Arnold Buzdygan Arnold Buzdygan
179
BLOG

Nabici w... złoto.

Arnold Buzdygan Arnold Buzdygan Gospodarka Obserwuj notkę 6

Coś we mnie pękło.  Stało się to gdy sprzedawca z warzywniaka oznajmił mi szeptem pełnym głębokiej satysfakcji, że wczoraj wykupił ostatnie gramy złota z banku. I że więcej nie ma.
I nie będzie. Bo nawet mennica go nie ma.  Był wielce ukontentowany, że uratował w ten sposób swoje oszczędności przed wojną, inflacją, deflacją, masonami a nawet cyklistami i molami.
Nawet mu przez myśl nie przeszło, że stał się kolejnym nastraszonym leszczem, nabitym przez cwaniaków w... złoto.

Oto dziesięć kłamstw - opss... powodów w nomenklaturze sprzedawców - dla których ponoć trzeba mieć złoto:

1. Złoto to koniec obaw o to jak inflacja i wahania kursów walut pomniejszają Twoje oszczędności!
2. Złoto wymienialne jest na wszystkie waluty i powszechnie akceptowane jako środek płatniczy - to jedyna globalna waluta świata!
3. Wartość złota samą w sobie podwyższa stale rosnące zapotrzebowanie na ten szlachetny metal ze strony nowoczesnych technologii.
4. Złoto jest łatwe do ukrycia i nie ulega zniszczeniu w razie pożaru, czy powodzi w przeciwieństwie do banknotów i papierów wartościowych.
5. Złoto jest jedyną realną wartością ratującą życie podczas wojen i umożliwiającą przetrwanie finansowe podczas kryzysów gospodarczych.
6. Złoto to realny kruszec w twoim ręku, a nie jakieś wirtualne zyski obiecywane przez giełdy i instytucje finansowe.
7. Przez wieki nic lepszego niż złoto nie wymyślono, rezerwy złota w skarbcach ma każde bogate państwo, dlaczego Ty nie miałbyś ich mieć!
8. Złoto to fundament wszelkich inwestycji - inwestując co najmniej 5-10 % swoich oszczędności w złoto możesz spokojnie patrzeć w przyszłość.
9. Złoto to doskonały sposób na przekazywanie z pokolenia na pokolenie rodzinnego majątku.
10. Złoto jest ponadnarodowe i ponadczasowe - było, jest i będzie!

Źródło: http://www.e-numizmatyka.pl

Buacha cha cha cha cha !!!!!!!!  Śmiech na sali.

Oczywiście - to prawda, że były w historii ludzkości NIELICZNE momenty, gdy złota dramatycznie brakowało i wtedy stawało się niezwykle pożądane a więc i cenne.
Działo się to w chwilach gdy następował  gwałtowny wzrost zapotrzebowania na złoto, drzewiej wykorzystywane do bicia bicia monet będących  jednostką pieniężną o wartości wyznaczanej ciężarem zawartego w niej kruszcu oraz na rynku prestiżu i statusu (zdobnictwo,jubilerstwo, wyroby sakralne).
Przy czym ówczesna podaż złota (jego produkcja) przez całe stulecia pozostawało na podobnym poziomie szacowanym na ledwie kilkanaście do kilkudziesięciu ton rocznie.

Sęk w tym, że te czynniki już dziś nie działają!

Po pierwsze - nikt już nie uzależnia wartości pieniądza od złota, przez co zapotrzebowanie na nie dramatycznie spadło.

Po drugie - zgromadzono już prawie 150 tys. ton czystego złota, z czego większa część znajduje się w skarbcach rządów i może w każdej chwili trafić na rynek.

Po trzecie - złota jest w bród - ~10 mld ton! - i jego produkcja (2500 t) przewyższa zapotrzebowanie wykazywane przez przemysł,w tym branżę jubilerską i jej pokrewne, na dodatek może być w każdej chwili łatwo zwiększona.
Dla porównania:

Platyna - zasoby to 31 tys. ton produkcja roczna 150 ton.
Diament - zasoby kopalń 400 ton, wydobycie 20 ton, z czego raptem 4 tony idą na rynek jubilerski.
Glosanit - produkcję tego kryształu można liczyć ledwie w gramach na rok.

Po czwarte - cenę złota wyznacza dziś na giełdzie raptem 5  firm.

Oczywiście kupno złota nie jest czystym frajerstwem. Nadal pozostaje wymienialne na różne pieniądze, waluty i dobra. Tyle, że jeśli ktoś dał się omamić cenami złota z giełdy to zwyczajnie dał się nabić w butelkę.
Złotą bo złotą, ale jednak, bo będąc zwykłym szaraczkiem za swoje złoto dostanie kilkadziesiąt procent mniej - zwykle połowę - niż wynosi jego przeciętny kurs.

Nie wierzycie?  To zróbcie sobie test  - tym co zaoferują Wam złoto zaproponujcie sprzedaż własnego po tej samej cenie co oni chcą Wam sprzedać.
Nieważne czy go macie.  Kupi nie kupi potargować się można, no i się przekonacie :)

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Gospodarka