Witold Janowicz Witold Janowicz
57
BLOG

Lekarz też człowiek siedzieć iść może

Witold Janowicz Witold Janowicz Polityka Obserwuj notkę 10
Czy kontrakt zawarty pomiędzy Państwem, a obywatelem jest respektowany  przez obie strony ? Przez obywatela zdecydowanie tak, niech spróbuje nie odprowadzić obowiązkowej składki ubezpieczeniowej.   

Nasze Państwo  poprzez kontrakt zawarty z obywatelem zobowiązuje się do ochrony jego zdrowia. Kontrakt zwany inaczej ubezpieczeniem społecznym zobowiązane są respektować obie strony, obywatel płacąc obowiązkowe ubezpieczenie, Państwo zaś bezwzględnie udzielać obywatelowi pomocy w wypadku zagrożenia zdrowia lub życia.

A co jeśli takiej pomocy obywatel nie otrzyma ?

Występowanie do prokuratury o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej instytucji państwowych zobowiązanych do działań zgodnych z kontraktem jest bez sensu ponieważ Państwo mając na uwadze, ów kontrakt z obywatelem, zawarło następny kontrakt z lekarzem, czyli wykonawcą zobowiązania Państwa. Ten zaś zgodnie z kontraktem odpowiada za powinności Państwa wynikające z umowy zawartej z obywatelem.

Jeśli obywatel cierpi z powodu choroby, która może postępować w wyniku nie udzielenia pomocy, zdarzenia losowego lub dolegliwości stanowiących istotny wpływ na kondycję fizyczną i spotka się ze złamaniem umowy czyli usłyszy od lekarza , że nie otrzyma odpowiedniej pomocy w  takim wypadku należy postępować zgodnie z procedurami prawnymi czyli zgłosić ten fakt do prokuratury. Należy pamiętać , że do prokuratury zgłasza się podejrzenie popełnienia przestępstwa nawet jeśli jest to tylko podejrzenie.

Art. 160 § 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

I nie jest ważne czy strona zawartego wcześniej kontraktu akurat strajkuje czy nie,  przecież obywatel musi wypełnić warunki kontraktu czyli odprowadzić składkę na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne, strajk w postaci nie płacenia składki przez obywatela traktowany będzie jak złamanie kontraktu, co w stosunku do obywatela zagrożone będzie karami finansowymi.

Jest jeszcze droga postępowania cywilnego. Jeśli warunki umowy zostały naruszone poprzez odmowę udzielenia pomocy, a obywatel w wyniku tego zaniechania poniósł szkody fizyczne lub psychiczne, może dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym.  

Art. 415. Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Jest jeszcze jeden artykuł w kodeksie cywilnym , który może pomóc obywatelowi w walce o swoje prawa , a mianowicie :

Art. 417 § 2. Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa.

W tym wypadku już nie tylko sam sprawca szkody, ale również strona zawartego bezpośrednio przez obywatela kontraktu czyli Państwo Polskie ponosi odpowiedzialność za naruszenie kontraktu.

Jeśli to wszystko nie przyniesie skutku, dzięki Bogu jesteśmy w Unii Europejskiej. Tam w stolicy Alzacji czyli w Strasburgu prawa obywatela są skrupulatnie respektowane.

Wilk wilkowi Polakiem

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka