Kotka Szarusia poznaliśmy w poprzedniej notce. Wiał wtedy wiatr zapowiadający nadejście pierwszego śniegu. Dziś tak się właśnie stało:
Pierwszy dzień zimy kotka Szarusia
Gdy kotek Szaruś obudził się tego dnia nic nie było takie samo jak zwykle. Świat za oknem wyglądał absolutnie magicznie. Pierwsze co rzuciło mu się w oczy to był blask. Wszystko było tak białe i jasne, że aż musiał mocno przymknąć oczka. To było tak jakby tysiąc słońc świeciło na niego na raz ze wszystkich stron. Do tego wirujące barwy i odblaski na szybie. Kotek był tak oszołomiony, że tylko siedział nieruchomo z mocno zmrużonymi oczami. Wydawało mu się, że jeszcze śni. Dopiero po dłuższej chwili oczy przyzwyczaiły mu się do blasku i mógł je szerzej otworzyć.

– Wygląda na to, że zaczęła się zima. Nie widziałeś jeszcze nigdy śniegu? – usłyszał obok spokojny głos kota Mruczka
Śnieg, śnieg, na kwaternionowych polach. W notce poprzedniej Szaruś gonił za jedną myszą na jednym polu. Dziś bez wahania upolował ich sześć. Po jednej myszce na każdym z pól
Przypomnijmy skąd się te sześć wzięło. Bo wzięło się z kosmosu, z fikającej gajki Dżanibekowa.

Z notki Witkacy i matematyczne myślenie
r(t) = Q(t)r'
Macierz Q transformuje z układu obracającego się do laboratoryjnego
Po lewej stronie r– układ laboratoryjny. Po prawej r'– obracająca się gajka. Działając na Q kopniakiem z lewej, przekręcamy laboratorium. To nic ciekawego. Przekręcając laboratorium wokół osi x,y,z otrzymujemy trzy lewe pola wektorowe.
Działając na Q kopniakiem z prawej, to tak jakbyśmy kopali r', czyli gajkę. Od tego noga może zaboleć, a ból będzie zależał z której strony gajkę kopiemy, bo jest niesymetryczna. Obracać wokół osi x może być łatwo, bo mały moment bezwładności. Obracać wokół z może być trudno, bo moment duży. Te kopniaki dawane gajce to prawe pola wektorowe. I tak mamy sześć pól, i na każdym polu jest jedna mysz przebierająca nóżkami podobnie jak to było w poprzedniej szarusiowej notce.

I oto jest wszystkie sześć pól, a dokładniej: linii tych pól. Pola prawe różnią się na tych obrazkach jedynie kierunkiem skrętu. Niby nic, a jednak będzie to znaczyło wiele. Pola lewe komutują z polami prawymi. To ważne, bo z tego wynika zasada zachowanie krętu. Szaruś o tym nie wie. Wiedzą o tym jedynie perskie koty, jak na przykład Kot Dżafar
Po arabsku potem gada:
- Kali, kali, hakim mabad
Szeich al-amar, Dżafar ben -
Kto zrozumie język ten?
Na poduszce cicho siada
Tajemniczy kot we śnie
Co dzień jak Szecherezada
Mruczy baśnie swe
Baj, baj, baj, tysiąc bajek znam
Ja srebrnooki kot Dżafar
Baj, baj, baj, tysiąc bajek znam
Będę je w nocy opowiadać wam
No, nie wiem. Latać do Damaszku ostatnio niebezpiecznie. Póki co zostanie Szarek na rodzimych polach i się będzie zasad zachowania uczył w Katedrze Metod Matematycznych Fizyki Salonu 24.
Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki.
Katalog SEO Katalog Stron
map counter
Życie jest religią.
Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem.
Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone.
Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić.
Dla tych ludzi świat zgaśnie.
Staną się dokładnie tym co dali życiu.
Staną się jedynie snem w "przeszłości".
Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości"
Lista wszystkich wpisów
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie