Wbrew pospolitym poglądom chińskie lecznicze jedzenie nie skupia w sobie tylko składników i leków ziołowych. Jest ono dobierane ze szczególną starannością na podstawie teorii tradycyjnej medycyny chińskiej. Może pomóc, leczyć i zapobiegać chorobom oraz sprzyjać zachowaniu jednocześnie zdrowia.
Tradycja chińskiego leczniczego odżywiania sięga bardzo dawnych czasów. Aby odnaleźć jego ślady trzeba się przeniść do okresu poprzedzajacego dynastię Han (206-220 p.n.e.).
Poprzez kolejne dynastie „lecznicza kuchnia” nie poprzestała się rozwijać, a odżywianie stało się prawdziwą nauką.
W dziedzinie tej nie ma mowy o prostym połączeniu żywności i medycyny, mowa jest o autentycznym stylu przyrządzania posiłków łączącym składniki lecznicze do jedzenia z zastosowaniem chińskiej teorii leczniczej.
Medycyna i żywność mają to samo pochodzenie, utworzone po dynastii Qin (221 pne-206 pne) i Han (206 pne-220 ne), rozwijały się za panowania dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911). Po 1950 roku zmuszone zapaść w zapomnienie , aby po 1980 roku się odrodzić, wraz z wdrążaniem reform i przeprowadzanej polityki otwarcia w Chinach.
Ta kulinarna dziedzina rozpowszechniła się na całą południową Azję. Regularnie odbywające się kongresy i zjazdy informują i zachęcają zainteresowanych tematem alternatywnej medycyny.
Wachlarz przeróżnych produktów spożywczych korzystnych dla zdrowia jest ogromny. Około 600 zostało zidentyfikowanych, wśród nich znalazły się zboża, owoce, warzywa, mięso i owoce morza. „Nic w tym nadzwyczajnego” – rzekniecie. Większość z nich jest stosunkowo mało znana poza granicami Azji ... Jednakże wszystkie te składniki są istotne i odgrywają ważna rolę w żywieniu leczniczym. Wiele składników jest dodawanych dla polepszenia smaku przygotowywanych potraw. Dla przykładu mogą być nimi: wino, cukier, olej, ocet, miód, migdały, pomarańcze, mandarynki, orzeszki ziemne...
W zależności od celu, lecznicze odżywianie można podzielić na 4 kategorie:
- ochronę zdrowia,
- profilaktykę,
- leczenie,
- kuchnię terapeutyczną
Kuchnia sprzyjająca ochronie zdrowia służy do wzmocnienia wartości odżywczych i organicznych. Dla przykładu zupa z dyni i migdałów może pomóc w odchudzającej diecie, zupa z korzeni arcydzięgla
i kaparów upiększa urodę, a żeń-szeń wzmocnia organizm.
„Kuchnia zapobiegawcza” zapewnia dobrą odporność organizmu. Zupa z fasoli mung zapobiega porażeniu słonecznemu latem.
Nasiona lotosu, lilie, słodkie pataty, kasztany, głożyna pospolita i gruszki powinno się spożywać jesienią w celu zapobiegania wysuszeniu organizmu po upalnym lecie. Wieprzowe duszone mięso z nasionami lotosu i nerki wieprzowe, twarożek sojowy ... wszystkie te składniki uodparniają organizm przed nadchodząca zimą i mroźnymi temperaturami.
„Kuchnia lecznicza”jest stosowana po przejściu poważnych chorób. Duszone jagnięcie serce przyśpiesza wyzdrowienie. Rosół z koguta dodaje sił po długiej chorobie. Typowa chińska kuchnia lecznicza zawiera równiez imbir. Wspaniałym ratunkiem na przeziębienie jest zaparzona mikstura z imbiru z dodatkiem miodu i wrzącej wody, pije się ją bardzo gorącą. Po wypiciu, koniecznie trzeba położyć się do ciepłego łoża i spać. Na drugi dzień – po „chorobie”.
Kobietom w połogu przyrządza się zupę z żółwia trójpazurzastego.
„Kuchnia terapeutyczna” leczy konkretne patologie. Ziemniaki smażone na szybkim ogniu z dodatkiem octu zmniejszają nadciśnienie. Zupa z karpia wzbogaca erytrocyty i zmniejsza obrzęki.
Żywność lecznicza dysponuje do wyboru składnikami i oferuje dość odmienny i niepowtarzalny smak. Składniki zazwyczaj pochodzą ze świata roślinnego i są powszechnie stosowane po redukcji, aby pozbyć się ich silnego zapachu poprzez powolne gotowanie. Ma to na celu wykorzystać do maksimum ekstrakt soku ziołowego bez niszczenia efektu leczniczego.
Wraz z rozwojem nauki i technologii, różnorodność żywności leczniczej zwiększa się z roku na rok. Konserwy, pastylki, napoje i inne formy żywności leczniczej zasilają codzienne życie. Wśród nich znajdują się specyfiki dla pacjentów cierpiących na cukrzycę, otyłość i choroby układu krążenia. Niektóre są niezbędne dla sportowców, artystów i górników, niektóre pozwalają na przedłużenie życia seniorom i utrzymania formy zdrowotnej, a niektóre mogą wspierać rozwój dzieci.
Wspaniała jest kuchnia chińska … obok pekińskiej jest wszechobecna ze swymi 8 córami regionalnymi rodem z następujacych prowincji:
- Kanton - 粤菜 (Yuècài)
- Sichuan - 川菜 (Chuāncài)
- Shandong - 鲁菜 (Lǔ cài)
- Jiangsu- 淮扬(Huái yáng)
- Zhejiang- 浙菜 (Zhè cài)
- Fujian - 闽菜 (Mǐncài)
- Hunan - 湘菜 (Xiāngcài)
- Anhui - 徽菜 (Huī cài)
Z kuchnią najbardziej „spożywaną na świecie” wiąże się 5 aspektów
- Kolor będący zachęta do degustacji
- Zapach pobudzający apetyt
- Smak
- Znaczenie używanych składników
- Kształt
-
Wspaniałego zdrowia i smacznego życzy:
Inne tematy w dziale Rozmaitości