Eine Eine
3680
BLOG

Wśród tajemnic światła (5) Helikalność i chiralność fotonów

Eine Eine Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 71


Foton , w Modelu Standardowym ( MS ),należy do pięcio-elementowej grupy cząstek elementarnych(rys.1) zwanych bozonami  cechowania ,które pełnią funkcję przenoszenia  oddziaływań fundamentalnych.Nie wynika jednak z tego , że foton ( oznaczenie:gamma)ma wiele podobnych własności, jakie  posiadają pozostałe bozony.

image

Rys.1. Źródło tabeli:  wikipedia.pl
Znika i pojawia się kiedy chce i jego czas życia jest nieokreślony.Nie ma masy,nie ma ładunku elektrycznego i  momentu    magnetycznego.Nie ma energii kinetycznej , chociaż się porusza i to najczęściej z największą w przyrodzie szybkością.Ma pęd,spin i  spinowy   moment   pędu(SAM),  a także  orbitalny moment pędu(OAM),zwane  często pędami   kątowymi.

Helicity/skrętność fotonów  i  cząstek  elementarnych
Helicity fotonu( i każdej cząstki elementarnej)-w polskiej  terminologii   fizycznej  "helikalność",lub"skrętność"  ,jest to wielkość chwilowego  rzutu spinowego momentu pędu(albo  poprostu:pędu  kątowego) na kierunek liniowego  pędu fotonu( cząstki elementarnej).Przedstawia tę wielkość rys.2 w mojej notce nr.(4) ,poprzedzającej tekst obecny.
Matematyczną   reprezentacją  helikalności/skrętności fotonu(cząstki  elemen.)  jest  krzywa ,rozwijana   z   upływem czasu  t  w  przestrzeni  3D,  zwana helisą  ,a przez  techników -linią śrubową ( rys.2).

image

rys2.Źródo:wikipedia.pl
Czy helicity/skrętność  jest  własnością niezmienniczą fotonu?To znaczy:czy  nie   zależy od   układu odniesienia? W każdym  inercjalnym układzie  odniesienia  jest taka  sama?
W próżni ,pęd fotonu jest maksymalny,to znaczy nie ma takiego układu odniesienia ,który by się poruszał z prędkością większą od "c",a gdyby był, to pęd fotonu zmieniłby zwrot i równocześnie rzut spinowego momentu pędu zmieniłby znak (na przeciwny):z prawoskrętnego (R), stałby   się   lewoskrętny (L),lub odwrotnie..
Tak więc helicity/skrętność   fotonu w próżni, jest własnością nierelatywną,relatywistycznie  niezmienniczą.

A foton jest cząstką bezmasową. Warto zapamiętać : skrętność i bezmasowość fotonu  są  skorelowane !

image

rys.3 Źródło:  wikipedia.pl
Zupełnie  inaczej (i to radykalnie), jest ze skrętnością (helicity) cząstek elementarnych obdarzonych masami różnymi od zera, poruszających się przecież z  prędkościami mniejszymi od "c".Helicity tych cząstek  nie jest ich własnością niezmienniczą.
Dla układu odniesienia o prędkości większej od prędkości cząstki (kierunki tych wektorów równoległe) , cząstka oddala się od obserwatora, zmienił się więc zwrot wektora pędu i skrętność zmienia znak .
Helicity, czyli skrętność układów kwantowych z masą, nie jest ich absolutną, wewnętrzną własnością.

Chiralność  fotonu  i cząstek   elementarnych
Istnieje jeszcze w przyrodzie własność ( nie tylko obiektów kwantowych)  zwana chiralnością(eng.chirality).Pojęcie  to  wprowadził  do  fizyki w roku  1893   lord   Kelvin..
 Obiekt  jest chiralny , jeśli nie jest identyczny ze swoim zwierciadlanym obrazem.Chiralność, to   asymetria   między obiektem, a jego zwierciadlanym  obrazem[2].


image
rys.3 Źródło : wikipedia.pl


To znaczy: nie można ich pokryć za pomocą przesunięć i obrotów w przestrzeni o tej samej liczbie wymiarów,tylko trzeba dokonać tych przekształceń w przestrzeni o większej liczbie wymiarów.Kula nie jest obiektem chiralnym (a-chiralność),lecz dłoń człowieka  ma własność chiralności,śruba  jest   chiralnym   obiektem.
Helicity/helikalność  fotonu jest tym samym, co jego chiralność.

Natomiast helicity cząstek masowych (obdarzonych masą),nie jest identyczna z chilarnością , gdyż chiralność cząstki masowej  nie zależy od układu odniesienia.Chiralność w świecie fizycznym obdarzonym masą zapewnia różnorodność cząstek i labirynt  ich  wzajemnych oddziaływań. Teoria o akronimie MS jest teorią z chiralnością.
Jeżeli  w świecie fizycznym bezmasowych obiektów (czyli np. fotonów -bozonów cechowania) chiralność jest tym samym co helikalność ,to 

wszystkie fotony są nie odróżnialne i nie ma żadnych oddziaływań między nimi.

Okresowo,podejmowane  są próby   ukazania   oddziaływań między  fotonami  doświadczalnie, ale wszystkie zostały zweryfikowane negatywnie.
To bardzo dziwne: helicity i chiralność fotonów są inne od helicity i chiralności  masywnych cząstek tworzących substancje masywne,cięzkie. Z jakiej epoki dziejów wszechświata pochodzi światło? W świetle nie ma czasu,więc fotony przybywają z wszechświata, w którym nie ma czasu , substancje nie mają masy i nie ma tam różnorodności bytów.Jak wykorzystać fotony do zajrzenia w tamten świat?

