hanka hanka
162
BLOG

jeszcze o Trójce

hanka hanka Kultura Obserwuj notkę 13

Komu się chce wiedzieć, niech sobie poczyta, obejrzy i wyciągnie wnioski.

 

 


1. 8 marca w programie 3 PR odczytana została informacja, że „Polskie Radio S.A. zawarło w dniu 21 grudnia 2009 ugodę z Panem Redaktorem Krzysztofem Skowrońskim w następstwie czego nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Dokonania Pana Redaktora Krzysztofa Skowrońskiego w programie III Polskiego Radia w szczególności: wzrost przychodów i słuchalności oraz niepotwierdzające się zarzuty umożliwiły zmianę trybu wypowiedzenia".

9 marca informowała o ugodzie „Rzeczpospolita” i cytowała wypowiedź wiceprezesa PR Wojciecha Jerzego Poczachowskiego: „ Redaktor Skowroński został skrzywdzony, nie było bowiem podstaw, by dyscyplinarnie rozwiązywać z nim umowę o pracę (…). Rzeczą oczywistą było naprawienie wobec niego moralnej szkody”.

Krzysztof Skowroński, dziennikarz radiowy i telewizyjny, dyrektor i redaktor naczelny radiowej Trójki od lipca 2006 do lutego 2009, nagrodzony Nagrodą im. Dariusza Fikusa przyznawaną przez „Rzeczpospolitą" w kategorii wydawców i redaktorów naczelnych, został zwolniony nagle, podczas urlopu wypoczynkowego, bez podania przyczyn. Spotkało się to z głośnymi protestami; przeciw zwolnieniu Krzysztofa Skowrońskiego list protestacyjny (zainicjowany przez Marcina Mellera) podpisało blisko 5 tysięcy osób. Po trzech tygodniach po zwolnieniu, ówczesne władze Radia wręczyły Skowrońskiemu nieoczekiwanie zwolnienie dyscyplinarne. Skowroński zaskarżył je w sądzie. Sąd, po wstępym rozpatrzeniu sprawy, wyznaczył mediatora i w rezultacie mediacji dyscyplinarne zwolnienie zostało cofnięte. Skowrońskiemu zaproponowano powrót na poprzednio zajmowane stanowisko, ale propozycji nie przyjął. Od maja 2009 prowadzi internetowe Radio Wnet, którego jest założycielem. Od stycznia 2010 można słuchać tego radia także na falach 106,2 FM (od 7:07 do 9: 00)

 

http://www.wydawca.com.pl/index.php?s=info&kat=4&dzial=121&poddzial=0&id=5255

 

 

2.

Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia

Dziennikarze Programu Trzeciego, zaniepokojeni ingerencją polityków w obsadę stanowiska Dyrektora Programowego Trójki, a także decyzjami personalnymi nowego dyrektora, założyli Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia. Główne cele związku mają się koncentrować na obronie dorobku i wyjątkowości Programu Trzeciego, a także obronie praw pracowniczych. Wśród założycieli znaleźli się m.in. Sylwia Hejj, Wojciech Dorosz oraz Jerzy Sosnowski.

2 marca 2010 roku wybrane zostały władze Związku: przewodniczącym został Jerzy Sosnowski, wiceprzewodniczącymi Sylwia Hejj i Wojciech Dorosz, sekretarzem Joanna Szwedowska (z Programu Drugiego Polskiego Radia), skarbnikiem Magdalena Jethon.

Serwis Trójkofan wyraża pełne poparcie dla działań nowo powstałego Związku.

Postulaty uchwalone na Walnym Zebraniu Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia w dniu 1 marca 2010 roku:

Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu III Polskiego Radia:

1.    domaga się odwołania ze stanowiska dyrektora Jacka Sobali, oraz przeprowadzenia konkursu na to stanowisko o transparentnych regułach, z obecnością obserwatorów - także obserwatorów ze Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia.

2.    prosi o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej w Trójce.

3.    domaga się powrotu na antenę Jerzego Sosnowskiego.

4.    domaga się anulowania decyzji programowych i personalnych, podjętych przez dyr. Sobalę w lutym 2010 roku, co oznacza realizację następujących postulatów szczegółowych:

a.   przywrócenia do pracy w porannym "Zapraszamy do Trójki" Damiana Kwieka i Marcina Zaborskiego

b.   wycofania z anteny audycji publicystycznej "Trójka po trzeciej" i przywrócenia pełnego czasu antenowego Arturowi Orzechowi

5.    domaga się przywrócenia w strukturze Programu Drugiego Polskiego Radia Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

6.    prosi o przedstawienie w najbliższym czasie pracownikom Polskiego Radia, w tym Zespołom Programu Drugiego i Trzeciego, kompletnej informacji na temat planowanej reformy Polskiego Radia; o przedyskutowanie z przedstawicielami załogi kosztów tej reformy w kontekście kryzysu ekonomicznego, który dotknął media publiczne.

7.    prosimy również o uważne wysłuchanie postulatów zespołu Polskiego Radia Dla Zagranicy.

 

a kto jest kto i jak tworzył Trójkę można sprawdzić tu:

 

http://www.trojkofan.trojka.info/ludzie.html

 

 

3.

i na koniec

 

http://www.youtube.com/watch?v=iIRt0Ts88JE

 

 

http://wyborcza.pl/1,75248,7658432,Protesty_przed_siedziba__Trojki_.html

 

 

 

 

hanka
O mnie hanka

idealistka, choć powinnam już z tego dawno wyrosnąć:)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Kultura