Gracie Mansion ulokowaną w Carl Schurz Park przy 88th Street i East End Ave. Wybudowana w 1799 roku. Od 1942 roku oficjalna rezydencja burmistrzów Nowego Jorku. Być może to właśnie w niej Fiorello La Guardia otrzymał radiowy apel z powstańczej Warszawy w 1944 roku. Być może stanął za tymi samymi drzwiami, patrzył na Bramę Piekła na East River i zapłakał nad losem zdradzonego miasta i zdradzonej Polski. La Guardia był jedynym burmistrzem z czterech miast świata, który odpowiedział na apel z Warszawy wysłany drogą radiową przez Stefana Karbońskiego i jego żonę Zosię. Z Londynu, Paryża i Moskwy odzewu na apel Korbonskich nie było. W 1946 lub 47 jak wspomina Stefan Korboński w swojej książce „ Na rozkaz Kremla” , Fiorello La Guardia będąc w zniszczonej Warszawie wraz z dziećmi, patrząc na los miasta i ludzi , którzy do niego powrócili i żyli w gruzach i trwali - płakał i mówił dzieciom żeby zapamiętały te obrazy na całe życie.
W dniu wczorajszym w oficjalne rezydencji burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa celebrowano po raz pierwszy Dzień Polskiego Dziedzictwa. Na uroczystość zaproszono działaczy i liderów polonijnych organizacji i instytucji. Burmistrz Nowego Jorku chciał w ten sposób podkreślić i wyrazić wdzięczność za wkład polskiej wspólnoty narodowej w budowę tego, czym jest dzisiaj Nowy Jork i Ameryka. Wyróżniono wybitnych działaczy polonijnych - Andrzeja Buczka ( prowadzący Polsko-Amerykański zespół folklorystyczny ), Marię Bielski ( instruktorkę harcerską, pedagoga, nauczycielkę muzyki i śpiewu ) oraz Krzysztofa Matyszczyka ( polskiego biznesmena i jednego z członków zarządu Polski Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej ).
Zdjęcia z rodzaju jakie lubi ErekJedyny, natomiast poczęstunek z greenpoinckiej restauracji Pierożek mogącej poszczycić się gwiazdką Michelina. Ja też tam byłem i jadłem i piłem. Delicje.
#muzykayfotografia
Inne tematy w dziale Kultura