Po przeczytaniu komiksu, który ukazał sie nakładem francuskiego wydawnictwa „FEI”, na myśl mi przyszedł pomysł przedstawienia postaci kobiety-pirata Czytelnikom tego blogu.
Ching Shih (1784 - 1844) znana również jako Cheng Yi Sao (dosłownie, żona Cheng Yi)lub pani Tsching jest najbardziej znanym azjatyckim piratem.
Porwana przez wika morskiego w przeddzień swego małżeństwa z dostojnym urzędnikiem, uwięziona w jego ogromnej pirackiej flocie zdaje sobie sprawę, że jej piękno i subtelność myśli są niemałym atutem na przetrwanie.
Ching Shih najpierw pojawia się w opowieści w przebraniu prostytutki o kantońskim imieniu Shih Yang. Porwana przez pirata Zheng Yi w 1801 roku wychodzi za niego za mąż, dowodzi on wówczs flotą piratów i walczy z rebeliantami podczas wietnamskiego buntu. Adoptują oni wspólnie syna - Chang Poa. Zanim Zheng umiera na skutek świerzbu, w 1807 roku udaje mu się stworzyć koalicję 70.000 piratów na 400 statkach.
Mistrzyni manipulacji, Ching Shih zarządza, prowadząc manewry swej pirackiej floty. Jakiś czas później, zaczyna romansować ze swym adoptowanym synem, awansuje go do stopnia porucznika, by wkrótce wyjść z niego za mąż. Umacnia swą władzę nad flotą, rozwija drastyczny zbiór przepisów, które ściśle egzekwuje, ona sama wyłącznie może wydawać polecenia będąc przywódcą floty. Nieposłuszeństwo jest przestępstwem surowo karanym. Kto kradnie skazany jest na śmierć. Jeśli jeden z piratów uprawia seks z porwaną , nawet jeśli ona wyraża zgodę zostaje skazany na ścięcie swej głowy, a ofiara zostanie wrzucona do morza, z ciężarami u stóp. Jeśli pirat zdezertuje i jest schwytany obcina mu się ucho i ukazuje reszcie załogi, ośmieszając go publicznie.
Jej flota popełnia różne akty piractwa, plądruje na statkach handlowych, grabuje wioski położone wzdłuż rzek. Rząd próbuje powstrzymać te działania poprzez uruchomienie serii walk w styczniu 1808 roku, lecz bez powodzenia. Piraci porywają nawet statki rządu aby wzmocnić swoją flotę.
Królewska Flota amputowana – rząd aby prosperować jest zmuszony dokupić łodzie rybackie, aby wypełnić luki.
Realne zagrożenie przed rosnącą potęgą Ching Shih, nadchodzi od innych piratów: O-PO-Tae jest rywalem uważanym za drugiego co do wielkości azjatyckim piratem, jego silna floty zmusza Ching Shinh do odwrotu. O-PO-Tae, w obawie zemsty swej rywalki, prosi rząd o amnestię dla swoich ludzi i siebie samego. Rząd jest w stanie poświęcić wszystkie swoje zasoby i siły aby do doszło do zniszczenia floty Ching Shih. Wkrótce ona prosi o amnestię i ją otrzymuje w 1810 roku.
Dziwne losy tych dwóch małżeńsko-synowskich piratów...
Chang Poa spędza resztę swego życia w wygodnej pracy w rządzie. Ching Shih prowadzi dom publiczny i salon gier w Guangzhou, przed śmiercią w 1844 roku. Jej zycie streszcza się do jej pięknej i delikatnej urody, od tej chwili jedyne atutu w jej przetrwaniu.
Włoski reżyser Ermanno Olmi kręci film w 2004 r. "Śpiew za parawanem", ispirując się życiem Pani Shinh.
„W chińskim domu publicznym, stary kapitan opowiada historię słynnego pirata Ching Shih, wdowy po kapitanie Zheng Yi.
Widz przenosi się w rzeczywistość Chin XIX wieku.
Po śmierci męża, wdowa Ching objejmuje dowództwo wojsk, aby oczyścić jego imię i pomścić go, pływa po mórzu nie wahająć się atakować okręty cesarza, który wysyła swoją potężną flotę...”
Inne tematy w dziale Rozmaitości