![image](//m.salon24.pl/65faa057321f21d137feb098e9bbed4a,860,0,0,0.jpg)
W związku z pytaniami dotyczącymi postępu prac w zakresie pozyskania zgód na prowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy informujemy, że Instytut Pamięci Narodowej ponowił wnioski o prace poszukiwawczo-ekshumacyjne - przekazał IPN we wtorek.
Rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że wniosek o prowadzenie prac poszukiwawczych w Hucie Pieniackiej został złożony już 31 października 2024 r.
Ponadto 4 lutego br. IPN złożył wnioski na prace ekshumacyjne w lokalizacji Lwów Zboiska i Lwów Hołosko. Rzecznik IPN przypomniał, że 5 lutego analogiczne wnioski złożono w sprawie prac poszukiwawczych w Kostiuchnówce (Polska Góra), Kropiwnikach, Kuklach, Małych Hołobach, Ostrówkach, Woli Ostrowieckiej, Orzeszynie, Stanisłówce oraz w Tynnem.
Historyk IPN: ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej to praca na dziesiątki lat
"Kolejne wnioski dotyczące prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie są przygotowywane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN i wkrótce zostaną przekazane stronie ukraińskiej" - wskazał rzecznik IPN w komunikacie.
W latach 2017-2024 IPN wystosował do organów ukraińskiej administracji dziewięć oficjalnych wniosków ogólnych, które obejmowały uzgodnienie możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w 65 lokalizacjach. Część z nich została rozpatrzona pozytywnie i prace przeprowadzono. W innych miejscach nie wyrażono zgody na prace. Niektóre wnioski pozostały bez odpowiedzi.
10 stycznia br. premier Donald Tusk poinformował na platformie X: "Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA. Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - dodał. Wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos przekazał PAP, że Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków ofiar wzajemnych konfliktów historycznych.(PAP)
mr/ miś/ lm/
https://dzieje.pl/wiadomosci/ipn-ponowil-wnioski-o-prace-poszukiwawczo-ekshumacyjne-w-ukrainie
czego dowiedziałeś się z artykułu?
• Polskiemu IPN nie przeszkadza formuła ekshumacji wyznaczona przez stronę ukraińską
• Polski IPN nie zauważa jaskrawego konfliktu interesu jakim jest prowadzenie ekshumacji i badań pod kontrolą instytucji kultywujących pamięć zbrodniczej UPA
• Polski IPN ma wywalone na odczucia potomków ofiar ukraińskich ludobójców
• fotografia z krzyżem na tle lasu umieszczona przez PAP przy każdym artykule o ekshumacjach jest symbolizm „wypuszczania ofiar, potomków ofiar i zwykłych Polaków do lasu”
• kandydat obywatelski gdzieś w Polsce dokłada Tuskowi ile fabryka dała i nie ma czasu na głupoty
• poza tym na dzikim wschodzie wszystko w porządku
• na dzikim wschodzie wszystko gra
• i tylko Polski szkoda
Inne tematy w dziale Polityka