Jeśli ktokolwiek twierdzi , że światło dla niego nie ma żadnych tajemnic , to oznacza , iż w istocie jego wiedza o świetle jest znikoma.
Wiemy już bardzo dużo o świetle, ale ta wiedza wciąż odsłania przed nami rejony nowych zjawisk świetlnych, których natura jest tak tajemnicza i zagadkowa, że wracamy analizą racjonalną do zgromadzonej przez wieki wiedzy o świetle i pytamy sami siebie: czy naprawdę światło jest tym, co opisują nasze równania i prezentują eksperymenty?
Wystarczy przyjrzeć się hipotezie Einsteina kwantów /fotonów światła. Energia oddziaływania światła z materią cząstkową , w zjawiskach emisji i absorpcji światła, bezdyskusyjnie ma charakter nieciągły, dyskretny, zachodzi porcjami o ściśle określonej wielkości.
Czyli Planck i Einstein mieli rację: fotony istnieją, lecz dzisiaj dopowiadamy: ale tylko – czasami.
I dodajemy pytanie : a czy istnieją między momentami aktów emisji i absorpcji?
Czy swobodny promień świetlny, lub wiązka światła jest rojem fotonów biegnących z prędkościami o tym samym kierunku? Czy tak jest naprawdę ?
Optyka nieliniowa i technika laserowych wiązek daje odpowiedź negatywną na to pytanie.
Krótkotrwałe impulsy światła, o czasie trwania rzędu 10^(-15)sekundy [ lasery femtosekundowe ] i bardzo dużej mocy chwilowej, wykazują - między aktami emisji i absorpcji- osobliwą strukturę falową światła.
Nie są tłumem fotonów, lecz krótkim ciągiem paczek lub pakietów falowych [wave packet] , a najczęściej- odosobnioną, pojedynczą paczką falową.
Fot.1
Pierwszym, który był bliski idei “wave packets”, był L.de Broglie ,autor pojęcia “fal materii”. W pracy [1] wprowadził pojęcie “fali-pilota” związanej z każdą cząstka materii , swoistego zgęszczenia fal harmonicznych o wypadkowym kształcie “pakietu”, ”koperty” ,z charakterystycznym maksimum zakresów drgań.
Michael Berry i Nandor Balazs, już w roku 1978 , w ramach mechaniki kwantowej, badając równanie Schroedingera dla cząstki swobodnej, otrzymali rozwiązanie w postaci zbliżonej do znanej funkcji/całki Airy [2], której grafika jest płaską wizualizacją swobodnego pakietu falowego [ paczki falowej].
Wypada cofnąć się do wieku XIX – tego , na wyspy brytyjskie.
Sir George Biddell Airy [1801-1892],matematyk i fizyk brytyjski, królewski astronom. Wyznaczył gęstość Ziemi, ustalił południk zerowy w Greenwich, obserwacje Księżyca, Wenus, badania dyfrakcji światła, teoria tęczy, równania kaustyk optycznych.
To co mnie interesuje, to równanie Airy-Stokesa i jego rozwiązanie zwane funkcją Airy.
oraz wykres funkcji Airy
Fot.2 Bi(x) jest drugim liniowo niezaleznym rozwiązaniem równania Airy.
Funkcja/Całka Airy opisuje ruch cząstki w prostokątnej jamie potencjału.
Berry i Balazs wykazali ,że zmodyfikowana funkcja Airy [ przez obcięcie wykładnicze] reprezentuje swobodną wiązkę światła w postaci ciągu paczek falowych. Badając bezpotencjałowe równanie Schroedingera
znaleźli rozwiązanie w postaci funkcji Airy "obcietej" wykładniczo
i nazwali ją "wavepackets"
Tak więc ,już w latach 80-tych ub. wieku model korpuskularny światła, by przeszedł prawdopodobnie do lamusa historii fizyki, lecz stało się inaczej.
Po prostu, przez blisko 30 lat, praca Berry-Balazsa była w zapomnieniu, aż w roku 2007 grupa pod kierunkiem D.N. Christodoulidesa [3] poinformowała świat ,że zobaczono paczki falowe światła ,których kształt i struktura spełniają funkcję /całkę Airy wykładniczo obciętą.
Dzisiaj, w kilku laboratoriach świata [np. w USA, Japonii, Chinach, Australii, Niemczech, Izraelu [5]. wykazano już eksperymentalnie, że struktura przestrzenna rozkładu natężenia światła w takiej paczce falowej jest opisywana funkcjami specjalnymi Airy, Bessela, lub Gaussa. Takie wiązki/promienie światła nazwano “promieniami Airy” [Airy beams].
Fot.3 Rozkład 3D natęzenia fali w "Airy beam" ,foto.z pracy [3]
Fot.4 Struktura czasoprzestrzenna wavepackets według funkcji Airy-Bessela-Gaussa [ foto. z pracy [4]]
Airy beams mają zaskakujące własności fizyczne i zachowują się bardzo tajemniczo.