Teorie   chiralne[3]
Teoria, która jest asymetryczna w odniesieniu do chiralności, nazywa się teorią chiralną , podczas gdy teoria nie-chiralna (tj. symetryczna) jest czasami nazywana teorią wektorową . Wiele elementów Modelu Standardowego w fizyce, nie jest chiralnych, co można prześledzić poprzez anulowanie anomalii w teoriach chiralnych. Chromodynamika kwantowa jest przykładem teorii wektorowej , ponieważ obie chiralności wszystkich kwarków pojawiają się w teorii i łączą się z gluonami w ten sam sposób.
Teoria oddziaływań  elektrosłabych , opracowana w połowie 20 wieku, jest przykładem chiralnej teorii . Początkowo zakładano, że neutrina są bezmasowe , oraz zakładano jedynie istnienie neutrin leworęcznych (wraz z ich uzupełniającymi prawoskrętnymi antyneutrinami).
Po zaobserwowaniu oscylacji neutrin , które sugerują, że neutrina są masywne (jak wszystkie inne fermiony ), zmienione teorie oddziaływania elektro-słabego obejmują teraz zarówno neutrina prawo- jak i leworęczne . Jest to jednak nadal chiralna teoria, ponieważ nie respektuje symetrii parzystości.Dokładna natura neutrino jest wciąż nierozstrzygnięta.

Transformacje  odbicia  i  parzystość
Chiralność  oraz  a-chiralność  obiektów  z  masą   różną   od   zera,   łączy  się z  problemem parzystości i  transformacjami   odbicia.Istnieją trzy  transformacje odbicia:
  -  Odbicie przestrzenne/ lustrzane,P – ma miejsce gdy zmieniamy   znaki wszystkich współrzędnych przestrzennych.
   - Odbicie w  czasie, T – zmiana orientacji  strzałki  czasu na przeciwną
   - Odbicie/sprzężenie ładunkowe, C, – zmiana znaku wszystkich ładunków elektrycznych.
W  początkach  rozwoju   fizyki   kwantowej , dominowała hipoteza symetrii  parzystości : cząstki poddane jednej z transformacji  odbicia, zachowują się tak samo, jak nie  poddane.Niestety,hipoteza  ta   dzisiaj nie jest prawdziwa.
Wszystkie rodzaje  transformacji  odbicia  są naruszone.Naruszenie tych trzech symetrii może być  przyczyną, dla której istnieje więcej materii niż antymaterii[1]. Dotychczasowe  badania   doświadczalne  wskazują na to, że symetria względem kombinacji/złożenia wszystkich trzech transformacji odbić jest zachowana ściśle. Nazywamy  ją symetrią CPT.

Zwierciadlany   wszechświat
Idea  symetrii CPT  jest podstawą  nowej  kosmologii  autorstwa  trzech panów  [4] ,przekreślającej  model ΛCDM  wszechświata .Na  przełomie  roku  2018/19      wystąpili   z    hipotezą    istnienia   zwierciadlanego wszechświata względem  naszego,która  to  hipoteza przywraca symetrię CPT.
Nowa  kosmologia,  opracowana  przez Lathama Boyle'a, fizyka z The Perimeter Institute w Albercie(Kanada)  i  jego   zespół,  ,zachowuje symetrię CPT całej  rzeczywistości, dokonując  transformacji odbicia naszego  wszechświata (w  kształce odwróconego  stożka )w punkcie zwanym  Big  Bangiem  i  powstaje   lustrzany wszechświat,w  którym   strzałka   czasu jest   odwrócona   w stosunku   do   naszej  strzałki czasu.  Teoria   dwóch   wszechświatów   jest   teorią  chiralną.Jeżeli   uratowanie symetrii  CPT  wymaga  dwóch  stożków   czasoprzestrzeni i transformacji   odbicia lustrzanego, to  znaczy,że nasza czasoprzestrzeń  jest  asymetryczna(dominuje   w  niej lewoskrętność).
W  tej kosmologii,  kwantowa  struktura  światła,ani  jego   pojawienie się -  nie  mają  żadnego  znaczenia.Najbardziej praktyczną konsekwencją wszechświata z symetrią CPT i z dwoma stożkami, jest proste wyjaśnienie ciemnej materii-powiedział Latham Boyle.Nie  dodając  jednak,  że  to   wyjaśnienie polega na  zastąpieniu hipotezy  "ciemnej  materii" hipotezą"sterylnych  neutrin",nadlatujących  z lustrzanego  obrazu naszego wszechświata.

Literatura
[1] R.Penrose,Moda,wiara  i  fantazja,CCP,Kraków,2017,str.268-277
[2]N.Mackinnon,About the differences between helicality and chirality,Journal of Optics ,12, t,21 , 31 Oct.2019
[3]R. P. Cameron , and all,Chirality  and  spin angular momentum  of the light ,  Philos. Trans. A Math. Phys. Eng. Sci . 28.02. 2017 r
https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsta.2015.0433  
[4]L.Boyle,K.Finn,N.Turok,CPT-Symmetric Universe,arXiv:1803.08928,2 Dec 2018

Eine
O mnie Eine

No modern scientist comes close to Einstein's moral as well as scientific stature (John Horgan)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (71)

Inne tematy w dziale Technologie