zhongguo zhongguo
1145
BLOG

DAWNA STOLICA - to tu znajduje się słynna Terakotowa Armia

zhongguo zhongguo Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Cesarska stolica prowincji Shaanxi - Xi’an, dawniej zwana Chang’an jest uznawana za kolebkę chińskiej cywilizacji.

     Miasto o doskonałej reputacji było jednym z ważnych węzłów słynnego Jedwabnego Szlaku. Jego okolice chronią cesarską armię z terakoty pochodzącą z  dynastii Qin. Ponad 3000 letnia historia obdarzyła go bogatym dziedzictwem historycznym, które zachwyca odwiedzających. Pobyt przez kilka dni w starożytnej stolicy odległych chińskiech dynastii z łatwością oczaruje miłośników historii.

  Bez przesady można stwierdzić, że Xi'an ma bogatą historię w Chinach. Xi'an był stolicą władców poprzez trzynaście dynastii.

  W tym miejscu wielcy przywódcy kraju, różne religie oraz ludzie kreatywnego świata ocierali się odsłaniając główne prądy chińskiej kultury. Podczas swej bogatej egzystencji gdy Xi’an był węzłem Jedwabnego Szlaku, karawany pełne towarów przemieszczały się tam i z powrotem do Eurazji.

   Upadek stolicy nadszedł z końcem prosperującej dynastii Tang, kiedy to w X wieku wybuchły rebelie. Dynastia Zhou jest najstarszą, która zasiadła w Xi'an.

Pozostałości z przeszłości są wszechobecne w metropolii, począwszy od Terakotowej Armii pierwszego cesarza usadowonej na przedmieściach miasta aż do wspaniałości architektonicznych leżących w centrum miasta.

     image


     Pierwszy cesarz zjednoczonych chińskich państewek - Qing Shi Huan najbardziej przemawiający reprezentant dawnych Chin wpisał na kart chińskiej historii wiele zasług w licznych dziedzinach.


                                                     image


Ustandardyzował pismo, język, walutę, miary i wag. Stał się również ojcem Wielkiego Chińskiego Muru.


                                                 image


Jeśli jednak jego dzieło położyło podwaliny chińskiego okresu imperialnego, to jednak za okrutną i apodyktyczną naturę jego panowania zainspirowaną filozofią prawa, szczególnie go pamiętamy. Jego dynastia przeżyła go o niecałe trzy lata, po czym kraj pogrążył się w wojnie domowej, którą ostatecznie udało się ugasić dopiero założycielowi dynastii Han.    Przypadkowe odkrycie przez chłopów budujących studnię w 1974 roku cesarskiej tysięcznej glinianej armi stało się fascynacją archeologów. Identyczne zainteresowanie zainspirowało badaczy do analiz społeczeństwa ówczesnego świata. W okazałych salach można podziwiać niektóre z odsłoniętych i zrekonstruowanych posągów. Około 1500 z ponad 8 000 istniejących ludzkich posągów naturalnej wielkości, każdy z nich jest o odmiennym wyglądzie.



          image

                                                          

                                                                                    image
      
 Postacie, konie, rydwany, broń to arcydzieła stanowiące nieocenione historyczne świadectwo tamtejszej epoki.



        image                                                       


                                                                               image

Grobowiec cesarza Qin u podnóża gór Leshan leżący 35 km na północnym wschodzie od Xi’an, do dzisiaj jeszce nie został otwarty.

  
Istniejące techniki nie pozwalają jeszcze na jego otwarcie i na analizę bez uszkodzenia „zawartości”. Uczeni w oczekiwaniu na odkrycie nowych technik gwarantujących zachowanie bez uszkodzenia eksopnatów czekają od lat na dzień kiedy nauka im pozwoli dokonać wizji.      Wykopane posągi dają wyjątkowe świadectwo o organizacji wojskowej Chin w okresie Walczących Państw (475-221 r pne) i podczas efemerycznego Imperium Tysiąca Pokoleń (221-210 pne).  Przedmioty znalezione w tym miejscu to włócznie, miecze, siekiery, halabardy, łuki, strzały ...  Zestaw hiperrealistycznych rzeźb, w których ani mundury wojowników, ani ich broń, ani zaprzęgi końskie nie są identyczne stanowią ogromną wartością dokumentalną.
Mauzoleum Qin Shi Huang, ten największy zachowany na chińskiej ziemi grobowiec.  Jest on unikalnym zespołem architektonicznym, który ukazuje układ urbanistyczny ówczesnej stolicy, z cesarskim pałacem otoczonym murami obronnymi miasta. Armia, która czuwa nad zmarłym cesarzem jest odwrócona plecami do grobowca.            image


