Eine Eine
6261
BLOG

Ogólna Teoria Względności, to nie fizyka ?

Eine Eine Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 243

 

 
Czy Albert Einstein był autorem prac z zakresu filozofii nauki? A może był autorem prac z filozofii fizyki? Albo w ogóle, może nie był fizykiem, tylko filozofem?
 
E.Einstein,P.Ehrenfest, de Sitter, H.Lorentz,A.Eddington- brak tylko H.Weyla
a forpoczta relatywistów byłaby pełna.
 
Skąd u mnie takie nieco humorystyczne pytania w odniesieniu do największego fizyka XX stulecia?
Nie kryję ,że do tych pytań sprowokowała mnie lektura tego oto akapitu ,który występuje w notce zatytułowanej:
”Dlaczego A.Einstein porzucił stałą kosmologiczną?”
Przytoczę ten akapit.
 
“Prace Einsteina dotyczące filozofii nauki, pozwalają na wysnucie wniosku, że w stosunku do dzieła Newtona, powstanie ogólnej teorii względności było bardziej przełomem w metodologii, niż rewolucją w fizyce.”
 
Niestety, autor tych zdań nie wskazuje konkretnie jakie prace Einsteina z zakresu filozofii nauki pozwalają mu na wysnucie takiego piramidalnego wniosku .A szkoda.
Bo gdyby ich szukał ,to by się naocznie przekonał ,że nie ma takich prac, nie licząc pojedynczych aforystycznych wypowiedzi przy różnych okazjach i do różnych słuchaczy.
Po prostu ,nie ma prac Einsteina z filozofii nauk, Einstein nie był ani naukoznawcą ,ani metodologiem, ani socjologiem nauki.
Nie pracował w tych dziedzinach.
Einstein nie pracował w dziedzinie filozofii nauki i nawet więcej – Einstein nie zajmował się systematycznie filozofią fizyki, a głównie
 
filozoficzną interpretacją odkrytej i sformułowanej przez niego Szczegółowej i Ogólnej Teorii Względności.
 
Przesłanka autora zacytowanego akapitu jest więc wątpliwej wartości logicznej. A czy z tego rodzaju przesłanki może wynikać zawsze prawdziwy wniosek ?
 
Autor twierdzi w oparciu o nią , że OTW nie była rewolucją w fizyce, lecz co najwyżej w metodologii !
 
Zabawne to doprawdy, jak cały czas pewnym osobnikom zależy na przekonaniu innych , że twórczość naukowa z zakresu fizyki Alberta Einsteina nie ma większej wartości. Po pojawieniu się i upowszechnieniu internetu, liczba tych osobników wzrasta w zastraszającym tempie, bowiem każdy ma możliwość wirtualnej publikacji swoich pomysłów pod ogólnym tytułem: Teoria względności do kosza na smieci!
 
Od czasu wystąpienia Alberta Einsteina ,to jest od roku 1905-go, autorzy nie posiadający trwałego dorobku badawczego w fizyce ,lub wręcz osoby słabo znający fizykę nawet z poziomu elementarnego ,nieustannie próbują obalić teorię względności, a ponieważ im się to się nie udaje ,pozostają przy gołosłownych tezach ,że teoria ta jest fałszywa.
Tymczasem to ich próby [podejmowane szczególnie w odniesieniu do STW, gdyż OTW wymaga bardziej zaawansowanej wiedzy z matematyki] mają charakter bzdur i elementarnych błądzeń.
 
Zacytowany akapit sygnalizuje ,że autor jego wpadł na pomysł subtelnego i wielce przewrotnego sposobu podważenia wartości poznawczej Ogólnej Teorii Względności : za pomocą rzekomych prac Einsteina z filozofii nauki dowieść, iż OTW jest pracą z zakresu metodologii nauki, a nie jakąś tam rewolucją w fizyce w stosunku do dzieła Newtona.
 
Autor cytowanego akapitu, łaskawie docenia wielkość Alberta Einsteina ale w dziedzinie metodologii nauki, a nie w fizyce. Kabaretowość takiego stanowiska jest porażająca i rzuca jednoznacznie negatywne światło na znajomość OTW przez rozważanego autora.
A przecież całość twórczości w postaci piśmienniczej Alberta Einsteina [w redakcji Johna Stachela] jest łatwo dostępna tutaj:
Center for Einstein Studies, Boston University
 
Można dokładnie zliczyć wszystkie rozprawy Einsteina na temat interpretacji filozoficznej OTW [jest ich 12], oraz osobno rozprawy ściśle z fizyki teoretycznej ,z zakresu budowy i rozwoju OTW [jest ich 36 ]. No i przeczytać je, lub przestudiować.
 
Wówczas się okaże , że twierdzenie występujące w cytowanym akapicie ,a mówiące o tym, iż
 
“w stosunku do dzieła Newtona, powstanie ogólnej teorii względności było bardziej przełomem w metodologii, niż rewolucją w fizyce
 
jest po prostu fałszywe.
Wezmę pod uwagę tylko lata 1913-1917 ,to jest okres narodzin OTW i trzy prace [1,2,3].Pominę następne trzydzieści lat ciągłej pracy twórczej Einsteina w dziedzinie rozwijania OTW.
 
Jakie nowe idee fizyki formułuje w pierwszych trzech pracach z ogólnej teorii względności Albert Einstein i dowodzi ich prawdziwości, za pomocą oryginalnego[na gruncie fizyki] aparatu matematycznego?
 
Wpływ potencjału grawitacyjnego na energię kwantów promieniowania ExB
 
Po pierwsze, odkrywa ,że czasoprzestrzeń ma własności fizyczne : zależy od obecności mas i sama wpływa na zachowanie się mas. Analityczną postacią tego twierdzenia jest tensor metryczny Einsteina ukazujący spójność geometrii różniczkowej z teorią potencjału grawitacyjnego. Relacje metryczne w przestrzeni, oraz upływ czasu, zależą od potencjałów grawitacyjnych.
 
