Wraz z nową szatą „Salonu24”, nowym tytułem rozpoczynam Nowy Rok. Zapraszam na wędrówkę po historycznym mieście Zhangye i jego okolicach.
Miejsce odegrało ważna rolę na Jedwabnym Szlaku ułatwiającym komunikację polityczną, gospodarczą i kulturalną między Wschodem i Zachodem.
Zhangye obejmuje obszar de 40874 km2, na którym żyje 1 310 000 ludności.
Panuje tutaj kontynentalny i suchy klimat, najniższą temperaturę obserwuje się w styczniu, najcieplej jest w lipcu.
Przemieszczając się po Pustyni Gobi napotykam na widoki ośnieżonych gór. Na szczęście w środku mknącego autobusu nie odczuwam ujemnej temperatury.
Okolice Zhangye obfitują w pustynne kamieniste krajobrazy, oazy, bujne lasy i żyzną glebę.
Właściwie głównym celem tej wyprawy są wspaniałe widoki Narodowego Parku Geologicznego „Danxia” o formacjach skalnych znanych z różnokolorowych warstw piaskowca odsłoniętych przez erozję skał. Park krajobrazowy jest położony 30 km na wschód od Zhangye. Wyruszam wczesnym ranem, pierwszym autobusem jadącym w kierunku kolorowych gór.


Przed przyjazdem tutaj, mam przed oczami krążące zdjęcia w internecie ukazujące niezwykłe kolory skał. Oczekuję wielu emocji na ich widok o nietypowych kształtach, tworzących różnobarwne tęczowe warstwy.
Przecudowny spektakl jest wynikiem trawającej około 24 milionów lat erozji złóż piaskowca i innych minerałów. Procesy geologiczne, wiatr, deszcz i czas wyrzeźbiły góry w różne wystawne formy.

W mieście Zhangye można odnaleźć sporo atrakcji historią utkanych.
Kolosalna świątynia wielkiego buddy została wzniesiona w 1098 roku.

Z epoki zachodniej dynastii Xia schronił się wspaniały drewniany posąg śpiącego Buddy.

Jest to największa tego typu rzeźba mająca 35 m długości. Otaczają ją statuetki glinianych arahantów z epoki Qing trochę podniszczonych czasem.

Do początku lat 1960 niesforne miejscowe dzieciaki wspinały się i bawiły na brzuchu Buddy. Szczęśliwie, rzeźba nie ucierpiała pod ich stópkami.
Drewniana świątynia jest jedną wśród niewielu zachowanych w Chinach naszpikowanych tradycyjnymi symbolami.

Obok imponująca biała stupa z dynastii Ming unosi się nad horyzont.

Na głównym placu wznosi się Drewniana Pagoda, wybudowana w 528 roku i odbudowana w 1926 roku z dodatkowymi elementami z cegły.
Na tym samym placu, zbierają się codziennie amatorzy sportowych wyczynów. Są to najczęściej emeryci, których witalność jest godna zazdrości.
Inni oddają się efemerycznej formie kaligrafii na kamiennych płytach placu.

W Zhangye zatrzymam się na kilka dni . Miasto jest mą bramą ku dalszej wędrówce w okolice, które wkrótce opiszę.
Inne tematy w dziale Rozmaitości