Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk
812
BLOG

Jak zmusić kwantowy oscylator do oscylowania?

Arkadiusz Jadczyk Arkadiusz Jadczyk Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 40

Problem pojawił się w poprzedniej notce p.t. Uparty kwantowy oscylator. Kwantowy oscylator tam nie oscyluje. Problem poważny. Odpowiedź nieco nieoczekiwana, choć prosta: nie zmuszać go do nieoscylowania!

Zaraz, zaraz, ale gdzie my go zmuszamy do czegoś? Otóż przymus bywa czasem subtelny, ukryty. Wiemy to z doświadczenia. Spotykamy się bowiem w życiu ze sformułowaniami typu: „Możesz robić co chcesz, wolna wola, ale lepiej będzie dla Ciebie jeśli ...”. Po czym następuje sugestia, której trudno odmówić.

W naszym przypadku przymus ukrywa się pod z pozoru niewinnym sformułowaniem: „Gdy stan Ψ (0) to stan o określonej energii E ...”

Zwrot „określona energia” jest z pozoru niewinny, ale …. Zaglądając do Wikipedii pod hasło zasada nieoznaczoności znajdujemy tam i taką nierówność:

Jak zmusić kwantowy oscylator do oscylowania?

Jest to „uogólnienie zasady nieoznaczoności Heisenberga”, wyprowadza się tę nierówność innymi metodami, mającymi większy związek z własnościami transformaty Fouriera niż z samą mechaniką kwantową, niemniej jako zasada heurystyczna jest godna do wzięcia pod uwagę.

Gdy określamy energię E oscylatora, oznacza to, że zakładamy iż ma ściśle określoną wartość. Czyli Δ E = 0. By być w zgodzie z zasadą nieoznaczoności czas-energia, Δ T musiałoby być nieskończone. Gdy dokładnie znamy energie, wtedy o czasie nic nie możemy powiedzieć. Nic więc dziwnego, że oscylator nie chce oscylować.

To tak, heurystycznie. A jak to zrobić precyzyjniej? Cóż, odstępy pomiędzy dyskretnymi poziomami kwantowego oscylatora są zwykle malutki – bo stała Plancka jest malutka. Utrzymać taki oscylator na określonym poziomie to wymaga zachodu. Dla makroskopowego oscylatora takiego jak go spotykamy w życiu codziennym (struna w gitarze, wahadło, huśtawka, obwód drgający LC) jest to praktycznie niemożliwe. Zatem założenie, że taki oscylator jest w stanie o ściśle określonej energii jest założeniem sztucznym. Heurystycznie: "byle pyłek spowoduje przeskok na inny poziom".

A jakie inne stany znamy? Innych stanów jest od metra, ale spotkaliśmy się w tej serii notek ze stanami szczególnymi, „stanami koherentnymi”. Te stany nie mają ściśle określonej energii, mają ją „nieco rozmytą wokół średniej wartości”.

Zobaczymy w następnej notce, że gdy oscylator jest w stanie koherentnym, wtedy zaczyna oscylować i jego oscylacje mają niemal dokładnie ten sam charakter co oscylacje klasyczne.

Naukowiec, zainteresowany obrzeżami nauki. Katalog SEO Katalog Stron map counter Życie jest religią. Nasze życiowe doświadczenia odzwierciedlają nasze oddziaływania z Bogiem. Ludzie śpiący są ludźmi małej wiary gdy idzie o ich oddziaływania ze wszystkim co stworzone. Niektórzy ludzie sądzą, że świat istnieje dla nich, po to, by go pokonać, zignorować lub zgasić. Dla tych ludzi świat zgaśnie. Staną się dokładnie tym co dali życiu. Staną się jedynie snem w "przeszłości". Ci co baczą uważnie na obiektywną rzeczywistość wokół siebie, staną się rzeczywistością "Przyszłości" Lista wszystkich wpisów  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (40)

Inne tematy w dziale Technologie