Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Spełniał on funkcję wału obronnego przed obcymi plemionami koczowniczymi , które napadały na Chiny.
Mur zbudowany na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi obmurowanej cegłami był spojony za pomocą mąki ryżowej i wody.
Na wyposażenie muru składają się liczne wieże obronne, strażnice oraz pomieszczenia magazynowe na amunicję i żywność.
Forteca Jiayuguan (嘉峪关)zaznacza zachodni kraniec Wielkiego Muru. Budowa fortecy rozpoczęła się za czasów dynastii Ming, w 1372 roku wzdłuż wyżyny Jiayu, rozciągając się do stóp gór Qilian, między szczytami Wenshu i Hei.
Wspaniała forteca przez pewien czas zapomniana, została odnowiona, wzmocniona i wyposażona w garnizon w 1539. Podczas dynastii Qing (1636-1911), została przekształcona w miejsce spotkań dla podróżnych i kupców przejeżdżających przez ten region.
Teren Jiayuguan zajmuje powierzchnię 34km2.
Konstrukcja budynków i murów obronnych jest gliniana.
Podziwiam wspaniałe zabytki:
-
trzypiętrową wieżę wejściową
-
cztery narożne wieże,
-
wewnętrzną ścianę graniczną,
-
zewnętrzną ścianę obwodową,
-
rowy i grube murowane fortyfikacje o 10 metrowej wysokości
* Pawilon Wenchang z dawnymi hasłami w żółtym kolorze ku czci Mao Zedonga. Część z nich została zmazana przez wiejący wiatr unoszący kryształki pustynnego piachu
W 1972 roku 20 km na północnym wschodzie od miasta odnaleziono 7 400 grobów wykonanych z cegieł, pochodzących z epoki Wei et Jin (220-419). Groby znajdują się napowierzchni około 10 km2. Od 1992 roku archeolodzy wydobyli z ziemi ponad 700 cegieł z malowidłami. Te wizerunki wykonane na cegłach są dużo starsze niż słynne malowidła w jaskiniach Mogao, które opiszę w następnej notce.
wejście do grobów
strome schody prowadzące do sal grobowych
malowidła na cegłach
Na załączonym filmie udostępnionym dzięki mojej ½ można dostrzec kunszt dzieł malarzy ówczesnej epoki. Motywy obrazów umieszczonych na cegłach ukazują architekturę, rzeźbiarstwo i sztukę dekoracyjną oraz politykę, ekonomię i sprawy wojskowe.
Samo miasto Jiayuguan liczy sobie około 300 000 mieszkańców. Znajduje się przy wejściu do pustyni Gobi, w pobliżu Gór Qilian. Miasto rozciąga się na powierzchni 2935 km2.
Historia Jiayuguan sięga ponad 600 lat, wówczas to miasto było strategicznym punktem starożytnego Jedwabnego Szlaku.
Dzisiejszy targ położony w centrum miasta zachwyca swą różnorodnością i autentycznością produktów. Można znaleźć tutaj niemalże wszystko. Najbardziej zaskakuje mnie fakt, że jajka kupuje się na wagę. Ale jeśli dobrze sobie przypominam podobna sytuacja istniała kiedyś i na wiejskich polskich targach.
Kolorystyka drobnych przekąsek zachęca swym widokiem niejedno podniebienie smakosza.
Idę jeść!
Inne tematy w dziale Kultura