W Chinach chryzantema jest czczona jako jeden z najpiękniejszych kwiatów. Reprezentuje ona obok szczęścia również szlachetność i wytrwałość. Jest symbolem słońca, dostojeństwa i zdobi chińskie ogrody jesienią.
Chińczycy uważają, że ułożone rzędy płatków chryzantemy są perfekcyjne rozmieszczone. Już legendarny Konfucjusz sugerował użycie jej jako wzoru do medytacji. Właśnie pierwsze wzmianki o chryzantemie pochodzą z jego epoki, a więc między VI i V wiekiem p.n.e. Mówi się, że pojedynczy płatek tego uroczego kwiatu umieszczonego na dnie czarki z winem ofiaruje długie i zdrowe życie.

Chryzantema to symbolem szczęścia i dobrego zdrowia.
Kwiat dziewiątego księżycowego miesiąca symbolizuje jesień. Uprawiany w Chinach od ponad 2500 lat, jest synonimem pokoju, spokojnego życia, stabilności, długiego życia ...
Żółta chryzantema jest symbolem długowieczności i nieśmiertelności. Natomiast białe chryzantemy są utożsamiane ze smutkiem i śmiercią.

Chińska wymowa słowa chryzantema jest homofonicznie zbliżona do „ostatni” lub „długi”. Jest to również nazwa dziewiątego dnia dziewiątego miesiąca księżycowego. Jest to dzień Chóngyángjié (重阳节), dosłownie oznaczający „Święto podwójnego Yang” (阳). Dzień ten jest symbolem długowieczności i oficjalnie święto podwójnej dziewiątki jest obchodzone jako "Dzień Starego Człowieka".

Noszenie chryzantemy tego dnia jest nadzieją na długie życie. W tym dniu przypada też ostatnia pełnia księżyca na jesieni. Już zapiski z okresu zachodniej dynastii Han wspominały o święcie重阳节opisując życie w ówczesnej stolicy Chang'an (dzisiejszy Xi’an). Dostrzec można w nich ochronę przed katastrofą i pewne obrzędy więzi z przodkami. Dla przykładu są to odwiedziny na grobach najbliższych w niektórych regionach Chin. Może dlatego, że wzgórza są często wybierane jako cmentarzyska, w niektórych obszarach Chin tego dnia mają miejsce odwiedziny i czyszczenie grobów przodków.
Główną atrakcją w dniu 重阳节jest organizowanie pikników w terenach położonych na wysokościach (dēnggāo, 登高).
Z tą wyprawą „na wysokości” łączy się wypicie wina z kwiatu chryzantemy (菊花酒júhuājiǔ) oraz spożycie rośliny ewodii hupejskiej (茱萸, zhūyú) posiadającej właściwości apotropaiczne.
Wino z chryzantem jest spożywane podczas jesiennych uroczystości. Dawniej uczeni organizowali poetyckie konkursy obficie „skraplane” właśnie tym winem. Wówczas każdy mógł swobodnie pokazać swoje umiejętności recytacyjne dodajac sobie animuszu, pijąc kilka kieliszków wina.
Chryzantema ma właściwości lecznicze i oczyszcza organizm z toksyn. Znany suszony kwiat (菊花, júhuā) pity w postaci herbaty lub zimnego napoju stanowi cnotę dla zdrowia i jest z pewnością jednym z najbardziej znanych składników tradycyjnej medycyny chińskiej gdyż obniża wspaniale nadciśnienie tętnicze.

Wśród najbardziej znanych odmian chryzantem kuracyjnych, większość pochodzi z Żółtych Gór, Huángshān (黄山 ), leżących w prowincji Anhui położonej na wschodzie. Tutejsze warunki klimatyczne pozwalają wzrost rośliny w zwolnionym tempie, dając jej większą koncentrację w oleje aromatyczne.

Żółte Góry
Istnieje wiele odmian chryzantemy leczniczej. W odniesieniu do każdej odmiany istnieją jej różne kolory. Barwy, od białej przechodzą poprzez jasnożółtą aż do ciemnożółtej.
Herbata z chryzantemy żółtej penetruje bezpośrednio do płuc i jest bardzo przydatna przy przeziębieniach i migrenach.

Poza tym zatrzymuje swędzenie i uczucie podrażnienia oczu oraz posiada korzystne właściwości przy niektórych infekcjach oczu. Podrażnione oko może być również myte przez ten napar.
Inna odmiana chryzantemy jest otrzymana z białego kwiatu i jest najlepszym wyborem w porównaniu z innymi odmianami naparu z chryzantemy.