Symulacja komputerowa torów światła w poblizu masywnego ciał astronomicznego [centralny,szary krążek]
 
Po drugie, dowodzi, że pole grawitacyjne lokalnie jest równoważne układowi nieinercjalnemu .Siły grawitacji i siły bezwładności lokalnie są tożsame.
 
Po trzecie, grawitacja według OTW nie jest siłą, lecz krzywizną czasoprzestrzeni. Krzywizną wewnętrzną, a nie zewnętrzną ,czyli pytanie w czym się zakrzywia przestrzeń wszechświata jest pytaniem bez sensu.
 
Po czwarte, Einstein dokonuje modyfikacji I zasady dynamiki Newtona. Jego sformułowanie tej zasady brzmi: swobodny ruch ciał[wliczając w to światło] odbywa się nie po linii prostych, lecz po geodetykach. W przestrzeni z krzywizną niema globalnych równoległych, geodezyjne podlegają dewiacji i pojawiają się siły pływowe.
 
Po piąte, czasoprzestrzeń fizyczna może zawierać punkty osobliwe, gdzie krzywizna staje się nieskończona[nazwane po latach przez J.Wheelera “czarnymi dziurami”].Struktura czasoprzestrzenna czarnej dziury zawiera powierzchnię r = 2M gdzie M-masa gwiazdy kolapsującej grawitacyjnie,
pod którą współrzędna przestrzenna r zamienia się z czasowa t i linie świata wszystkich obiektów fizycznych zbiegają się w centralnym punkcie.
 
Model struktury przestrzeni w pobliżu czarne dziury rotującej
 
W latach następnych Albert Einstein rozwijał dalej OTW w kierunkach następujących:
        * metryka czasoprzestrzeni układów wirujących
  • fale grawitacyjne: generacja i własności

 

  • jednolita teoria pola [unifikacja pola ExB i grawitacji]

 

 
Schwarzschild black hole
 
soczewkowanie grawitacyjne zmienia obraz galaktyki
 
Wszystkie powyżej przedstawione twierdzenia Ogólnej Teorii Względności w liczbie pięciu , zostały potwierdzone w obserwacjach astronomicznych i eksperymentach laboratoryjnych [4].
Obserwacje i pomiary potwierdziły:
  • wpływ potencjału grawitacyjnego na :

 

         -  chód zegarów,
          - częstotliwość promieniowania elektromagnetycznego[efekt Moessbauera - eksperyment Pounda i Rebki]
  • geodezyjny efekt dla promieni świetlnych i radiowych w pobliżu Słońca

 

  • soczewkowanie grawitacyjne promieniowania elektromagnetycznego

 

Nazywać te odkrycia, oraz te idee metodologią nauk ,a nie fizyką ,może tylko osoba , która świadomie dąży do pomniejszenia wielkości teoriopoznawczej OTW, lub osoba ,która poznała powierzchownie tę teorię i jej nie zrozumiała.
Prawdopodobnie zachodzi ten drugi przypadek , gdyż autor rozważanych poglądów, wcześniej opracował [merytorycznie bez zarzutu] olbrzymi tekst pod tytułem: ''Derivation of'' the Einstein field equation i chyba większość czytelników jego nie będzie miała wątpliwości ,że jest to tekst o odkryciach z zakresu fizyki, a nie z zakresu metodologii nauki.
 
P.S.
Już po napisaniu artykułu zobaczyłem u tego autora “wyznanie wiary” tej treści:
 
Ja już sobie nieraz mówię: daj pokój z tą TW, bo to szkoda czasu. Zwykłe ludzkie “urojenie” i nic więcej. Ale kiedyś człowiek w to wlazł i tak jeszcze rozpędem jest. “
 
Na podstawie tego wyznania sądzę ,że mamy tutaj do czynienia z zachodzeniem obydwu przypadków [wymienionych przeze mnie wyżej ] naraz, a mianowicie:
autor poznał OTW powierzchownie i jej nie zrozumiał.
 
Taki stan jest dyskomfortem i wywołuje reakcję polegająca na pomniejszaniu wartości, lub wręcz na odmawianiu wartości - dziełu autorstwa drugiego człowieka.
 
Nie przejmujmy się tym ,a raczej popatrzmy na to co mówili o Ogólnej teorii względności nobliści:
 
“ Każdy, kto zrozumie w pełni tę teorię ulegnie jej magii [Sir Artur Eddington,1932]
 
“ Nie znam drugiej teorii fizycznej ,która tak głęboko i pięknie ukazuje harmonię natury jak to czyni ogólna teoria względności Einsteina [ Max Born,1956]
 
“Teoria grawitacji Alberta Einsteina odznacza się wewnętrzną doskonałością [ Paul Dirac,1978]

 
 
 
 
Literatura
[1] A. Einstein, M. Grossmann, Entwurf einer verallgemeinerten Relativitätstheorie und einer Theorie der Gravitation , Zeitschrift für Mathematik und Physik . 62, 1913, S. 225–261.
[2]Die Grundlage der allgemeinen Relativitaetstheorie,Ann.Phys.49,1916,s.769-822
[3]Kosmologische Betrachtungen zur allgemeinen RelativitaetstheoriePreuss.Akad.Wiss.,1,1917,s.142-152
[4]W.Turyszew,Eksperimentalnyje prawierki obszczej tieori otnositelnosti,Uspiechi Fiziczieskich nauk,T 179,nr.1,2009
 
 
 
 
 
 
Eine
O mnie Eine

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (243)

Inne tematy w dziale Technologie