Kopiec i grobowe doły oraz rytualne konstrukcje są dobrze zachowane i w pełni odzwierciedlają strukturę i system rytualny całego mauzoleum.Liczne odkryte szczątki kulturowe odzwierciedlają wysoki poziom techniczny garncarstwa, budowy zaprzęgów, metalurgii  oraz obróbki metalu podczas dynastii Qin.
Dzisiaj Xi’an jest jedną z wielu atrakcji turystycznych Chin. Większość odwiedzających spędza tutaj kilka dni, ale miłośnicy historii mogą łatwo pozostać w dawnej stolicy minimum przez tydzień. Chociaż armia żołnierzy z terakoty jest główną atrakcją, miasto jest pełne zabytków i atrakcji kulturalnych, których nie można ominąć.



Dla przykładu mury miasta, które są jednymi z najstarszych i najlepiej zachowanych murów obronnych w Chinach.


          image

     Budowa pierwszych murów miejskich rozpoczęła się w 194 r. pne i trwała przez kilka lat. Mury mają 25,7 km długości i 12-16 m grubości. Ich obszar jest szacowany na 36 km2. Budowa obecnych murów rozpoczęła się podczas  dynastii Ming w 1370 roku. Wówczas wyznaczały one znacznie mniejszy obszar: 14 km2. Ściany miały 13,7 km obwodu, 12 m wysokości i 15-18 m grubości.

 

Dzielnica muzułmańska i jej meczet

Xi'an będący początkiem Jedwabnego Szlaku, przyciągnął wielu kupców, wysłanników i studentów arabskich oraz perskich. Wielu z nich osiedliło się stopniowo w mieście Chang'an. Byli to przodkowie muzułmanów żyjących obecnie w Xi'an. Do dziś zachowali oni swe korzenie, swoją wiarę i nawyki codziennego życia.


         image


Wyłożona kamiennymi kaflami ulica muzułmańska o długości 500 m, rozciąga się z południa na północ pośród budynków dynastii Ming i Qing.  Znajduje się tutaj wiele sklepów i restauracji muzułmańskich. Można kupić małe pamiątki oraz specjały smakowe. Szczególnie latem, gdy zapada zmierzch, dzielnica ta jest pełna mieszkańców i turystów. Wypicie drinka podczas degustacji lokalnych specjałów wśród mieszkańców, to dobry sposób na poznanie tej kultury.


                  image     



     Wielki Meczet jest ważną atrakcją miasta, nie tylko ze względu na swą historię, ale także ze względu na szczególną mieszaną architekturę - tradycyjny muzułmański i chiński styl.


              image



Inne miejsca zasługują na to, by się tam zatrzymać na dłużej. Dla tych, którzy mają więcej czasu na pobyt w Xi'an, polecam zwiedzanie wielu pagód i  muzeów porozrzucanych po całym mieście.


 

Polecam Wielką Pagodę Dzikich Gęsi


    Jedną z wielu funkcji tej pagody było umieszczenie sutr Buddy i figurek sprowadzonych z Indii do Chin przez buddyjskiego podróżnika i tłumacza Xuanzanga.


                 image


Muzeum Beilin zwane „lasem stel”.


                 image





Znajduje się tutaj największy (3000 eksponatów) zbiór stel  oraz innych inskrypycji utrwalonych w kamieniu, pochodzących  z dynastii Tang (VII-X w.) image

Można również zaplanować sobie wypad poza miasto, do sąsiedniego masywu Huashan



                   image


by zakosztować wspinaczki na miarę strachu i podwyższenia poziomu adrenaliny.
   Niegdyś pustelnicy i uczeni schraniali się wśród granitowych szczytów tych gór, jednych z pięciu świętych gór taoizmu.



  Klimat w Xi’an jest względnie łagodny przez cały rok. Można go podzielić na cztery pory roku.


   Wiosną temperatura często się zmienia, lecz pozostaje przyjemna. Lato jest gorące i wilgotne, średnia temperatura wynosi około 28°C. Jesień jest chłodna i deszczowa, podczas gdy zima jest nieco chłodna i sucha przy temperaturach zbliżonych do 1°C. Opady są bardziej intensywne w lecie, kiedy wybucha burza z piorunami i regularnie pada w pochmurne dni.   

Od marca do maja to najlepszy okres, aby odwiedzić Xi’an i cieszyć się wypadem za miasto. Okres od września do października jest również przyjemny, ponieważ temperatura spada, a deszcz mniej pada.


Pozostaje mi tylko zaprosić do dawnej stolicy !


zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (8)

Inne tematy w dziale Rozmaitości