Do stale rozrastającej się rodziny portali tematycznych tworzonych przez IPN dołączył właśnie kolejny. Tym razem dotyczy rewolty robotniczej w Poznaniu w czerwcu 1956 r.
http://czerwiec56.ipn.gov.pl
Można na nim znaleźć mnóstwo unikalnych zdjęć, sporo dokumentów, a także współczesne teksty o różnych sprawach związanych z Czerwcem ’56. Polecam też oryginalny fotokast, w którym głosy z epoki mieszając się ze współczesnym rapem.
To co wydarzyło się 28 czerwca 1956 r. na ulicach Poznania bywa nazywane rozmaicie: powstaniem poznańskim, protestami społecznymi, a także rewoltą robotniczą. Jednak nie nazwa jest tu najważniejsza, ale fakt, że było to nie tylko najkrwawsze, ale i najbardziej brzemienne w skutkach wystąpienie przeciwko dyktaturze komunistycznej nad Wisłą. Bunt poznaniaków doprowadził do gwałtownego przyspieszenia procesu destalinizacji, dzięki któremu Polska wyszła z najbardziej represyjnej i destrukcyjnej fazy rządów PZPR. Wprawdzie wielu Polaków, którzy z entuzjazmem witali powrót do władzy Władysława Gomułki w październiku 1956 r. szybko się do niego rozczarowała, ale ani terror, ani też masowa indoktrynacja już nigdy, nawet w najmroczniejszych dniach stanu wojennego, nie zbliżyły się nawet do poziomu z przełomu lat 40. i 50. Spora była w tym zasługa „szaleńców” i „prowokatorów”, piętnowanych w pamiętnym przemówieniu przez premiera Józefa Cyrankiewicza, którzy w Poznaniu „targnęli się na władzę ludową” nie bacząc na to, że im ta władza zamierza poobcinać podniesione na siebie ręce.
Inne tematy w dziale Kultura