W porównaniu z innymi odmianami okazuje się, że wytwarza więcej ciepła i jest bezpośrednio wchłaniana przez wątrobę. Posiada również właściwości bardzo korzystne dla problemów wzrokowych, bólów i zawrotów głowy.
Kwiat chryzantemy zwany jest "kwiatem samotnika" powołując się na Tao Yuan Ming, (陶渊明) pustelnika i poetę, żyjącego w latach 365 – 427. Ten wybitny uczony czasów starożytnych Chin znany był nie tylko z swych dzieł, ale także ze względu na swój zdeterminowany charakter. W jego czasach społeczeństwo żyło w niepokoju i nędzy. W roku 405 Tao Yuanming był szefem w Pengze. W zimie tego roku wysłany przez przełożonego Tao Yuanminga urzędnik przybył na inspekcję miasta. Był to pełny dumy i pychy niemiły mężczyzna. Po przyjeździe nakazał Tao Yuanmingowi natychmiastowe przybycie. Mimo iż Tao Yuanming nienawidził tego rodzaju zachowań, nie miał innego wyboru niż pójść.
Urzędnik rzekł:
- „Musisz zwrócić uwagę na szczegóły. Powinieneś ubierać się godnie i być uprzejmym, w przeciwnym razie doniosę twemu przełożonemu”
Tao Yuanming nie mógł się już dłużej powstrzymywać i ze złością odpowiedział:
- „Wolę umrzeć z głodu niż mieć nędzną zapłatę na miskę ryżu i skłonić się przed twoja żałosną osobą”
Poczym napisał list rezygnacji ze swego stanowiska i powrócił do swojego rodzinnego regionu, aby przez resztę życia prowadzić wiejskie życie.

Poeta usunął się ze świata i zamieszkał w górzystym regionie Lushan, rezygnując z kariery urzędnika, odmawiając zaszczytów i bogactw. Uprawiał ziemię, czytał, pisał, uwielbiając chryzantemy – kwiat skromnie rozkwitający dopiero jesienią.
Napisał:
„Zrywam chryzantemy na Wschodzie i spogladam na Południe”

Inny poeta So Kong Tou uczynił ją kwiatem taoistycznym i dyskretnym.
Miasto Kaifeng w prowincji Henan, gdzie kwiat ten jest uprawiany od czasów dynastii Song (960-1276), jest znane jako miasto chryzantemy.
W tym mieście wystawia się ponad 2,05 milionów doniczek z chryzantemami, gdzie każdego roku przez miesiąc odbywa się festiwal. Miasto organizuje konkursy chryzantem, poezji i seminaria na temat jesiennego kwiecia.


Można tutaj odkryć rzadkie gatunki chryzantemy jak Duben, dziewięć głów, Dali, Xiaoli, złocistą chryzantemę o szesnastu płatkach, symbolizująca słońce i życie oraz te o wielobarwnych formach. Wystawa pokazuje bogatą kulturę chryzantem ze słynnego miasta kulturowego Chin.

Chryzantema jest bardzo popularnym tematem w tradycyjnym chińskim malarstwie i kaligrafii. Jej piękno odbija się w dziełach zarówno u renomowanych malarzy tej sztuki jak i w lekkości pędzla licznych amatorów.

Zaletą chryzantemy jest możliwość jej uprawy na skraju dróg, gospodarstw i kanałów rzecznych. Z tego więc powodu kwiat jest synonimem pokorny, skromności i pokoju. Jest to roślina wieloletnia, odradzająca się z roku na rok.
We Francji jest kwiatem składanym na grobach bliskich w Dniu Wszystkich Świętych. Jednak kojarzenie chryzantemy ze śmiercią nie jest uniwersalne. Z wyjątkiem niektórych krajów europejskich jak Włochy, Hiszpania, Polska, Węgry i Chorwacja, gdzie chryzantemy mają takie samo znaczenie jak we Francji. We Wschodniej Azji białe chryzantemy związane są ze smutkiem i śmiercią, a nasi australijscy przyjaciele ofiarują ją na Dzień Matki.

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku informacjom dotyczącym kwiatu jesieni, zmienimy nasze poglądy i uczcimy godnie chryzantemę!
Inne tematy w dziale Rozmaitości