Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (po lewej) i Kościół św. Dominika (po prawej) (Antoni Przybylik)
Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (po lewej) i Kościół św. Dominika (po prawej) (Antoni Przybylik)
Antoni Przybylik Antoni Przybylik
61
BLOG

Makao: Mała Portugalia

Antoni Przybylik Antoni Przybylik Kultura Obserwuj notkę 0
To chińskie miasto, położone po przeciwnej stronie estuarium Rzeki Perłowej niż Hongkong, jest pełne pięknych kościołów i malowniczych kamiennic. Niemal pół wieku portugalskich rządów nadało mu wyjątkowy urok. Chociaż Portugalczycy opuścili miasto w 1999 roku, zostawili za sobą bogate dziedzictwo materialne. Po 25 latach wciąż czuć tu portugalski klimat.

Piękne zabytkowe centrum

imageCentrum Makao wygląda zupełnie jak europejskie, śródziemnomorskie miasto, wogóle nie czuć, że to Chiny. Chodniki, donice, czy okiennice są tutaj wykonane w stylach charakterystycznych dla Portugalii. Budynki są pomalowane na pastelowe kolory i wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Napisy są tutaj w języku portugalskim, a chiński jest dopiero drugim językiem.

Bulwary jak w Europie Południowej

imageWzdłuż zatoki zewnętrznej i jeziora Nam Van rozciąga się malowniczy bulwar. Jego styl jest dokładnie taki sam, jaki możemy zobaczyć w portugalskich miastach. Gdyby nie tradycyjne dekoracje z okazji święta środka jesieni, byłoby trudno rozpoznać, że jesteśmy w Chinach.

Cmentarz katolicki

imageWraz z portugalczykami do Makao przypłynęli katoliccy misjonarze, którzy nawrócili część miejscowej ludności na katolicyzm. W Makao jest wiele kościołów, szkół katolickich i wiele pomników świętych. Wiele ulic i placów nosi imiona świętych. Będąc w Makao odwiedziłem cmentarz, na którym spoczywają chińscy katolicy. Połączenie katolickich symboli z chińskimi, takimi jak psy Foo, oraz z chińskim pismem, sprawia, że to miejsce wygląda niezwykle ciekawie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura