Dziś, na zasadzie wyjątku, postanowiłem podzielić się cudzymi refleksjami i ocenami, które wydają mi się ważne. Mam (wprawdzie niewielką) nadzieję, że przedstawioną poniżej sprawą uda się zainteresować przynajmniej niektórych przedstawicieli czwartej władzy. Tym bardziej, że dotyczy ona właśnie środowiska dziennikarskiego. Zamieszczając poniższy apel chciałbym podkreślić, że nie jestem zwolennikiem usuwania kogokolwiek z pracy za jakiekolwiek poglądy i błędy z przeszłości (o ile w ogóle uważa je za błędy), ale równocześnie wydaje mi się, że ludzie na eksponowanych stanowiskach w mediach (zwłaszcza publicznych) powinni mieć przyzwoite życiorysy. Nie mam natomiast najmniejszych wątpliwości, że istotną częścią misji TVP powinno być emitowanie filmów dokumentalnych, zwłaszcza takich, które już przed emisją budzą kontrowersje i powodują publiczne dyskusje.
Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie wyraża głębokie zaniepokojenie obsadzaniem kierowniczych stanowisk w Telewizji Polskiej osobami skompromitowanymi w czasach PRL oraz sygnałami o praktykach cenzorskich TVP wobec filmów dokumentalnych na temat najnowszej historii.
Ujawnienie wiele tygodni temu przeszłości Jacka Skorusa - dziś szefa Panoramy, a w latach 80-tych propagandzisty stanu wojennego, na dodatek zarejestrowanego przez Służbę Bezpieczeństwa PRL jako jej tajny współpracownik, nie pociągnęło za sobą żadnych decyzji personalnych Zarządu TVP. Sprawę próbuje się przemilczeć.
Film dokumentalny "Pod prąd" Macieja Gawlikowskiego, w którym zacytowano fragmenty propagandowych materiałów autorstwa Skorusa, wciąż nie został przez TVP wyemitowany. To jeden z kilku w ostatnim czasie przypadków blokowania emisji programów niewygodnych dla kierownictwa telewizji publicznej. Tym bardziej szkodliwy, że jest to pierwszy film na temat historii Konfederacji Polski Niepodległej.
Domagamy się od kierownictwa TVP odsunięcia od wpływu na program osób skompromitowanych współpracą - tak jawną, jak i tajną - z aparatem represji PRL, osób niegodnych miana dziennikarza.
Żądamy emisji w dobrym czasie antenowym filmu "Pod prąd", a także innych programów dokumentalnych na temat współczesnej historii, także tych budzących kontrowersje. Taka jest bowiem rola mediów publicznych.
Jeśli mamy wszyscy płacić podatek nazywany abonamentem RTV, to tylko na takie media, które będą bez lęku pokazywać prawdę o współczesnej historii.
Sekretarz Porozumienia Przewodniczący Porozumienia
Stanisław Palczewski Edward Jankowski
Kraków, 8 kwietnia 2010
Inne tematy w dziale Polityka