Po pierwsze ,światło o silnej strukturze “packet waves” nie rozchodzi się w próżni prostoliniowo! Naturalnym, nie wymuszonym ,swobodnym torem “paczki falowej” jest linia krzywa! Najczęściej parabola.
Fot.5 paraboliczny tor paczki falowej [ 3]
Przeczy to zasadom mechaniki: krzywoliniowy tor obiektu fizycznego wymaga działania, o kierunku tworzącym kąt niezerowy z wektorem prędkości tego obiektu. A tutaj nie ma żadnego zewnętrznego działania na pakiet falowy.
Fot.6 Schemat z pracy: Peng Zhang and all,Generation of linear and nonlinear nonparaxial accelerating beams,Optics Letters,V,2012
Fot.7 Zastosowanie techniczne 'Air beam"[model] ,krzywoliniowe wiązki paczek falowych przerzucają molekuły między komórkami organizmu zywego.
Po drugie, zaobserwowano samo-przyspieszenie tych części paczki falowej światła, które nie leżą no osi głównej Airy beam, poprzeczne do kierunku przemieszczania się paczki, jako całości.
I w wyniku tego samo-przyspieszenia, tor światła może stać się nawet kołowy. Air beams umożliwiają- przez swój krzywoliniowy tor- penetrację zasłoniętych miejsc, przez otwór w dowolnym miejscu zasłony. Kołowe pętle świetlne pakietów falowych pomieszają ze sobą czasy: przeszły z przyszłym.
Co więcej – wykorzystano ten fakt do budowy “kul światła “ swoistych pocisków świetlnych przemieszczających się w próżni.
Po trzecie, Airy beams mają tajemniczą własność “samo-leczenia” siebie ,po doznanej dekonstrukcji. Jeśli w trakcie ruchu ,paczka ulegnie rozerwaniu na skutek działania otoczenia, to po zniknięciu działania ,paczka światła samorzutnie wraca do swej pierwotnej formy.
Trwałość czasowa Airy beams jest zadziwiająca.
W optyce światłowodów wave packets są nazywane solitonami i właśnie takie -opisane wyżej- ich własności, są wykorzystywane do przekazu informacji na wielkie odległości, bez zniekształceń jakichkolwiek.
Gdybyśmy mieli możliwość rozmowy z Sir George Biddell Airy i zadali mu pytanie:
czy w osnowie wszechświata leży ciągłość bytu ,czy przeciwnie : nieciągłość ?
To prawdopodobnie usłyszelibyśmy odpowiedź:
osnową bytu jest falowanie, są fale o niezliczonych postaciach, formach i takiej samej mnogości oddziaływań wzajemnych i przemian.
Zwykły promień światła przechodzący przez maleńki otwór kołowy w przesłonie, rozwija przed nami tajemnicze struktury falowania bytu, których prawa dopiero zaczęliśmy odkrywać ,nieświadomi tego dokąd dojdziemy.
Skonstruowałem hipotetyczną wypowiedź Sir Georgea Airy-ego tylko dlatego, że jestem niezachwianie przekonany , iż ten badacz był ostatnim z wielkich myślicieli fizyki ośrodka ciągłego.
Kiedy umierał , już się rodziła fizyka , która byt oraz istnienie rozbiła [ i rozbija nadal ] na nieskończenie małe odłamki, drobiny, ziarna dając wizję świata wewnętrznie sprzeczną [ cząstki-pola ].
Ale na naszych oczach, Sir George Biddell Airy redivivus.
Odradza się fizyka ośrodka ciągłego, nawet mikrofizyka podlega transmutacji
Idee Helmholtza, Huygensa, Fresnela, Arago, Airy, i związany z nimi formalizm matematyczny[ równania różniczkowe, całkowe, metody numeryczne] znajdują silne odbicie w nieliniowej fizyce ośrodka ciągłego, gdzie procesy falowe o różnej naturze i formie dominują.
Pojęcie “wiązki Airy” dziś funkcjonuje w optyce, akustyce, fizyce cząstek elementarnych [elektronu [5], nukleonów].
Wave packets, solitons, Airy beam, podmywają zmurszały paradygmat Modelu Standardowego.
Literatura
[1]L.de Broglie,Les Incertitudes d’Heisenberg et l’Interpretation Probabiliste de la Mecanique Ondulatoire,Paris,1982,rodz.XII
[2] M.V. Berry and N. L. Balazs, Am. J. Phys. 47, 264, 1979
[3]G. A. Siviloglou, J. Broky, A. Dogariu, and D. N. Christodoulides, Observation of Accelerating Airy Beams, PHYSICAL REVIEW LETTERS,99, 213901, 2007,
[4] G. A. Siviloglou , D. N. Christodoulides,Accelerating finite energy Airy beams,Optics Letters,vol.32.nr.8,2007
[5] I.Kaminer,R.Bekenstein,J.Nemirovsky,M.Segev,Nondiffracting AcceleratingWave Packets of Maxwell’s Equations, PHYSICAL REVIEW LETTERS,108,163901,2012
http://arxiv.org/abs/1201.0300
No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie