https://www.google.fr
https://www.google.fr
zhongguo zhongguo
1035
BLOG

Biáng Biáng

zhongguo zhongguo Rozmaitości Obserwuj notkę 7

Makaron Biáng Biáng czyli najbardziej skomplikowany znak chiński

 

 

Tym razem nie będzie mowy o przepisie   tego wspaniałego dania kulinarnego, tylko o znaku chińskim zawierającym największą liczbę kresek.

 

Jest nim znak biáng

 

                                                                        image

 

  składający się z 56 kresek w  pisowni chińskiej. Dla osoby, która nie zna chińskiego, pisownia wydawać się może dość skomplikowaną. W rzeczywistości wystarczy zapamiętać kolejność poszczególnych kresek i całość staje się prosta. Co ciekawe, znaku tego nie można "wprowadzić" i napisać w komputerze. Niemniej jednak istnieją zamienniki fonetyczne takie jak棒棒面bàng bàng miàn czy梆梆面bāng bāng miàn najczęściej używane.

 

Znak ten jest wyłącznie stosowany dla określenia specjału kulinarnego z prowincji Shaanxi, mianowicie bardzo popularnych "kluchów". Ich wygląd przypomina gruby i długi pasek lub szeroką tasiemkę. Kluski te inaczej się zwią 裤带面 kùdài miàn, a więc dla uproszczenia "makaronem paska od spodni".

 

                 

                                                                      image

 

Uworzenie orginalnego znaku przypisuje się ministrowi Li Si z dynastii Qin. W co jednak i historycy i językoznawcy wątpią, gdyż znak ten nie znanazł się w słowniku Kangxi. Istnieje inna hipoteza, znak został wymyślony przez "producenta makaronu.

 

Mieszkańcy prowincji Shaanxi są bardzo dumni ze swego makaronu, delektują się nim w konkurencyjnych restauracjach podających wyłącznie tę potrawę.

 

 

                                                          image       

 

 

 

zhongguo
O mnie zhongguo

CHINY - to moja pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia. JĘZYK, HISTORIA, KULTURA, TRADYCJA ... wszystko mnie interesuje. Wśród moich podróży po Chinach losy wiodą mnie tam gdzie jest zawsze coś do odkrycia </&lt NAGRODA ''za systematyczną prezentację kultury chińskiej i budowanie mostów pomiędzy narodem chińskim i polskim'' (2012 rok)"

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Rozmaitości