadomości.
Natomiast quantum cognitive kojarzy mi się z powieścią francuskiego pisarza Michela Houellebecqa pt.”Cząstki elementarne”. Albo człowiek w masie społecznej staje się ontologicznie podobny do cząstki elementarnej ,albo też cząstka elementarna posiada jakąś proto-świadomość. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z degradacją świadomości ,jako immanentnym składnikiem osobowości ludzkiej ,a w drugim – z odrodzeniem idei pan-psychizmu.
W obydwu przypadkach, stosowanie formalizmu mechaniki kwantowej, z jego schematem pojęciowym zespolonej przestrzeni Hilberta, oraz kwantowej probabilistyki powoduje radykalne ograniczenie liczby odbiorców i czyni ewentualną dyskusję ezoterycznym wydarzeniem.
Nie odmawiając znaczenia i wartości badaniom naukowym fenomenu świadomości ,jednak stwierdzę że wiedza o tym fenomenie, jaką uzyskaliśmy już wcześniej od filozofów [antropologów filozoficznych],pisarzy, poetów nie jest fałszywa, ani płytka, lub bez znaczenia.
U kogo bowiem można znaleźć głębsze analizy aktów i procesów świadomości od tych, jakie przedstawił Edmund Husserl w swej pracy:” Idee czystej fenomenologii i fenomenologicznej filozofii”? Albo, kto bardziej precyzyjnie i analitycznie opisał utratę indywidualnej tożsamości osoby od Eliasa Canettiego w pracy „Masa i władza” , lub od Roberta Musila w powieści „Człowiek bez właściwości”?
Nauka nowożytna jest imperialna i zaborcza w stosowaniu swego sformalizowanego języka i sekciarskiego kryterium prawdziwości sądów. Nic dziwnego w tym ,że fenomen świadomości chce sprowadzić do takiej kategorii bytu ,w odniesieniu do którego jej język i metoda są skuteczne. Ale ja mam w pamięci przypowieści mojego dziadka „po mieczu”: ""na różne zakamarki, są różne oliwiarki," oraz _" nie wszystkie trudności rozwiążesz młotkiem".
Literatura
[1] R.Penrose,Nowy umysł cesarza,PWN,Warszawa,1995,s.413-490
[2]R.Penrose,Makroświat,mikroświat i ludzki umysł,Prószyński i Ska,Warszawa,1997
[3] R.Penrose,Cienie umysłu, Zysk i S-ka, Poznań, 2000
[4]S.Hameroff,R.Penrose,Consciousness in the universe. A review of the Orch-OR theory,Phys.Life Rev.,11(1),2014,s.39-78
[5] J.R.Busemeyer,A.Diederich,Cognitive Modeling,Sage Publications, Inc,2010
[6]J.R. Busemeyer and P.D. Bruza. Quantum models of cognition and decision. Cambridge Univ.Press, Cambridge, 2012
[7] Z.Wang, J.R. Busemeyer, H. Atmanspacher, E.M. Pothos, The potential of using quantum theory to build models of cognition. Topics in Cognitive Science, 5(4),2013
Komentarze
Pokaż komentarze (284)