Ambasador Ukrainy w Polsce: współpraca w zakresie ekshumacji na Wołyniu to dla nas priorytet
Rozumiemy, jak istotny jest dla Polski temat Wołynia i jak duże emocje wzbudza w społeczeństwie; chcemy, by prace ekshumacyjne i poszukiwawcze były prowadzone otwarcie i z szacunkiem dla rodzin ofiar; współpraca w tej sprawie jest dla nas priorytetem - zapewnił w rozmowie z PAP nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar.
Ambasador wyraził przekonanie, że mimo licznych wyzwań relacje polsko-ukraińskie zmierzają w dobrym kierunku. "Razem możemy osiągnąć wiele, ale kluczem jest konsekwencja i jedność w działaniu. Polska i Ukraina są partnerami, którzy patrzą w przyszłość" – powiedział. "Mamy dobre porozumienie między naszymi prezydentami, premierami i ministrami. W ubiegłym roku odbyło się ponad 60 wizyt na najwyższym i wysokim szczeblu, co dowodzi intensywności współpracy" - zauważył rozmówca PAP.
Dodał, że istnieją kwestie, które nadal wymagają uwagi. "Są problemy, które musimy rozwiązać wspólnie. Dotyczą one zarówno trudnej historii, jak i współpracy gospodarczej czy wojskowej" - oznajmił Bodnar.
[…]
“Musimy pamiętać, że celem jest nie tylko ustalenie faktów i przywrócenie pamięci o ofiarach, ale również przebaczenie. Zarówno Ukraina, jak i Polska muszą wzajemnie powiedzieć sobie >>przepraszam<<, jeśli chcemy budować wspólną przyszłość" – powiedział Bodnar. Wyraził nadzieję, że zaufanie między społeczeństwami obu krajów będzie rozwijane poprzez dialog i wspólne działania, a nie polityczne deklaracje.”
Ambasador odniósł się również do miejsc pochówku i upamiętnień związanych z innymi konfliktami, w tym II wojną światową, wojną polsko-bolszewicką czy akcją >>Wisła<<. Zaznaczył, że te miejsca także wymagają opieki i uhonorowania, a współpraca w tym zakresie może stać się przykładem na rzecz rozwiązania trudniejszych tematów. "Musimy pochylić się nad mogiłami po obu stronach granicy, ponownie przeprosić i iść dalej. Skupianie się wyłącznie na przeszłości może zatrzymać nas w miejscu" – ostrzegł.
Bodnar podsumował, że "dialog posuwa się naprzód, ale wymaga zaangażowania i dobrej woli po obu stronach". "Współpraca w ramach integracji europejskiej Ukrainy również tego wymaga" – zaznaczył. Podkreślił, że wspólne upamiętnienie ofiar i działania na rzecz pojednania są fundamentem, na którym można budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Hanna Czarnecka (PAP)
kaa/ szm/ lm/
https://dzieje.pl/wiadomosci/ambasador-ukrainy-w-polsce-wspolpraca-w-zakresie-ekshumacji-na-wolyniu-dla-nas-priorytet
Z notki dowiedziałeś się:
• Ani obywatelski kandydat na urząd prezydenta RP, ani żaden z jego asystentów nie prenumeruje i nie czyta dzieje pl
• nie prenumeruje i nie czyta dzieje pl. żaden z członków opozycyjnej do obecnego reżymu partii politycznej, ani funkcjonariusze mediów dla jaj nazywanych patriotycznymi i niepodległościowymi
• sprawa ukraińskiego ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej nie wzbudzałaby dużych emocji w społeczeństwie gdyby Ukraińcy nie pastwili sie i nie mordowali w okrutny sposób bezbronnych polskich kobiet, starców i dzieci
• typy z polskich rządów będą przepraszać za Wołyń i oficjalnie budować banderowcom pomniki w Polsce i potem Polacy beda je burzyć i typy będą znowu budować i Polacy znowu burzyć itd.
• w taki sposob sprawy nie załatwią i nie zamiotą pod dywan.
Inne tematy w dziale Kultura