Od początku lat 2000 Chiny wytyczyły sobie plan zbudowania największego miasta na świecie łącząc pewne wielkie aglomeracje w megalopolis.
Przy obecnej populacji 57 milionów, Delta Perłowej Rzeki aspiruje do największej metropolii na świecie w 2030 roku, przekraczając Tokio z jego 42 milionami mieszkańców.
Kulisy tego fenomenalnego projektu:
Do regionu składającego się z Hong Kongu i Makau, należy dołączyć Kanton, Shenzhen, Dongguan, Foshan, Zhongshan, Zhuhai i Jiangmen.
Każde z miast lub okręgów leżących w Delcie Perłowej Rzeki liczy sobie od 2 do 14 milionów mieszkańców. Połączenie ich wszystkich w jedną aglomerację stworzy w ciągu najblizszych 15 lat populację licząca 60 milionów osobników. Spowoduje to wzrost ekonomii do 2 bilionów $ !
Delta Perłowej Rzeki zaczęła się rozwijać na początku lat 1990, stając się regionem najszybciej prosperującym w historii Chin. Główną ideą tego projektu ma być łączenie zasobów każdej okolicy. Drogi i mosty scalą w przyszłości nowo powstałe miasto.
Jednak kraj szybko uświadamia sobie, że ekstremalny wzrost jest wielkim wezwaniem. Dla ludzi mieszkających w nowych wieżowcach oznacza to, że w przyszłości będzie potrzebna podstawowa infrastruktura, którą trzeba będzie tutaj stworzyć. Obecnie istniejące szpitale, szkoły i funkcjonujący transport nie są wystarczające na przyjęcie nowych mieszkańców tych wielkich miast.

Delta Perłowej Rzeki w 1973 i w 2003 – zdjęcie wykonane przez NASA Goddard Space Flight Center
W zeszłym roku rząd chiński odrzucił 17 projektów na łączna sumę 17,6 milliardów $. Decyzja ta została podjęta w celu ograniczenia zgubnego wpływu na środowisko. Nawet w przypadku znacznego spadku cen nieruchomości ponad 60 milionów mieszkań w Chinach pozostają niezamieszkanych. Sektor nieruchomości stanowi około 30% chińskiego PKB.
Guangzhou
widok na Makau
Hong Kong
Aby osiągnąć ten gigantyczny projekt, Chiny winny stawić czoła wielu problemom ekonomicznym i socjologicznym. Jest w pewnym stopniu pocieszające, że ranking największych miast na świecie jest nadal zdominowany przez Shanghai z jego 23 milionami mieszkańców. I jeszcze jest czas na reflekcję o stworzeniu miasta-gigantu.
A jeśli Chiny nas intrygują to nie zapominijmy, że Wielki Chiński Mur jest największą budowlą skonstuowaną kiedykolwiek przez Człowieka.
Inne tematy w dziale Rozmaitości